Konsola do gier dla psów. Chodzi nie tylko o zabawę

Konsola do gier dla psów. Chodzi nie tylko o zabawę

Pies grający w gry wideo Joipaw
Pies grający w gry wideo Joipaw
Źródło zdjęć: © YouTube
Konrad Siwik
29.11.2022 12:40

Twój pies nie daje ci spokoju, gdy grasz na konsoli? Już niebawem podobnie jak ty będzie mógł usiąść przed ekranem i oddać się ulubionej rozrywce. Wszystko za sprawą startupu z Wielkiej Brytanii o nazwie Joipaw, który poważnie myśli o tworzeniu gier wideo dla psów. Co istotne rozwiązanie ma mieć korzystny wpływ na mózgi starzejących się czworonogów.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, który potrzebuje sporo uwagi. Nawet gdy pracujesz przed komputerem lub grasz na konsoli, chce towarzyszyć ci w twoich zmaganiach. Niekiedy jednak chciałby podobnie jak jego właściciel spróbować ludzkiej rozrywki. Niestety jego futrzane łapy nie pozwalają na chwycenie pada. Na szczęście powstaje rozwiązanie, które pozwoli twojemu pupilowi pograć na konsoli.

Konsola dla psów

To, co na pozór może brzmieć jak żart, jest w rzeczywistości projektem, który może przynieść korzyści zdrowotne dla mózgów psów. Gry od brytyjskiego startupu Joipaw, które są jeszcze w fazie prototypu, działają na niestandardowej, odpornej na ślinę konsoli z ekranem dotykowym, na którym psi zawodnicy grają pyskami.

Gry obejmują wyzwanie typu whack-a-mole (gra zręcznościowa polegająca na uderzaniu kreta) oraz test sprawdzający, czy psi gracz potrafi wskazać, która strona obrazu zawiera więcej bąbelków. Czuły na ruch tracker na obroży psa może również pozwolić na dodatkową kontrolę nad niektórymi grami. Za udane przejście wyzwania na futrzaków czekają smakołyki, które wydaje konsola.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Psie zdrowie

Współzałożyciel Joipaw, Dersim Avdar, przez całe życie był zapalonym graczem. Razem z żoną mają psa rasy mieszanej wabiącego się Kawet, który często potrzebował od nich więcej uwagi niż byli w stanie mu zaoferować. Wpadł więc na pomysł opracowania gry dla psów jako sposobu na zajęcie go inną formą rozrywki niż spacery, aportowanie czy głaskanie – podaje serwis Axios.

Avdar szybko zdał sobie sprawę, że pomysł ten może mieć głębszy potencjał w zakresie wspomagania zdrowia psów.

Przeczytał badanie przeprowadzone w 2017 r. przez kilku europejskich naukowców, którzy przetestowali proste gry bazujące na ekranie dotykowym na prawie 300 psach (a także 20 wilkach) i znaleźli potencjalne korzyści poznawcze dla psów ze starzejącymi się mózgami. "Biorę pochodnię, którą zapalili ci badacze i niosę ją dalej" – mówi Avdar portalowi Axios, podkreślając jednak, że gry Joipaw nie mają zastąpić spędzania czasu z psem.

Projektowanie gier dla psów

Gry dla psów opracowane przez Avdara są oczywiście dużo prostsze niż te dla ludzi. Wymagają jednak odpowiedniego nakłonienia psów, aby zaczęły grać. Podczas gdy w najwcześniejszych etapach gry Whack-a-mole wyświetlany jest jeden kret, zwrócenie uwagi psa wymaga umieszczenia masła orzechowego na ekranie.

Jak wyjaśnia Avdar w testach z prawie dwoma tuzinami psów "najtrudniejszym krokiem" było nakłonienie zwierzaków do rozpoczęcia zabawy bez masła orzechowego na ekranie. Jednak kiedy to robią, jest to "magiczny moment, w którym widzisz błysk w ich oczach" – podkreśla.

Badania nad dotykowymi grami mózgowymi dla psów są młode, ale "bardzo obiecujące" – mówi prof. Clara Mancini, ekspertka ds. interakcji zwierzę-komputer na The Open University w Wielkiej Brytanii i doradca naukowy Joipaw. Uważa ona, że gry wideo mogą przynieść korzyści, których nie oferują inne zabawki logiczne dla psów, ponieważ mogą być zaprojektowane tak, aby stawały się stopniowo trudniejsze.

Jest nadzieja, że technologia może pomóc psom cierpiącym na demencję lub wzbogacić te, które są mniej aktywne, ponieważ przebywają w schroniskach. "Chodzi o to, aby spróbować opracować technologię, która zacznie zmniejszać przepaść między ludźmi a zwierzętami, a nie ją zwiększać" – podkreśla Mancini.

Konrad Siwik, dziennikarz Polygamii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)