Zmien skórke
Logo Polygamii

Kompozytor Robert Prince na sądowej ścieżce z Gearbox Software

Od kiedy TO jest piękniejsze niż mój brzuch?
Powodem ma być bezprawne wykorzystanie muzyki z Duke Nukem 3D.

Ostatnie lata nie są zbyt łaskawe dla marki Duke Nukem – fatalnie przyjęty Duke Nukem Forever, późniejsza eksploatacja wizerunku Księcia (choćby w odświeżonej wersji Bulletstorma) czy wydany trzy lata temu Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World nie były raczej tym, czego oczekiwali fani. Ten ostatni był raczej nostalgiczną zagrywką ze strony Gearboksu, który nie wiedział, co zrobić z Księciem, więc poszedł po linii najmniejszego oporu i, cytując emerytowanego redaktora Kowalika: “[Randy Pitchford, szef Gearbox Software, które od 2010 posiada prawa do marki – dopisek mój] znów będzie kazał niegdysiejszej gwieździe zabawiać publiczność starymi numerami.”. Problem w tym, że kazał ją bawić, ale nie poinformował o tym, jednego z kompozytorów oryginalnej ścieżki dźwiękowej, Roberta Prince’a.

Odświeżone wydanie Duke Nukem 3D zawierało wszystko to, co powinno zawierać tego typu wersja gry, czyli nowych wrogów, odświeżoną oprawę graficzną i powtórnie nagrane kwestie Księcia, w którego ponownie wcielił się Jon St. John. Grę wzbogacono również o nowe utwory, których autorem został Lee Jackson, czyli twórca muzyki z pierwowzoru, który swoją premierę miał w 1996 roku (mój rocznik :O). Pomagał mu w tym Robert Prince, autor muzyki do FPS-ów z lat 90., jednak Gearbox nie zaproponował mu współpracy ani nie uzyskał praw, by wykorzystać ten soundtrack. Po pierwszych zapewnieniach Randy’ego Pitchforda o szybkim załatwieniu sprawy, utknęła ona w miejscu, co zmusiło Prince’a do złożenia pozwu przeciwko firmie.

Co ciekawe, pozew dotyczy również Valve, które, zdaniem kompozytora, świadome tego, iż utwory w grze były wykorzystywane bezprawnie, nie usunęło gry ze sklepu.

Zarówno Valve ani Gearbox nie odniosły się do pozwu, dlatego jeśli pojawią się jakieś dodatkowe informacje, wpis zostanie zaktualizowany.

Bartek Witoszka

Więcej na temat:

2
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
1 Komentarze
1 Odpowiedzi
2 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dreg
Użytkownik

Po “linii najmniejszego oporu”, damn it!

Popularne wpisy

Popularne Gry