Komisji Europejskiej nie podoba się określenie free to play

Członkowie organu Unii Europejskiej zajęli się sprawą popularnych gier free to play, które kuszą darmową rozgrywką, ale jeszcze skuteczniej zachęcają do dokonywania niewielkich płatności za (zazwyczaj) opcjonalne dodatki. Przedstawiciele Komisji są zdania, że konsumenci, a zwłaszcza młodociani odbiorcy powinni być lepiej chronieni przed możliwością ponoszenia niepożądanych kosztów w darmowych aplikacjach.

Jakub Zagalski

Celem dwudniowych spotkań przedstawicieli Komisji Europejskiej, organów państwowych i producentów gier było, jak donosi GI.biz upewnienie się, czy panuje powszechne porozumienie między władzami a firmami produkującymi gry odnośnie poruszanych kwestii. Jednocześnie podkreślono, że Komisja Europejska będzie współpracować z państwowymi organami zajmującymi się ochroną praw konsumenta (w naszym przypadku UOKiK) i ewentualnie podejmować działania uważane za niezbędne.

Przed rzeczoną serią spotkań Komisja Europejska przygotowała listę tematów, których treść budzi największe wątpliwości przedstawicieli unijnego organu. Na pierwszym miejscu znalazło się problematyczne nazywanie określonych aplikacji darmowymi, free to play etc. Autorzy wniosku poddali w wątpliwość zasadność używania takich terminów w przypadku, gdy oprogramowanie umożliwia dokonywanie wewnętrznych opłat, a przez to nie jest prawdziwie darmowe. Nazywanie takich gier darmowymi jest według nich mylącą formą reklamy.

Poza tym przedstawiciele Komisji podeszli negatywnie do form przekazu, które w sposób bezpośredni nawołują (zwłaszcza w aplikacjach skierowanych do dzieci) do dokonywania zakupów w grze. Mowa o takich hasłach jak Kup teraz!, Ulepsz teraz!. W tym kontekście zwrócono również uwagę na potrzebę lepszego informowania konsumentów w temacie dokonywania mikropłatności. Zdaniem członków Komisji Europejskich każda aplikacja posiadająca wewnętrzny system opłat powinna w wyraźny sposób umożliwiać kontakt z obsługą klienta, zarówno przed zakupieniem jakiegoś dodatku, jak i przed pobraniem teoretycznie darmowej gry.Na Ryby - sprawdź, czy da zrobić się dobrą grę o wędkowaniu

Źródło artykułu:WP Gry
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.