Jacek Dukaj otwiera własne studio. Ambitne plany polskiego pisarza

Jacek Dukaj otwiera własne studio. Ambitne plany polskiego pisarza

Hardware Dreams - pierwszy projekt studia Nolensum
Hardware Dreams - pierwszy projekt studia Nolensum
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
16.05.2022 10:41, aktualizacja: 23.05.2022 13:22

Jacek Dukaj, polski pisarz, założył spółkę technologiczną, która zajmie się produkcją gier na podstawie jego własnej twórczości. Nolensum pozyskało finansowanie, a prace nad pierwszym tytułem już trwają.

Ceniony polski pisarz science fiction rusza na podbój cyfrowej branży. Jacek Dukaj, jako główny założyciel studia Nolensum, planuje wykorzystać swój artystyczny potencjałwydać grę. Pierwszy projekt, który jest już rozwijany, to Hardware Dreams i ma być to produkcja oparta na powieści "Starość aksolotla". Warto przypomnieć, że na podstawie tego dzieła zrealizowano serial pt. "Kierunek: Noc".

Można pisać na papierze i można pisać na świecie. Od wielu lat obserwowałem z bliska, jak środek ciężkości kultury przesuwa się z form opartych na piśmie w media audiowizualne. Postępuje rewolucja technologiczna umożliwiająca przeżywanie treści tych mediów w bezpośrednich doświadczeniach zmysłowych. Duża część mojej twórczości opisywała konsekwencje takich przemian. Aż nadszedł czas, gdy przynajmniej niektóre z tych moich pomysłów zamiast na papierze, mogę realizować naprawdę, w świecie. Utworem, w którym najpełniej opisałem świat metaversów, NFTs, uniwersalnego dochodu gwarantowanego, social credit system i podobnych fenomenów była „Linia oporu” z 2010 r.. Z niej pochodzi termin „nolensum”, oznaczający sytuację, gdy cywilizacja technologiczna na tyle dobrze zaspokaja nasze potrzeby, że tożsamości i cele musimy sobie tworzyć sztucznie. Powstaje potrzeba projektowania ludziom sensów życia. A pionierami inżynierii sensów życia są pierwsi praktycy gamifikacji losu ludzkiego: twórcy gier komputerowych.

Polski pisarz, założyciel studia Nolensum

Studio, rozwijając projekt, chce skupić się na najwyższej jakości oraz "głębokości świata gry". Produkcja zabierze nas wprost do post-apokaliptycznego Tokio, gdzie egzystencja jest ściśle związana z siecią komputerową. Reżyserem gry Hardware Dreams jest Maciej Jackiewicz: dyrektor artystyczny, współtwórca animacji do takich gier, jak Cyberpunk 2077Wiedźmin 3.

Aktualnie nie znamy szczegółów dotyczących przybliżonej daty premiery, czy platform, na które zmierza Hardware Dreams. Takie informacje z pewnością pojawią się w przyszłości, gdy studio Nolensum dostatecznie rozbuduje swój zespół i tchnie więcej życia w swój pierwszy projekt.


Sebastian Barysz, dziennikarz Polygamii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)