HDR dla gracza, czyli o co chodzi z tą jasnością

Producenci telewizorów oraz monitorów od lat grają – nie bez korzyści dla nas, konsumentów – w grę "kto zapewni lepszy obraz". Lepszy, czyli jaśniejszy, ostrzejszy, bardziej szczegółowy – jak najbardziej zbliżony do tego, co jest w stanie zarejestrować ludzkie oko w świecie rzeczywistym. Od kiedy coraz więcej marek inwestuje w duże ekrany, o przekątnej powyżej 55 cali, wyścig ten nabiera prawdziwych rumieńców.

HDR dla gracza, czyli o co chodzi z tą jasnością
Źródło zdjęć: © materiały partnera

HDR, czyli szeroki zakres dynamiki

High Dynamic Range (ang. szeroki zakres dynamiki) to rozwiązanie, które na dobre zadomowiło się w ekranach czołowych producentów telewizorów. Uogólniając, wiadomo że telewizor z HDR jest lepszy niż bez – lecz co to tak naprawdę znaczy? Jaka konkretnie dynamika kryje się w tym skrócie, czemu jej zakres powinien być szeroki i jak to wszystko przekłada się na obrazy w grach?

Zacząć należy paradoksalnie nie od technologii, a od ludzkiego oka. Nasz narząd wzroku, mimo że nie jest najbardziej wydajny (przeciętny kot dysponuje dużo lepszym wzrokiem niż człowiek), dzięki światłoczułym komórkom reaguje na dość szeroki zakres jasności i dysponuje pewną, ograniczoną, zdolnością adaptacji. W wyścigu o zbliżenie obrazu na ekranie do tego, co widzimy poza nim, wyzwanie kryło się w technologii – większość urządzeń nie była w stanie wytwarzać fal świetlnych w pełnym zakresie jasności i barw widzianych przez człowieka. Efektem był obraz niejako "spłaszczony"; niewielkie różnice pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi punktami na ekranach powodowały wrażenie wyblakłych kolorów.

HDR to odpowiedź rozszerzająca ten właśnie zakres – zwiększająca rozpiętość pomiędzy ciemnymi a jasnymi tonami, jednocześnie precyzyjnie stopniująca wszystkie tony pośrednie. Standardowe telewizory z matrycami LED są w stanie wygenerować jasność na poziomie do 300 nitów. W przypadku telewizorów wyposażonych w funkcję HDR jasność ta rośnie kilkukrotnie. I nie chodzi tu w żaden sposób o oślepienie widza, bowiem jednocześnie pogłębiana jest czerń oraz poszerzana jest paleta barw. Dzięki wykorzystaniu organicznych, samoświecących pikseli (OLED – organic light emitting diode) możliwe jest balansowanie jasnymi i ciemnymi tonami, by zbliżyć obraz na ekranie do tego, co widzimy w świecie rzeczywistym – z idealną czernią i nieskończenie dużym kontrastem.

2021 LG OLED evo | Gry na telewizorze inne niż wcześniej (Gaming)

HGiG, czyli HDR dla gier

Funkcja HGiG to odpowiednik HDR dla obrazów gier. HDR Gaming Interest Group przydaje się zwłaszcza przy nowych tytułach z zaawansowaną grafiką, pozwalając na ujawnienie dużo większej liczby szczegółów zarówno w ciemnych, jak i jasnych scenach, oraz poprawiając wrażenia w dynamicznych ujęciach, gdzie ekran rozświetla się punktowo (np. wybuchach i eksplozjach).

Oczywiście, kluczowym elementem jest nie tylko możliwość wyświetlania jasnych i ciemnych tonów – chodzi przede wszystkim o poprawną gradację odcieni i automatyczne dostosowanie parametrów wyświetlanego obrazu w zależności od tego, co dzieje się na ekranie.

Automatyzacja ustawień

Różne tytuły, w zależności od dynamiki rozgrywki, wymagają zróżnicowanego podejścia do wyświetlanego obrazu. Najnowsze modele telewizorów wyposażone są w funkcję automatycznego wyboru najbardziej optymalnych ustawień ekranu. Doskonałym przykładem jest tutaj seria telewizorów LG OLED – stworzonych z myślą o graczach. Potwierdza to m.in. stowarzyszenie EISA, które uznało jeden z najnowszych modeli – 48-calowy LG OLED serii C1 – za najlepszy telewizor gamingowy. Telewizory LG OLED są wyposażone w funkcję Game Optimizer. Jest to panel sterowania opcjami obrazu i dźwięku, w którym zdefiniowane zostały ustawienia pod poszczególne gatunki gier. Wśród innych opcji dedykowanych grom są technologie VRR, NVIDIA G-SYNC i AMD FreeSync, umożliwiające uzyskanie wyraźniejszego i bardziej płynnego obrazu bez opóźnień, zacinania i rozrywania.

Lepszy ekran, lepsza gra

To, co widzimy na ekranie podczas gry, ma ogromne znaczenie nie tylko dla przyjemności i komfortu, ale – a może przede wszystkim – dla wyników. Technologia HDR (czy jej odpowiednik dla gier HGiG), w którą wyposażone są telewizory tej klasy co LG OLED, pozwala na wydobycie z obrazu wszystkich szczegółów, niezależnie od tego, w jak głębokim cieniu kryje się przeciwnik. Jednocześnie telewizory te charakteryzują się imponująco niskim input lagiem i błyskawicznym czasem reakcji – zaledwie 1 ms. Taka specyfikacja i idące za nią osiągi pozwolą w pełni cieszyć się najnowszymi osiągnięciami w technologii gier, zarówno amatorom, jak i bardziej zaawansowanym graczom.

Na koniec funkcja, bez której długa gra nie może się odbyć. Dzięki ekranom OLED, telewizory LG emitują dużo mniej szkodliwego niebieskiego światła. Sprawia ona, że oko nie męczy się niepotrzebnie, a rozgrywka może trwać wiele godzin.

Źródło artykułu:Materiał Partnera

Wybrane dla Ciebie

© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.