Zmien skórke
Logo Polygamii

Gry z mikropłatnościami nie będą już dla Google'a "darmówkami"

Krok w dobrym kierunku.

Wszyscy wiemy, jak wyglądają tzw. “darmowe gry”. Pozornie są dostępne bez kosztów, ale zazwyczaj co rusz jesteśmy atakowani propozycjami wydania pieniędzy – na przedmioty, doświadczenie itp. – o co dba producent. Nie ma darmowych obiadów, a tym bardziej nie ma darmowych gier. I między innymi dlatego zamiast free-to-play złośliwie piszę free-to-pay.

Następuje jednak zmiana. Google zgodziło się na postulat Komisji Europejskiej, by “darmowe” gry z mikropłatnościami przestały być nazywane darmowymi m.in. w obrębie sklepu Google Play. Będzie też lepiej chronić klientów przed niechcianymi zakupami, dokonywanymi np. przez szalejące z komórką lub tabletem dzieci. Każdy wydatek w grze f2p będzie wymagał weryfikacji płatności.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes powiedziała:

Zakupy w grze to prawowity model biznesowy, ale dla twórców aplikacji kluczowe jest zrozumienie i respektowanie prawa unijnego przy tworzeniu nowych modeli biznesowych.

Apple również chce zmienić swoją politykę w zakresie “darmówek”, ale nie na razie zwleka z podaniem konkretnych propozycji. Google rozpocznie wprowadzanie zmian pod koniec września.

[Źródła: 1, 2]

Marcin Kosman

Więcej na temat:

Dodaj komentarz

Login by skomentować
  Subskrybuj  
Powiadom o