Gry pełne przemocy łączą się z agresywnym zachowaniem
Jak wynika z badań zamieszczonych na serwisie Journal of Experimental Social Psychology, naukowcy znaleźli połączenie pomiędzy czasem spędzanym przy grach pełnych agresji i przemocy, a wykazywaniem zachowań agresywnych i wrogich.
Wychodząc od założenia, widocznego zresztą w pierwszym zdaniu streszczenia artykułu, które głosi, że „gry wideo wypełnione agresją zwiększają ilość agresji w graczu”, naukowcy z Niemiec, Holandii, USA i Francji przeprowadzili trzydniowe badanie na dwóch grupach ludzi. Jedni z nich przez dwadzieścia minut dziennie grali w tytuły, które nie stroniły od agresji i przemocy (Call of Duty 4: Modern Warfare, Condemned 2: Bloodshot i The Club) drudzy natomiast, w gry łagodne nie wykazujące żadnej wrogości (S3K Superbike, Colin McRae: Dirt 2 i Pure). Badania miały na celu wykazanie długofalowej zmiany zachowań, jaką agresywne gry miały powodować u graczy.
*Wpływ jakie gry wideo mają na wrogie nastawienie do świata w trakcie trwania badania. Linia ciągła przedstawia nastawienie grupy grającej w gry pełne agresji, przerywana – grupy drugiej. Źródło: http://www.sciencedirect.com/ *
Po sesjach mierzono zarówno agresję, jaka pobudzona miała być w uczestnikach eksperymentu, jak i ich wrogie nastawienie i oczekiwania. W celu sprawdzenia, czy gracze w istocie są agresywni, uzyskiwali oni możliwość sprawienia, że w słuchawkach osoby używanej do owego pomiaru zabrzmi niezwykle głośny i nieprzyjemny dźwięk. Jeśli zdecydowali się w istocie to uczynić – wykazywali się agresją. Wrogie nastawienie do świata natomiast badane było przy użyciu historii, opowiadających o potencjalnych konfliktach międzyludzkich. W trakcie odczytywania historii gracze pytani byli, co dana postać powinna zrobić lub odpowiedzieć, co czuje i co myśli.
A wyniki? Gry pełne agresji w istocie wpływają na zachowanie graczy, czyniąc je bardziej agresywnym. Ich stosunek do świata również staje się wrogi. Nie zaobserwowano podobnych skłonności u grupy graczy, która codziennie grała w tytuły pozbawione przemocy.
Wpływ jakie gry wideo mają na agresywne zachowanie graczy w trakcie trwania badania. Linia ciągła przedstawia zachowania grupy grającej w gry pełne agresji, przerywana – grupy drugiej. Źródło: http://www.sciencedirect.com/
Jak podkreślił Brad Bushman, współautor badania z Ohio State University, Granie w gry wideo jest trochę jak palenie papierosów. Jeden papieros nie spowoduje, że wykryją u ciebie raka płuc. Jeśli jednak będziesz palił tygodniami, miesiącami lub latami, może zwiększyć się ryzyko wykrycia u ciebie nowotworu. W ten sposób, jak może się wydawać, Bushman chciał, by wyniki badań rozpatrywane były zawsze jednostkowo i indywidualnie.
Jak przy większości takich tematów, radzę przede wszystkim dobrze zastanowić się nad metodą badania oraz interpretacją wyników. Po pierwsze: badanie wykazać miało długofalowy wpływ na zachowania graczy, a odbywało się w czasie zaledwie trzech dni. Po drugie: martwi mnie nieco grupa gier nieagresywnych – zdaje się, że badanie mogłoby badać temat „gry agresywne kontra gry sportowe”; stąd: być może tylko ludzie grający w gry sportowe nie wykazują zachowań agresywnych po 20 minutowych sesjach gry?
Nie oznacza to rzecz jasna, że gry elektroniczne nie mają długofalowego wpływu na zachowania graczy. Szczególnie te, które emanują agresją. To badanie nie jest chyba jednak konkretnym dowodem świadczącym o tej tezie.