Football Manager 2018 zmierzy się z tematem gejów w piłkarskiej szatni

Football Manager 2018 zmierzy się z tematem gejów w piłkarskiej szatni
31.10.2017 14:52
Football Manager 2018 zmierzy się z tematem gejów w piłkarskiej szatni
Maciej Kowalik
Maciej Kowalik

"Mamy 2017 rok. To obłęd, że żyjemy w świecie, w którym ludzie nie mogą być sobą."

To słowa reżysera gry z rozmowy z BBC.

Faktycznie, mamy - jeszcze - 2017 rok. Homoseksualność już dawno przestała być tematem tabu. A jednak, o ile trudno zliczyć gwiazdy filmu, muzyki czy innych celebrytów, którzy nie kryją się z nią, o tyle w sporcie wciąż mało kto decyduje się na tego typu wyznania. Jeśli już, to po zakończeniu kariery, jak reprezentant Niemiec w piłce nożnej Thomas Hitzlsperger, którego warto posłuchać.

Thomas Hitzlsperger explains decision to announce he is gay in video

Jeśli chcecie niebanalnych notek o grach - czytacie Polygamię. Jeśli interesują was niebanalne teksty o piłce nożnej, pewnie znacie serwis Weszło. Od kilku lat publikuje on u siebie odpowiedzi na rozsyłany do piłkarzy kwestionariusz. Jednym z punktów jest pytanie o to czy gej w piłkarskiej szatni zostałby zaakceptowany. Nie czytałem wszystkich odcinków, ale czytałem ich większość. I odpowiedź brzmiała zwykle "nie ma szans". Nie przypominam sobie odpowiedzi twierdzącej. Może była i ktoś wyprowadzi mnie z błędu, ale nie zmieni to obrazu jaki widać w lustrze, które piłkarskie środowisko w Polsce postawiło przed sobą samym.

Ale mamy ten 2017 rok, prawda? Są spore szanse, że obejrzałeś/aś w tym miesiącu film lub serial z gejem lub lesbijką w roli głównej. Jestem też pewien, że jakiś homoseksualista zaśpiewał w radio jedną z twoich ulubionych piosenek. Jest wtorek, za kilka godzin Liga Mistrzów. I co - geje w piłkę nie grają? Statystyka mówi, że grają. Zdrowy rozsądek mówi że grają.

Więc... zagrają też w Football Managerze 2018.

326790828608018474

Oczywiście gra z nikogo geja nie zrobi. Ale po rozegraniu kilku sezonów, gdy prawdziwi piłkarze zaczną przechodzić na emerytury ich miejsce zastąpią stworzeni przez grę młodzieżowcy. I może. Czasem. Któryś z nich zakomunikuje graczowi, że jest gejem.

Jacobson dodaje też, że w niektórych krajach takiej opcji nie będzie.

Dodał, że jeśli zawodnik będzie pochodził z jednego z tych krajów, nie ujawni swojej orientacji jeśli będzie gejem. Ale z tego sformułowania można wyczytać ciekawą rzecz między wersami. W tym wirtualnym świecie, który ma być jakąś symulacją wszystkiego co dotyczy futbolu, ten piłkarz będzie sobą. Będzie gejem. Po prostu się nie ujawni.

Maciej Kowalik

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)