Doom na ekranie klocka LEGO. Niemożliwe nie istnieje

Po konsoli wielkości Thumby, o wielkości standardowego klocka LEGO, przyszła pora na działający miniekran w klocku. Stworzenia takowego podjął się James Brown, po czym zdecydował, że sprawdzi się, chociażby, do grania na nim w... Dooma.

1-bitowy Doom
1-bitowy Doom
Źródło zdjęć: © James Brown
Karolina Kowasz

26.06.2022 | aktual.: 26.06.2022 19:25

Ze względu na wymiary klocka, Brown musiał stosownie przeskalować rozdzielczość gry. Jako że zademonstrowany na filmiku klocek ma około 1,5 cm szerokości i niecały centymetr wysokości w najwyższym miejscu, twórca musiał spłaszczyć zakres kolorów do monochromatyczności. Ostateczna rozdzielczość uzyskanej gry, możliwej do wyświetlenia na ekranie z Lego, wyniosła 72x40.

Brown podkreśla, że sam tytuł nadal nie jest zbyt grywalny. Jeśli ktoś chciałby poważnie podejść do powtórzenia tego eksperymentu w lepszej jakości, sugeruje, by zrobić sprite'y w osobnym przebiegu i dać im wyraźny kontur 1 piksela. Forma klocka, w której zawarła się cała elektronika, została wydrukowana na drukarce 3D, procesor to model STM32F030F4P6 (Cortex M0, 16K flash, 4K RAM), zaś ekran to QT1306P82 (0,42" OLED).

Karolina Kowasz, dziennikarz Polygamii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.