Czerwony Krzyż chce, by Konwencje genewskie obowiązywały w grach wideo

Zakaz zabijania ludności cywilnej i torturowania jeńców wojennych to jedne z podstawowych praw wpisanych w Konwencje genewskie. Zdaniem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża przestrzeganie prawa wojny powinno być nieodłączną częścią współczesnych gier przedstawiających konflikty zbrojne. Innymi słowy, gracze nie mogą być nagradzani za czyny o charakterze zbrodni wojennych.

Jakub Zagalski

To nie pierwsza tego typu sytuacja, gdy Czerwony Krzyż przypatruje się grom wideo i zarzuca im możliwość łamania realnie obowiązujących międzynarodowych praw humanitarnych w wirtualnym świecie. W najnowszym materiale BBC Francois Senechaud reprezentujący Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża mówił, że skoro gry coraz bardziej przypominają rzeczywistość w sferze zabijania, to powinny ją przypominać również pod kątem rzeczywistego prawa wojny.

Gry wideo, które przedstawiają pole bitwy, są coraz bardziej zbliżone do rzeczywistości, a właściwie bardzo trudno jest odróżnić prawdziwe nagranie od materiału pochodzącego z gry - mówił Senechaud. Jego organizacja powinna więc bardziej oddziaływać na kreowanie realiów wirtualnego konfliktu, w taki sposób, aby gracze nie byli nagradzani za dopuszczanie się czynów zabronionych w rzeczywistych konwencjach. Według BBC wiele współczesnych strzelanek wojennych pozwala na bezkarne zabijanie cywilów i przeprowadzanie tortur, a przez to nie traktuje tego typu zachowań jako negatywnych.

Trudno sobie wyobrazić, by bój Czerwonego Krzyża o przestrzeganie Konwencji genewskich w grach wideo przypominał coś innego niż walkę z wiatrakami. Które wirtualne konflikty musiałyby bowiem podlegać tym ustaleniom? Czy tylko te imitujące walki zbrojne po 1864 roku (pierwsza Konwencja genewska)? A co ze strzelankami z domieszką science fiction? Z drugiej strony, w wielu grach nie da się bezkarnie zabijać cywilów, gdyż strzelenie w kierunku niewroga (cywila lub sojusznika) częstokroć kończy się powrotem do ostatniego punktu kontrolnego. Twórcy gier regulują więc pewne kwestie bez udziału Czerwonego Krzyża od dawna.Na Ryby - sprawdź, czy da zrobić się dobrą grę o wędkowaniu

Źródło artykułu:WP Gry

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.