1069 komputerów zmiażdżonych walcem. Były warte ponad 5 mln złotych

Kopanie kryptowalut wiąże się z ogromnym zapotrzebowaniem na energię, a jak się okazuje - nie wszyscy chcą za nią płacić. W Malezji zdecydowano się w specyficzny sposób wymierzyć sprawiedliwość jednej z grup zajmujących się bitcoinami.

1069 komputerów zmiażdżonych walcem. Były warte ponad 5 mln złotych
Źródło zdjęć: © YouTube, dayakdaily
Oskar Ziomek

W Malezji zatrzymano 8 osób, które miały kraść energię elektryczną o łącznej wartości 2 mln dolarów (ok. 7,5 mln złotych) na potrzeby zasilania koparek kryptowalut - opisuje The Star. Sześć z nich usłyszało zarzuty i zostało ukaranych grzywną do 8 tys. MYR (niespełna 7,5 tys. złotych) oraz pozbawieniem wolności do 8 miesięcy.

Jak się jednak okazuje, w praktyce nie była to jedyna kara. Z kilku odwiedzonych lokalizacji policja skonfiskowała 1069 komputerów przeznaczonych do kopania bitcoinów. Jak podaje PC Gamer, maszyny zostały docelowo zniszczone w efektowny sposób - poprzez rozjechanie walcem drogowym, co widać na poniższym filmie.

To bez wątpienia dotkliwa kara - zważywszy, że wartość komputerów oszacowano na 5,3 mln MYR, czyli prawie 5 mln złotych. Choć wynika to zapewne z przepisów związanych z narzędziami wykorzystanymi do przestępstwa, można jedynie ubolewać, że konieczna była właśnie taka forma pozbawienia właścicieli ich sprzętu. Wystawiony na aukcję czy wręcz podarowany potrzebującym przyniósłby z pewnością więcej pożytku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (137)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.