Zmien skórke
Logo Polygamii

Jeszcze trochę, a Nintendo naprawdę zostanie uznane za najgorszą firmę w branży

Przynajmniej jeśli chodzi o podejście do fanowskich projektów.

Ilekroć widzę, że ktoś komuś w tej branży czegoś zakazał powołując się na Digital Millenium Copyright Act, czyli DMCA, od razu przychodzi mi na myśl Nintendo. I wiecie co? Bardzo często mam rację.

Reggie Fils-Aime

Weźmy choćby ostatnich 30 dni. 8 sierpnia Adam pisał, że fanowski remake drugiego Metroida znalazł się na celowniku prawników Wielkiego N i projekt musiał zniknąć z sieci. Dwa dni później Maciek informował, że udostępnione na Internet Archive numery pisma Nintendo Power zostały usunięte z serwerów. Pokemon Uranium? Usunięte. Fanowskie gry na GameJolcie? Te również nie spodobały się smutnym panom z Nintendo.

Teraz pora na kolejny projekt, choć ten jest trochę inny od pozostałych. No Mario’s Sky to gra powstała w ramach 36 edycji game jamu Ludum Dare. W 72 godziny studio ASMB Games stworzyło tytuł łączący w sobie side scrollera w stylu retro i podróżowanie po proceduralnie generowanym wszechświecie. Skojarzenia z Super Mario Bros i No Man’s Sky jak najbardziej słuszne.

Gra trafiła za darmo do serwisu Itch.io, a o ile Seanowi Murrayowi i Sony niespecjalnie to przeszkadzało, tak Nintendo odpuścić oczywiście nie mogło. Jak podaje PC Gamer, platforma Itch.io dostała stosowne pismo, w którym grzecznie, aczkolwiek stanowczo, proszona jest o usunięcie No Mario’s Sky.

Wyjścia nie było, w końcu Nintendo ma prawo do ściągania z sieci nieautoryzowanej zawartości i jak widać, chętnie z niego korzysta. Szkoda, że ewidentnie siedzi tam ktoś, kto nie dostrzega, że takie projekty nie mają na celu szkodzić firmie, a są wyrazem uznania dla dokonań giganta, który lata świetności ma już za sobą.

A jeśli chodzi o No Mario’s Sky, to gra już wróciła na Itch.io. Twórcy zmienili trochę grafikę, by nie przypominała tej z przygód hydraulika i przemianowali grę na DMCA’s Sky. Jak widać działania Nintendo nikomu nie zaszkodziły, a wręcz pomogły zyskać popularność, ale firma zbiera kolejne punkty do odblokowania odznaki: Bądź dupkiem dla swoich fanów.

Bartosz Stodolny

Więcej na temat:

7
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
6 Komentarze
1 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gsg
Użytkownik

Zdjęli, bo prawdziwy Mario nie może chodzić po poziomie w lewo :>

Freszu
Użytkownik

Oj tam najgorsza firma w branży. Jak się patrzy na EA, którzy mają świadomość, że w ich nowym Battlefroncie – lekko mówiąc – nie do końca wszystko zagrało, to ukręcanie łbów studiu od Galaxy in Turmoil, które czysto teoretycznie miało zrobić to czego Elektronicy nie zrobili… dziecinada. Dobre i tyle, że można zrobić Front Battle 3 i nikt się nie przyczepi.

dex4er
Użytkownik

Pilnują swoich znaków handlowych. No zbrodnia.

Freszu
Użytkownik

Jeszcze jaka. Deweloperzy chcieli się dogadać, nie mieli w planach robić GiT (hue) nielegalnie. Tak naprawdę to po prostu czekam na właściwego następcę dwójki.

Sasilton
Użytkownik

Do #Shitendo jeszcze daleko, ale stale i regularnie się do tego zbliżają.

daget24
Użytkownik

Nigdy nie rozumiałem ludzi używających marek japońskich korporacji bez ich przedwczesnej zgody, co oni niby myślą że się stanie. Co to do Nintendo to już dawno stoczyli się w przepaść wypełnioną kałem. Nie rozumiem też czemu ludzie mówią “Że jeszcze nie #Shitendo, ale jeszcze trochę”, że niby co – celowo kurde nie czytaliście żadnej złej wiadomości o Nintendo przez te parę ostatnich lat?

revyrev
Użytkownik

To oczywiste, że to akcja przygotowana po to, żeby jak najwięcej ludzi usłyszało o tym tworze. Biorąc pod uwagę co Nintendo robi z takimi projektami OD LAT to trzeba być kretynem, żeby się nie spodziewać tego co nastąpiło.

Akcja pod publiczkę i tyle. I wszystko pięknie zagrało jak widać. 😉