Zmien skórke
Logo Polygamii

Grarantanna to pomysł rządu na to, by młodzi zostali w domach i grali w Minecrafta

Nazwa głupia, ale pomysł więcej niż udany.

Nie tak dawno prezydent Wrocławia nas zaskoczył i stwierdził, że gry to całkiem rozsądny pomysł na spędzenie kwarantanny. Podobnie uważa rząd, a konkretnie Ministerstwo Cyfryzacji, które wystartowało z akcją o nazwie Grarantanna. 

Tak, nazwa na początku też nas rozbawiła i sugerowała niezbyt udane przedsięwzięcie. Dodanie “gra” do dowolnego wyrazu nie jest szczytem oryginalności, a bardzo często przy okazji jest dowodem na brak jakichkolwiek sensownych pomysłów. Tu jest inaczej. 

Można było mieć obawy, że twórcy Grarantanny pójdą na łatwiznę i niczym leniwy pan od WF rzucą piłkę – w tym przypadku będzie to jakaś gra sieciowa – po czym udadzą się do swojej kanciapy. 

Tymczasem Grarantanna to m.in. seria webinariów poświęconych różnym aspektom tworzenia gier. W piątek odbył się pierwszy (Unity – Wprowadzenie i Zderzenie z fizyką), natomiast temat dzisiejszego brzmi “Interfejs użytkownika i Świecidełka“. W kolejnych dniach omawiane będą podstawy skryptowania czy poradnik dotyczący stworzenia prostej gry. 

Grarantanna to także nauka obsługi narzędzi służących do tworzenia prezentacji oraz Game Jam Online – czyli konkurs tworzenia gier na zadany temat, który właśnie trwa. 

Organizatorzy nie zapomnieli o rozgrywce i stworzyli własny serwer w Minecrafcie. Nuda? Ministerstwo przygotowało nagrody dla autorów najciekawszych budowli. 

Może niezbyt udaną propozycją jest quiz historyczny (dosyć proste pytania) czy zagadki, ale to i tak nie zmienia faktu, że Grarantanna wydaje się być ciekawszą akcją niż sugeruje to nazwa. Oczywiście łatwo machnąć ręką na projekt i stwierdzić, że “młodzież i tak sama znajdzie sobie zajęcie”, ale w tym przypadku równie ważne jest coś innego. 

Ministerstwo Cyfryzacji nie traktuje gier jako tej złej rozrywki, która zabiera czas i jest bezwartościowa. Niby w 2020 roku powinna to być oczywistość, ale dobrze wiemy, że nie wszyscy tak uważają. Ministerstwo w trakcie uczniowskiej kwarantanny wysyła ważny i czytelny sygnał, że takie osoby nie mają racji.

Zresztą pomysł okazał się wizerunkowym strzałem w dziesiątkę. O akcji dowiedział się Reddit. I chociaż daleki jestem od otwierania szampana, bo “zagranica nas chwali”, to nawet miło, że nie kojarzeni jesteśmy ze stereotypowym belfrem, dla którego gra to wynalazek szatana.

Więcej na temat:

3
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
2 Komentarze
1 Odpowiedzi
2 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Salival
Użytkownik

mojego dzieciorka nie trzeba było 2 razy namawiać , do tego poleam Plants vs Zombies czy Rayman 🙂

Szkoodniik
Użytkownik

etam Alien vs Predator lepszy albo Mortal Kombat
————————- 80zł—– ———————230zł

Szkoodniik
Użytkownik

ooo tak Minecraft będzie budowanie oj tak

ide se zainstalować x-ray’a

Popularne wpisy

Popularne Gry