Zmien skórke
Logo Polygamii

Ponad połowa użytkowników Steama korzysta już z Windowsa 10

Dobrze to, czy źle?

Steam, jak co miesiąc, publikuje wyniki przeprowadzanej wśród użytkowników ankiety, czy właściwie badania, bo platforma sama pobiera sobie dane bebechów naszych komputerów, jeśli wyraziliśmy na to zgodę. Wynika z niego, że już ponad połowa graczy oddaje się swojemu hobby na Windowsie 10. Konkretnie jest ich 50,35%, z czego zdecydowana większość (49,1% ogółu) to wersja 64-bitowa.

Steam Hardware Survey grudzień 2016
Steam

Dla porównania, w maju ubiegłego roku było to 39,68%, co było pokłosiem agresywnej polityki aktualizacyjnej prowadzonej przez Microsoft – na bezpłatny upgrade do „Dziesiątki” załapał się każdy posiadacz Windowsa 7 i 8, czasem czy tego chciał, czy nie. Jednak rozdawnictwo skończyło się w lipcu ubiegłego roku, kiedy Windows 10 był zainstalowany na 44,93% komputerów biorących udział w badaniu.

Wzrost o nieco ponad pięć punktów procentowych w ciągu pięciu miesięcy nie wydaje się duży, ale z drugiej strony pokazuje, że gracze przekonują się do tego systemu i wybierają go z własnej woli, a nie dlatego, że dostali za darmo.

Steam Hardware Survey Grudzień 2016
Steam

Rosnącą popularność swojego systemu operacyjnego widzi też Microsoft, który w tym roku wypuści dużą aktualizację Windowsa 10 o nazwie Creators Update. Jeśli chodzi o gaming, będzie to integracja z wykupionym w sierpniu serwisem Beam, który umożliwia streamowanie gier i większą interakcję z widzami niż w przypadku Twitcha. Firma zapowiada też koncentrację na graniu w 4K i wirtualnej rzeczywistości.

W tych dwóch przypadkach pomóc może coś, na co trafił użytkownik Twittera o ksywce WalkingCat. W wersji systemu oznaczonej numerem 14997 trafił on na plik „gamemode.dll”, co może sugerować, że Creators Update otrzyma dedykowany tryb dla gier. Spece z Windows Central podejrzewają, że może on działać podobnie do tego, co robi Xbox One po uruchomieniu gry. Oznacza to, że system tak będzie zarządzał dostępnymi zasobami, żeby to właśnie gra miała priorytet.

Niestety zbliżająca się aktualizacja wprowadzi też coś, co nie każdemu musi się spodobać. Do standardowych wymagań, jak RAM, procesor i tak dalej, dojdzie też minimalna wersja sterownika, a Windows Store automatycznie pobierze najnowszy razem z grą, na którą się zdecydujemy.

Wracając natomiast do samego badania, poprzednie układy Nvidii z serii 9xx powoli zaczynają tracić użytkowników na rzeczy ubiegłorocznych Pascali, przede wszystkim GTX-a 1060. Nadal popularne są też układy Intela i mobilne w ogóle, co w połączeniu z niemal 25-procentowym udziałem rozdzielczości 1366×768 każe sądzić, że mimo pewnych niedogodności, ludzie lubią grać na laptopach. Co ciekawe, prawie 34% użytkowników nadal dysponuje kartą graficzną z 1 GB VRAM, zatem modelem dość już leciwym.

Swoją drogą, kart AMD nadal nie ma w pierwszej dziesiątce na Steamie, a poczciwy Radeon HD 7900 zajmuje 19 pozycję z wynikiem 1,13%. Szumnie zapowiadane karty z serii RX 4xx znajdują się daleko w tyle, ale kto wie, czy niebawem nie ulegnie to zmianie.

Już 5 stycznia startują w Las Vegas targi CES, podczas których producent zaprezentuje swoją linię kart opartych o nową architekturę Vega. Na razie poza przeciekami i domysłami nie wiadomo za wiele, ale firma będzie musiała bardzo się postarać, bo wiele wskazuje na to, że niebawem zobaczymy GTX-a 1080 w wersji Ti, czyli znacznie mocniejszej od tej dostępnej teraz i ustępującej jedynie Titanowi X.

Bartosz Stodolny

Więcej na temat:

 1. 18:42 03.01.2017
  Avalanc

  „Jednak rozdawnictwo skończyło się w lipcu ubiegłego roku”.

  Nadal można bez większego problemu robić aktualizacje ze starszych systemów do 10.

 2. mateo91g
  19:00 03.01.2017
  mateo91g

  „ustępującej jedynie Titanowi X” warto nadmienić, że chodzi tutaj o Nvidia Titan X, czyli kartę z serii Pascal za bagatela prawie 6k, a nie GTX Titan X (seria Maxwell), który wydajnością przegrywa z GTX 1080.

  Ukryj odpowiedzi()
 3. setup
  19:40 03.01.2017
  setup

  apropo steam: czy ktoś z Was używa może steam linka?
  właśnie do mnie dotarł, ale mam problem z odpaleniem strema na TV. i kompa i SL mam na wifi i zastanawiam się czy to nie jest główny problem. wszystko się nawzajem widzi,ale samo stremowanie się nie odpala.

  Ukryj odpowiedzi()
 4. yanusz
  11:39 04.01.2017
  yanusz

  Win10 jest coraz więcej bo ludzie kupują nowe komputery, które już mają po instalowane nowe windowsy. Dlatego uważam, że wcale to nie oznacz o „przekonywaniu się”.

  Ukryj odpowiedzi()