Zmien skórke
Logo Polygamii

KOTOR 3 miał fabułę, lokacje i questy, a teraz my mamy szkice koncepcyjne

Szkice KOTOR-a 3
Wiecie, tak żeby powzdychać z utęsknieniem i pomarzyć.

Dosłownie dwa tygodnie temu skończyłem Knights of the Old Republic 2: The Sith Lords. Pięćdziesiąt pięć godzin pyknęło sam nie wiem kiedy; w trakcie przeżyłem wielką przygodę, która się w ogóle nie zestarzała. Uderzyło mnie, jak dobrze trzyma się ta gra – nie ma mowy o nieaktualnych mechanizmach czy rozwiązaniach, cała ta konstrukcja spokojnie sprawia frajdę i w 2017. Wiadomo, było też oczywiście kilka wad – głównie zbyt niski poziom trudności mocno upraszczający system walki czy bardzo pośpieszone zakończenie, któremu niespecjalnie pomaga nawet Restored Content Mod. Jednak tak czy inaczej „dwójka” pod względem klimatu, fabuły i postaci to absolutna ekstraklasa RPG-ów.

Tak się składa, że zanim BioWare wpadło na „genialny” pomysł zrobienia z tej bardzo singlowej serii gry MMO, Knights of the Old Republic 3 zaczęło już powstawać. Ba, i to nie tak nieśmiało, tylko z przytupem. Jak możemy przeczytać w książce “Rogue Leaders: The Story of LucasArts” wydanej w 2008:

Po skasowaniu projektu Proteus [nowe Star Wars MMO – przyp. red.], zespół i elementy designu zostały przeniesione do Knights of the Old Republic 3, gry, która jak mówi designer John Stallford: „nabrała rozpędu… mieliśmy fabułę, zaprojektowaną większość środowisk/światów i wiele questów, postaci oraz przedmiotów”. Niestety, ten nowy kierunek gry padł ofiarą najgorszego okresu w historii firmy LucasArts

Mowa o poważnych problemach finansowych, które nie pozwoliły wtedy podjąć się tak wielkiego, zasobożernego projektu. W sieci, jak pisze niezawodna ekipa Unseen64, wyciekło natomiast trochę szkiców koncepcyjnych, na których możemy zobaczyć m.in. droida Q-10, Sitha/Jedi o imieniu Naresha i kilka nowych statków, z czego jeden przypomina trochę Ebon Hawka ze skrzydłami.

Obrazy rozpalają wyobraźnię, sprawiając, że łatwo zacząć fantazjować na temat wszystkich potencjalnych wątków. Nawet zakończenie The Sith Lords daje kilka możliwych ścieżek rozwoju historii Starej Republiki, Revana, Mandalorian i całej reszty z przekochanym HK-47 na czele. Im dłużej o tym piszę, tym bardziej smutnieję, że istnieje tylko The Old Republic, które – mimo godnych szacunku starań – fabularnie nie satysfakcjonuje. No i jednak jest tym cholernym MMO.

Tak czy inaczej wciąż trzymam kciuki za KOTOR-a 3. W dobie szału na uniwersum, nadchodzących gier od różnych studiów, „Ostatnich Jedi” i wszelkich innych projektów, kwestią czasu wydaje się powrót do tak kultowej serii. BioWare musiałoby się jednak przyznać do tego, że potknęli się, zakładając, że MMO będzie „super fajną”, alternatywną trzecią częścią. Niech The Old Republic żyje sobie swoim życiem, ale dajcie nam znowu Rycerzy.

No i z tym mogłoby się udać.

Patryk Fijałkowski

Więcej na temat:

 1. Lord Bart
  17:05 24.01.2017
  Lord Bart

  Rozumiem, że pograłeś z jedynym słusznym modem?
  star-wars.pl/Forum/Temat/13937

  A co do K3… bez różnicy, byle dali devsom pracować, bez terminów itd. Smutny przykład K2 powinien zostać zapamiętany na długo.

  Ukryj odpowiedzi()
 2. Raidenorius
  19:31 24.01.2017
  Raidenorius

  Też chciałbym wierzyć w Kotor 3, ale: „Nie ma wiary. Jest wiedza.”; a tu wiem, że w książce pt. Revan, Drew pojechał po bandzie. Spoiler dot. Kotor 1: najgorsze jest to, że zniszczył wyobrażenia graczy, bo każdy miał swojego głównego bohatera/bohaterkę.

  Co do serii Kotor, to trójki nie będzie, ale… może coś innego 😉

  Ukryj odpowiedzi()
  • Vries
   14:22 25.01.2017
   Vries

   Mało kto uznaje książki za część uniwersum Star Wars. Inna rzecz że w SWTOR wyjaśniono całkiem dobrze i dokładnie co się stało z Revanem i HK47 po wydarzeniech w KOTOR’ach. Ewentualna kontynuacja musiałaby dotyczyć albo postaci pobocznych ( Canderus Ordo? ) albo kogoś zupełnie nowego na wzór wyrzutka z KOTOR2.

 3. Rif-
  08:38 25.01.2017
  Rif-

  Wspominać książkę i wiadomości sprzed 9 lat, bo pokazało się kilka szkiców?

 4. 15:45 25.01.2017
  hitsuj1

  A ja i tak wolę jedynkę od dwójki 😀

  Ukryj odpowiedzi()