Zmien skórke
Logo Polygamii

Znaleziono sposób na dodawanie gier do NES-a Classic

Bez ingerencji w sprzęt, chociaż - jak zwykle w takich przypadkach - z dyskusyjną legalnością.

Miniaturowa, funkcjonalna replika NES-a, wydana przez Nintendo w listopadzie zeszłego roku, poza niezmiernie krótkimi kablami miała jeszcze jedną istotną wadę – ograniczenie do 30 gier. To wprawdzie niemało, ale brak możliwości dokupienia dodatkowych tytułów prędzej czy później zaboli każdego.

Nintendo nie dało konsolce żadnych możliwości łączenia się z siecią, a że całość działa na emulacji i bez udziału jakiegokolwiek nośnika, to powiększenie biblioteki zwyczajnie nie jest możliwe. Oficjalnie. Do teraz.

NES Classic Edition 14

Dwie niezależne grupy „hakerów” z Japonii i Rosji odkryły sposób na umieszczenie dodatkowych gier w pamięci urządzenia. Jest on bezinwazyjny i nie wymaga rozkręcania konsoli. Opiera się na użyciu NES-a Classic w specjalnym trybie FEL i podłączeniu go do komputera za pomocą kabla micro-USB (zanim będzie to możliwe konieczne jest wykonanie przynajmniej jednego zapisu gry w Super Mario Bros.).

Za pomocą odpowiedniego oprogramowania można wtedy ściągnąć całe wewnętrzne oprogramowanie konsoli na dysk, uzupełnić je własnymi danymi i wgrać z powrotem. To rzecz jasna wiąże się z ryzykiem nieodwracalnej utraty konsoli, jeżeli przy zapisywaniu plików nastąpi jakiś błąd (jest to ryzyko porównywalne z tym, na jakie narażacie swój telefon podczas instalacji np. nieoficjalnej wersji Androida).

Osobną kwestią pozostaje tu pochodzenie dodatkowych gier, które można w ten sposób dodać do urządzenia. Muszą być one wgrane w postaci plików ROM, które albo przygotowaliście samodzielnie z własnych kartridży (taaa), albo ściągneliście z jednej ze stron z emulatorami. Stąd – kwestie legalności całego tego rozwiązania. Warto tu jednak zaznaczyć, że w sieci można znaleźć również legalne ROM-y.

NES Classic Edition 7

Zainteresowani szczegółowymi informacjami na temat tego sposobu znajdą je np. pod tym adresem (oczywiście wszystko na własne ryzyko itd.).

Korzystającym z tego rozwiązania udało się powiększyć blibliotekę gier NES-a Classic o nawet 25 dodatkowych tytułów. Na razie nie odkryli ani ograniczeń pamięci urządzenia ani możliwości jego emulatora. Pojawiają się wprawdzie przypuszczenia, że ze względu na ustaloną przez producenta zawartość może on nie być przystosowany do uruchamiania wszystkich gier, ale na razie nic na to nie wskazuje.

Teraz pozostaje tylko pytanie, jak szybko Nintendo usunie tę możliwość. Może w kolejnych wersjach urządzenia firma pozwoli za to na podłączenie go do Internetu i kupowanie dodatkowych tytułów?

Dominik Gąska

Więcej na temat:

 1. darkhog
  18:24 08.01.2017
  darkhog

  Ponoć storage w nes classic to 512mb, a że jeden rom nesowy to średnio 200-300kb…

 2. 19:42 08.01.2017
  MasaGratoR

  Pytanie jednak, na ilu bitach można te tytuły zapisać, a potem jak oprogramowanie sobie poradzi z liczbą przekraczającą jego zaprogramowane wartości. Np zapis może być 8-bitowy, czyli może być nawet 256 gier, ale chociażby oprogramowanie może nie wspierać liczy większej niż 99, a powyżej wczytywanie może okazać się niemożliwe.

 3. 07:49 09.01.2017
  RealWaaagh

  Nie wiem czy nadal tak jest ale chyba pobranie Romu kartridża który się posiada jest legalne bo jest traktowane jak pobranie kopii zapasowej.

 4. Sasilton
  08:52 09.01.2017
  Sasilton

  W środku jest taki hardware, że pewnie i DOOMa odpali.