Zmien skórke
Logo Polygamii

Uważaj na używane konsole, za kupienie przerobionej możesz nawet iść do więzienia

01.02.2012 Tomasz Kutera

Zamierzacie kupić używaną konsolę? Uważajcie, żeby nie natknąć się na przerobiony egzemplarz: jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, można za to iść nawet do więzienia.

Dzieje się tak, ponieważ zakazane jest nie tylko przerabianie konsol, ale także posiadanie takich urządzeń. Zgodnie z art. 118 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 904 z późn. zm.) „ukarana zostanie osoba, która wytwarza lub posiada urządzenia lub ich komponenty służące do obchodzenia technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem”. Gazeta pisze o studentce, która kupiła używany sprzęt i…

Przedstawiono mi zarzut posiadania przerobionej konsoli Xbox 360. Prokuratura chce mi wymierzyć karę 500 zł i 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.

Brzmi groźnie? Brzmi. I nie ma tu znaczenia czy kupujący zdaje sobie sprawę z tego, że nabywa przerobiony sprzęt, czy nie. Nie ma tutaj też zastosowania zasada o dozwolonym prywatnym użytku, bo ona nie odnosi się do programów komputerowych, a więc także gier i sprzętów, na których można je uruchamiać.

Zalecamy więc ostrożność przy kupnie.

Tomasz Kutera

Więcej na temat: