Satoru Iwata, prezes Nintendo, nie żyje

Świat gier wideo zwalnia dziś obroty.

Satoru Iwata, prezes Nintendo, nie żyje
marcindmjqtx

Nie mogę sobie wyobrazić gorszej wiadomości na początek tygodnia. Szczerze mówiąc, z trudem jestem w stanie uwierzyć w słowa, które zaraz padną. W wieku 55 lat, na skutek trwającej od co najmniej roku walki ze schorzeniem dróg żółciowych zmarł Satoru Iwata.

"Jestem prezesem na wizytówce, uważam się za twórcę gier, a w sercu jestem graczem" - mówił o sobie Iwata. Był prezesem w tej branży nietypowym - z dystansem, poczuciem humoru i przylepionym do twarzy serdecznym uśmiechem. Prowadził Nintendo przez lata chude (GameCube), tłuste (Wii) i znów chude (Wii U). Gdy koncern wpadł w tarapaty podjął decyzję o cięciach... swojej własnej wypłaty. Gracze na całym świecie poznali prawdziwe oblicze szefa Wielkiego N, dzięki regularnym występom w konferencjach Nintendo Direct. Pokazówkach katalogu Nintendo, które wielokrotnie warto było oglądać tylko dla wybryków Iwaty.

Do Nintendo dołączył w latach 80-tych jako programista. W roku 2002 zastąpił Hiroshiego Yamauchiego w gabinecie prezesa. Był zaledwie czwartą osobą na tym stanowisku w długiej historii koncernu.

O problemach zdrowotnych Iwaty wiedzieliśmy od zeszłego roku, gdy zmuszony był odpuścić wizytę na E3 2014. Już po targach, z oświadczenia od samego prezesa dowiedzieliśmy się, że toczy walkę ze schorzeniem dróg żółciowych. Rokowania lekarzy były wówczas optymistyczne. Przerost dróg żółciowych wykryto bardzo wcześnie. Iwata wracał w czerwcu zeszłego roku do sił po operacji.

Flagi w siedzibie Nintendo opuszczono do połowy masztu. Świat gier wideo skupia się w zasadzie jedynie na oddawaniu hołdu zmarłej legendzie.

Iwata-san, dziękujemy za wszystko.

[Źródło: Kotaku]

Piotr Bajda

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.