Zmien skórke
Logo Polygamii

Quake Champions będzie grą free-to-play (z możliwością zakupu)

Kompromis, który zadowoli wszystkich?

W wywiadzie z serwisem Polygon Tim Willits z id Software potwierdził, że wychodzący w tym roku Quake Champions będzie grą darmową. Jednocześnie jednak fani dostaną możliwość uiszczenia jednorazowej opłaty, która odblokuje im całą dostępną zawartość. Dzięki temu tytuł ten ma trafić do szerokiego grona odbiorców, nie alienując przy tym tych, którzy wyczuleni są na irytujące praktyki gier free-to-play.

Jest to gra free-to-play z możliwością kupienia Pakietu Czempionów, który pozwala odblokowanie i korzystanie ze wszystkich czempionów. Jest grupa graczy Quake’a, którzy chcą po prostu pograć w Quake’a, prawda? I model biznesowy naszych poprzednich gier jest im znany i nie mają z nim żadnego problemu.

Stwierdził Willits. Dodał jednak, że istnieje bardzo duże grono fanów gier id Software poza Ameryką Północną i Europą Zachodnią. Ludzi, których na grę może być zwyczajnie nie stać. A że firmie zależy z trafieniem do jak najszerszego grona odbiorców, to chce połączyć te dwa światy.

Grający za darmo i ci, którzy zapłacą, rywalizować będą na tych samych mapach i w ramach tego samego rankingu. Jedyną różnicą będzie dostęp do bohaterów innych niż podstawowy (Ranger). Ci, którzy zapłacą, będą mogli korzystać z innych postaci bez ograniczeń. Pozostali będą mogli odblokować czasową możliwość ich używania za walutę zarobioną w grze.

Nie chcę tu używać słowa „wypożyczenie”. Wydaje się Przychylność [Favor, wewnętrzna waluta gry], aby odblokować ich na określony czas. Ale nie kosztuje to żadnych prawdziwych pieniędzy.

Powiedział Willits. Podkreślał także, że jego firmie zależy, by gracze, którzy zapłacą nie byli na lepszej pozycji w rywalizacji. Owszem, będzie im łatwiej eksperymentować i zmieniać bohaterów, ale nie mają być na lepszej pozycji w rywalizacji tylko dzięki temu, że wyłożyli na grę pieniądze.

quake_champions_2

Firma nie zdecydowała jeszcze na jak długo odblokowywani będą bohaterowie w tym systemie. Ma to zostać ustalone w trakcie zamkniętych beta testów, do których można się zapisywać już teraz.

Cel, jaki stawia przed sobą id Software jest szczytny i oby się powiódł. Jeżeli faktycznie w grze nie będzie irytujących mikropłatności, tylko możliwość grania za darmo i jednorazowa opłata za odblokowanie wszystkiego, to trudno takiemu rozwiązaniu nie przyklasnąć.

Dominik Gąska

Więcej na temat:

Najczęściej czytane

01

Next-geny pojawią się szybciej niż nam się wydaje

02

Assassin’s Creed: Origins – recenzja. Słowo na W

03

Czy „narodowość” gry ma dla nas w ogóle znaczenie [Klub Dyskusyjny]

04

Call of Duty dla mnie to… [Klub Dyskusyjny]

05

Need for Speed Payback – recenzja. Policyjny pościg za mikropłatnościami

06

Rekord Reddita zmasakrowany przez EA, DICE oraz Star Wars: Battlefront 2. Chwalić się tym nie będą

07

Kampania Call of Duty WW2 – mógł być reboot drugowojennych FPS-ów, jest ich remaster

08

Call of Duty: WW2 – recenzja. Operacja remaster

09

PlayerUnknown ich nienawidzi! Jednym prostym trikiem przekroczyli 20 milionów graczy!

10

Od dziś zapłacimy na Steamie w złotówkach

Popularne Gry