Zmien skórke
Logo Polygamii

Project Scorpio z wbudowanym zasilaczem

Czemu i jakie ma to znaczenie?

Niby to szczegół, ale ma znaczenie nie tylko estetyczne. Jak wynika z informacji uzyskanych przez serwis Windows Central, nowa, szybsza wersja Xboksa One będzie pozbawiona zewnętrznego zasilacza. Podobnie jak w Xboksie One S, wszystko ma się zmieścić w obudowie urządzenia.

Jest to o tyle rzadkie w przypadku nowych konsol, że ich producentom bardziej zależy na zapewnieniu dobrego chłodzenia niż na estetyce czy zajmowanym miejscu. Korzystanie z zewnętrznego zasilacza zapewnia, że wydzielane przezeń ciepło nie wpływa na grzanie się samej konsoli.

Na umieszczenie zasilacza wewnątrz urządzenia producenci mogli sobie na ogół pozwolić w przypadku rozmaitych wersji Slim. Bazują one na nowszych wersjach układów, są bardziej energooszczędne, wydzielają mniej ciepła, również ich zasilacze są mniej obciążone.

project scorpio

To, że Scorpio będzie miał wbudowany zasilacz od samego początku może świadczyć z jednej strony o tym, że będzie to sprzęt bardziej energooszczędny niż typowa nowa konsola. Z drugiej jednak budzić może obawy, że nie będzie wcale tak potężny, jak zdaje się sugerować Microsoft.

Z jeszcze innej strony być może gigant z Redmond zadbał o tak dobry projekt urządzenia, że żadne kompromisy nie będą konieczne… (ha ha).

Z tego samego źródła dowiadujemy się jeszcze jednej nowości na temat Scorpio. Konsola ma być zdolna do nagrywania filmów z gier w 60 klatkach na sekundę przy rozdzielczości 4K. W zwykłym Xboksie One ograniczenie wynosi 30 klatek przy 720p, w PS4 Pro – 1080p i 60 FPS.

Niezależnie więc od tego, jak działać i wyglądać będą same gry, dostaniemy możliwość zapisania tego dla potomnych w niespotykanej dotychczas na konsolach jakości.

Dominik Gąska

Więcej na temat:

 1. 19:56 13.03.2017
  boczek150

  Skoro to taki 8 cud świata to nie wiem zupełnie jakim sposobem ani w PS3 ani w PS4 nie miałem zewnętrznego zasilacza….

 2. 23:02 13.03.2017
  palmtoface

  Typowe informacje powielane nie wiadomo po cholere. Żeby generować cokolwiek.

  Wszystkie te nowinki odnośnie nowego genu który prawdopodobnie będzie reprezentować ten cały Scorpio to informacje które potwierdzają że wszyscy kładą lache i będzie tak jak w przypadku premiery ostaniej generacji.

  Brak 4k, brak HDR, szybkie zestarzenie się grafiki, większość gier 30 fps bo konzole za słabe. To samo będzie z nowym genem, tyle że ciągle czegoś będzie brak.

  Nie oszukujmy się, te informację służą tylko do informowaniu graczy żeby naszykować 400 dolców na nowe konsole bo będzie superduperelegancjafrancja, a w praktyce wyjdzie na to że lepiej zostać na PS4 bo znowu będą wersje SLIM i poprawione po pół roku po premierze, właśnie z powodu niedołężnego produktu. Xboxa nawet nie uwzględniam bo nie wiem kto go ma (osoby grające na konzolach)

 3. 03:55 14.03.2017
  Estevez

  Czyli Scorpio bedzie raptem szybsza wersja Xboxa One ? Nie, to tylko Dominik Gaska pisze na temat Xboxa.
  W cytowanym artykule sa tylko 2 (dwa) zdania na temat wbudowanego zasilacza – u pana Gaski prawie caly artykul dotyczy wbudowanego zasilacza ze wskazowkami, ze to pewnie nie bedzie wcale taka szybka maszyna (vide to tylko „szybsza wersja Xbox One”).

  Prawie caly cytowany artykul jest na temat mozliwosci nagrywania i streamowania w 4K i jakie to bedzie wazne dla producentow roznych tresci, jakie kodeki beda obslugiwane itd – u pana Gaski znalazlo sie tylko jedno zdanie na ten temat.

  To jest jeszcze dziennikarstwo czy juz zwykla manipulacja?

 4. 07:58 14.03.2017
  RealWaaagh

  Mój PC prawdopodobnie kilkukrotnie mocniejszy od tego Scorpio też ma wbudowany zasilacz do obudowy. Ciekawe jak ja to zrobiłem że inżynierowie z Microsoft dopiero teraz na to wpadli, a jeszcze moc musieli obniżyć…

  Ukryj odpowiedzi()
  • Simplex
   09:11 14.03.2017
   Simplex

   A porównywałeś rozmiar swojej obudowy z rozmiarem konsoli?

   No i z tym „kilkukrotnie mocniejszy” to się trochę zagalopowałeś, no chyba ze masz jakieś titany albo geforce 1080 w SLI.

   „Obniżenie mocy” to spekulacje autora. Nie wiadomo jaką moc ma mieć scorpio (poza ogólnym 6TFLOPS) wiec nie wiadomo z czego i na co miałaby być ona obniżona.

 5. drashken
  09:01 14.03.2017
  drashken

  OK, czy ten artykuł to jakaś prowokacja, czy teraz już wszędzie liczą się odczucia, a nie fakty?

  Zewnętrzny zasilacz w premierowej wersji konsoli:
  NES, SNES, Mega Drive/Genesis, N64 (chociaż tu Big N kombinowało, żeby był lekko wbudowany :), GC, Wii, X360, WiiU, XOne

  Wbudowany zasilacz
  PSX, Saturn, DreamCast, PS2 (i jeszcze większa ciekawostka niż N64: pierwszy Slim 7000 przeszedł na zewnętrzny i dopiero wersja 9000 miała ponownie wbudowany – także to jest już kompletne zaprzeczenie treści art.), Xbox, PS3, PS4

  9:7 (jeśli zaliczymy N64 jako rzeczywiście kompletnie zewnętrzny zasilacz). Jak to się ma do tego zdania w artykule: „Jest to o tyle rzadkie w przypadku nowych konsol…”?

  Ukryj odpowiedzi()