Zmien skórke
Logo Polygamii

Po akcji #JihadGotBanned Sony powinno wreszcie wprowadzić edycję PSN ID

Ojcowie PlayStation są wyjątkowo uparci w kwestii braku możliwości edycji nazw użytkowników. Właśnie odbiło im się to czkawką.

PlayStation różni się od konkurencji naprawdę wieloma rzeczami. Na przykład tym, że nie pozwala zmienić raz założonej nazwy użytkownika. Rejestrując się do PlayStation Network po raz pierwszy w życiu wpisałeś przez przypadek klucz do gry FIFA? Masz pecha. I unikalny nick. Zakładałeś konto jako gimbus i teraz trochę wstyd pokazywać się tak przed ludźmi? Cóż… Na prośbę do syna „wymyśl coś” ten wymyślił nazwę lokalnego klubu piłkarskiego? Google’ując w temacie nicków PSN można natknąć się na naprawdę magiczne historie, których wspólnym mianownikiem jest jedno – potrzeba zmiany nazwy użytkownika.

Mówimy jednak o oddolnej potrzebie graczy, a co w sytuacji, jak jest to odgórna konieczność? Z sytuacją taką spotkał się Jihad. Mieszkaniec Arabii Saudyjskiej o tym kontrowersyjnym z naszego punktu widzenia imieniu i PSN ID (iJihaD)grał na tym koncie jeszcze od czasów PS3, czyli jak sam pisze na Reddicie, mniej więcej siedmiu lat. Aż nagle ktoś w Sony (ponoć automat) stwierdził, że nazwa ta obraża użytkowników, a Jihad dostanie bana. Permanentnego. Nie tylko na zabawę online, ale i offline’owy dostęp do swoich gier. O trofeach czy liście znajomych już nie wspominając. Słowem – jawne zaproszenie do obozu Xboksa.

Jihad jednak walczył (no pun intended), odwołał się do działu wsparcia Sony, przesyłał skany dokumentów potwierdzających imię. Obiecano mu odgórną zmianę nazwy konta z powodu niebezpieczeństwa obrażania swoim dotychczasowym mieniem innych graczy. Jihad się zgodził, po czym zapadła cisza. Po kolejnej interwencji okazało się, że Sony zmieniło zdanie, a wierny gracz dostanie jednak bana za swoje imię. Poszkodowany pod hashtagiem #JihadGotBanned i #PSNBANS rozpętał burzę w szklance wody. O sprawie pisało Kotaku, Gameinformer i dziennikarz WSJ. Sony złamało się i w końcu drodze wyjątku pozwoliło Jihadowi zmienić nick. Teraz Jiii nie ma jednak trofeów czy listy znajomych. Ma za to wszystkie kupione wcześniej gry.

Użytkownicy Xboksa pewnie czytają to i nie wierzą. Na Xbox Live od lat można przecież przechrzcić się w dowolnym momencie. Pierwsza zmiana jest darmowa, za kolejną trzeba już zapłacić 30 zł. Na Steamie generalnie za darmo zmieniamy nicki, przy czym istnieje wgląd do historii zmian. Jak widać konkurencja bardzo sprawnie poradziła sobie z problemem, który Sony wciąż tłumaczy troską o graczy. Tyle tylko, że tych graczy z kontrowersyjnymi nickami jeszcze „trochę” zostało…

Zdaniem przedstawicieli Sony, swobodne zmiany nicków pozwalałyby na trollowanie innych graczy. Zmienianie nicków na obraźliwe dla zabawy i generalnie chaos nie do ogarnięcia. Czy zauważyliście takie coś na Steamie i Xbox Live?

Zmiana nicków to nie koniec opcji, na które od lat czekamy. Równie mocno wypatrywana jest możliwość zmiany raz wybranego regionu. W przypadku przeprowadzki za granicę wciąż trzeba płacić w PLN-ach, z zarejestrowanej na Polskę karty kredytowej, co może być problematyczne. Mnie osobiście irytuje też sztywne wiązanie niektórych gier z regionem geograficznym (czyli obowiązkowy dubbing) czy automatycznie włączające się automatyczne przedłużenie subskrypcji PS Plus po jednorazowym ręcznym aktywowaniu usługi.

Paweł Olszewski

Więcej na temat:

 1. Simplex
  18:44 28.06.2016
  Simplex

  „Poszkodowany pod hashtagiem #JihadGotBanned i #PSNBANS rozpętał burzę w szklance wody.”

  Czy autor tekstu aby na pewno wie, co oznacza zwrot „burza w szklance wody”?
  „rozdmuchana sprawa o niewielkim znaczeniu, awantura z błahego powodu” – chyba zabanowanie kogoś i odebranie mu prawa do korzystania z gier to nie jest „sprawa o niewielkim znaczeniu”?

  Ukryj odpowiedzi()
 2. mateo91g
  22:55 28.06.2016
  mateo91g

  Jeśli ktoś ma na imię Jihad to zasługuje na bana. Rodzice mu dali takie imię by propagować radykalny islam, więc mi go nie żal.

  Ukryj odpowiedzi()
  • szpaqlec
   09:41 29.06.2016
   szpaqlec

   Wodzu sprawdz moze co oznacza to slowo. Mozesz sie zdziwic.

   Ukryj odpowiedzi()
   • 10:33 29.06.2016
    misio-puchatek

    Wodzu, nie liczy się pierwotna definicja tylko obecny sposób wykorzystania.
    Swastyka to też ‚tylko’ symbol słońca i szczęścia. Czemu zakazywać jego użycia?!

    Ukryj odpowiedzi()
    • szpaqlec
     11:04 29.06.2016
     szpaqlec

     Miszczu slyszales o wieloznacznosci? Nie liczy sie co tobie sie wydaje tylko w jakim znaczeniu funkcjonuje slowo w kregu kulturowym, w ktorym sie go uzywa. W zachodnim kregu kulturowym slowo to funkcjonuje w wypaczonym znaczeniu. Nie jest ono zgodne z definicja wyplywajaca z samego islamu tylko wersja pop dla niezainteresowanego zglebieniem tematu czlowieka. Sugerowanie, ze dzieci nazywane tym imieniem w zupelnie innym kregu kulturowym beda opierac sie na wypaczonej definicji powszechnej wsrod ludzi zachodu jest mowiac delikatnie nierozsadne. Polecam ten artykul: https://tinyurl.com/jasuuak

     Swastyka w Indiach nikogo nie razi bo to odmienny krag kulturowy z inna historia i doswiadczeniami.

 3. 01:48 29.06.2016
 4. jurget
  06:59 29.06.2016
  jurget

  Sony ma excela i gra w słupki. Jak coś na słupek wyraźnie nie siada to beton nie pęknie. Na szczęście są inne firmy 🙂 a bloodborne i u4 można przejść na pożyczonej konsoli.

  Ukryj odpowiedzi()
 5. 11:23 29.06.2016
  Redemptor

  Zmiana braku regionu to rzeczywiście jest głupota. Dawno temu kilka lat byłem za granicą i tam założyłem konto. Kilka lat temu wróciłem do Polski i mam obce konto. Musiałem założyć drugie Polskie i tam kupuję ze Pstora, ale gram na obcym koncie, aby mieć ciągłość trofeów i tzw; „skilla”.