Zmien skórke
Logo Polygamii

Overwatch pójdzie na wszystkim? No, prawie – 22% grających robi to na zintegrowanych układach

Po pierwsze - ogromne brawa dla Blizzarda za świetną optymalizację Overwatcha. Po drugie - to może jednak wersja na Switcha?

Zintegrowana karta graficzna kojarzy się zwykle z czymś, co siedzi w notebookach, ultrabookach lub komputerach stacjonarnych przeznaczonych głównie do pracy, ewentualnie rozrywki w postaci filmów, przeglądania Internetu i tak dalej. Na pewno nie w sprzęcie do gier.

Tymczasem okazuje się, że jedna z najpopularniejszych gier ostatnich miesięcy, Overwatch, świetnie radzi sobie na maszynach wyposażonych właśnie w takie układy. Mało tego, 22% pecetowych użytkowników gra na kartach zintegrowanych. Czy powinniśmy się z nich śmiać? Pewnie, że nie. Overwatch to szalenie wciągająca gra i nie dziwię się, że każdy chce spędzić w niej trochę czasu. Nawet jeśli na co dzień nie gra w nic innego.

Blizzard zawsze dbał o to, by jego gry działały na jak największej liczbie konfiguracji, choć w przypadku Overwatcha specjalnie starał się, by gra wyciągała przynajmniej 60 klatek na sekundę w przypadku konfiguracji zalecanej i 30 klatek na sprzętach spełniających minimalne wymagania. Najtrudniejsze w tym wszystkim było, według słów Ryana Greena z Blizzarda, przekonanie inżynierów do idei gry na minimalnych ustawieniach.

Na początku nie każdy podchodził do tego pomysłu z entuzjazmem, jednak w miarę postępu prac, ludzie zaczęli dostrzegać w tym wartość. Zorganizowaliśmy laboratoria z komputerami wyposażonymi w zróżnicowany sprzęt, a następnie posadziliśmy przed nimi graczy. Wszyscy byli bardzo zdziwieni, że gra działa tak dobrze i że zachowała swój charakter.

A miłym dodatkiem jest, że na tak dobrej optymalizacji skorzystali też posiadacze mocniejszych pecetów i konsol, bo gra działa na nich jeszcze lepiej. Warto też zauważyć, że Overwatch na najniższych ustawieniach może nie wygląda tak dobrze, ale to nadal ta sama gra, z charakterystycznym stylem i paletą barw.

No i przede wszystkim ogromny plus dla Blizzarda, że myśli też o posiadaczach słabszych sprzętów i nie trzeba radzić sobie domowymi sposobami.

To co? Kiedy Overwatch na Switcha? Tak dobrze nie ma, bo podczas sesji AMA na Reddicie Jeff Kaplan, czyli główna osoba odpowiedzialna za tego shootera, powiedział, że byłoby to „olbrzymie wyzwanie”. I ma rację, ale Blizzard pokazał już, że tych się nie boi.

Bartosz Stodolny

Więcej na temat:

 1. ClaudeSpeed
  15:25 18.03.2017
  ClaudeSpeed

  Po 150 przegranych godzinach na PS4 brałbym wersję na Switcha w ciemno. Gra bez myszkowych osztustów, coś pięknego 🙂

 2. 17:40 18.03.2017
  Avalanc

  Gra chodzi na wszystkim bo grafika nic sobą nie reprezentuje więc czym się jarać. Gra ze słabą nieskomplikowaną grafiką chodzi na słabym sprzęcie? Wow, niesamowite. Temat na artykuł.