Zmien skórke
Logo Polygamii

Ostatni smok wyzionął ducha - Scalebound anulowane

Microsoft potwierdził smutną nowinę.

Rok 2017 będzie największym okresem rozczarowań związanych z datami premier w tej generacji sprzętów. To wyłącznie moja opinia, wiadomo, ale pierwszy argument, który mogę wykorzystać do jej obrony, robi niemałe wrażenie. I smuci, bardzo smuci. Pamiętacie, jakim ekskluzywnym tytułem Microsoft wymachuje do wszystkich zwolenników japońszczyzny od kilku lat? Czego pokaz na zeszłorocznym E3 wydawał się wręcz nierealny? Podpowiem: gigantyczny skorpion, słuchawki na uszach, Platinum Games i smok. Tak, chodzi o Scalebound. „I co, pewnie znowu przesunęli datę premiery na przyszły rok” – myślicie. Nie, niestety nie. Gorzej.

Najpierw świat obiegły drobne plotki, ale wkrótce firma z Redmond rozesłała po zachodnich redakcjach oficjalne oświadczenie. „Po ostrożnym rozważeniu całej sytuacji, Microsoft zdecydował się zamknąć produkcję Scalebound. Nadal pracujemy ciężko nad dostarczeniem świetnego zestawu tytułów dla naszych fanów w tym roku, między innymi Halo Wars 2, Crackdown 3, State of Decay 2 czy Sea of Thieves” – piszą. Wygląda na to, że współpraca z trzema dużymi wydawcami jednocześnie (bo jeszcze Nintendo i Square) nie wyszła Platinum Games na zdrowie. Z kalendarzów możecie zatem wykreślić największy slasher tych dwunastu miesięcy. Pozostaje jeszcze God of War, o ile, rzecz jasna, w jego tegoroczną premierę w ogóle wierzycie.

O tym, że development Scalebounda mierzył się z wieloma problemami, czytaliśmy tak naprawdę nie raz. O produkcji (przesuniętej przecież) słychać było niewiele po targach w Los Angeles, nawet jeśli zajęła sporą część głównej konferencji. Zabrakło jej w blogu Xbox Wire o najważniejszych premierach 2017 roku, a niedawno straciła swoją podstronę na Xbox.com, co właśnie zachęciło ciekawskich do grzebania, a korporację ostatecznie do potwierdzenia wszystkich plotek. Jeżeli ktoś (jakimś cudem) oczekiwał również komiksów osadzonych w uniwersum gry od Titan Comics, to raczej oczywiste, że i one nie ujrzą światła dziennego.

Brakuje oficjalnego oświadczenia od developera, brakuje powodów, brakuje informacji, czy to oznacza całkowity finał całej produkcji, czy tylko jej tworzenia w ścisłej współpracy z Microsoftem. Dla Platinum Games to przecież wcale nie tak nowa sytuacja. Trochę podobnie było z drugą Bayonettą, którą pod swoje skrzydła wzięło ostatecznie Nintendo. To smutna nowina, ale jak sądzę – jeszcze nie koniec wątku Scalebounda. Gra była „tą wymarzoną” w oczach szefa studia, wątpię, by odpuścił na tym etapie. O ile „coś” poza tymi pokazanymi fragmentami w ogóle istniało. Nasza branża zna już takie przypadki.

Fani studia tymczasem mogą wyczekiwać marcowej premiery Nier: Automata. Mam nadzieję.

nier automata

Adam Piechota

Więcej na temat:

 1. 11:27 10.01.2017
  mistrz

  Choć nigdy nie byłem zainteresowanym tym tytułem to zawsze szkoda kiedy anuluje się duży tytuł (czasowo?) ekskluzywny. Ciekawe czy „zawiniło” PG czy M….

  Ukryj odpowiedzi()
 2. Kalimdor
  12:39 10.01.2017
  Kalimdor

  I bardzo dobrze – ta gra dobrze wyglądała na pierwszej prezentacji. Zwinny bohater i jego wielki kolega do pacyfikacji niemilców size plus.
  To co dalej się wydarzyło i te piew piew piew z łuku, zgraja klonów z łukami i ultra brzydkich gadów przynudzających z wielkim wrogim krabem…

 3. 13:04 10.01.2017
  MrDraiger

  „Nadal pracujemy ciężko nad dostarczeniem świetnego zestawu tytułów dla naszych fanów w tym roku, między innymi Halo Wars 2, Crackdown 3, State of Decay 2 czy Sea of Thieves””

  Hahah 😀 Tylko się nie spoćcie. Trochę mało i łyso będzie w tym roku u zielonych.

  Ukryj odpowiedzi()
  • 13:25 10.01.2017
   mistrz

   Ale wiesz, że większość zapowiedzianych przez Sony tytułów ekskluzywnych pojawi się na ps6,7 albo 8, nie?

   Ukryj odpowiedzi()
   • 14:16 10.01.2017
    dziuga666

    a wiesz że to temat o ms a nie sony???

    Ukryj odpowiedzi()
    • 18:02 10.01.2017
     mistrz

     Na podstawie jakich informacji sugeruje Pan/Pani że Platinium Games jest częścią struktury organizacyjno prawnej Microsoftu??

     Jeśli jakiś ekskliziw nie jest tworzony przez wewnętrzne studio to rola Sony czy Microsoftu ogranicza się zazwyczaj do wykupienia wyłączności. Czasem jest nie za wielki suport w pracy faktycznej. Było to częste w przypadku PS3, które miało na tyle nietypową architekturę że trudno się na nią gry pisało.

     Wyjaśniam. Sformuowania „zapowiedzianych przez Sony tytułów ekskluzywnych” użyłem celowa żeby nie zarzucono mi że deweloperzy gier Sony nie są częścią Sony. Nie są. Ale wszystkie ich tytuły ekskluzywne zostały zapowiedziane na konferencjach Sony (w ramach tego czy innego eventu) prowadzonych przez osoby działające w imieniu i na rzecz Sony

     Ukryj odpowiedzi()
     • 14:54 11.01.2017
      dziuga666

      cokolwiek, bo sorki ale trochę się pogubiłem. pytanie jest nadal aktualne, jak ten i poprzedni post ma się do brechtu z ms że ich „exc” może nie być w tym roku.

      Ukryj odpowiedzi()
      • 09:01 12.01.2017
       mistrz

       Dwie sprawy szczególna i ogólna. Szczególna: O Scalebound potknął się Platinium Games nie Microsoft więc źle adresujesz „brecht”.
       Ogólna: Nierówne traktowanie. Problem z exc Microsoftu = wycie ze śmiechu albo tak jak w przypadku Risze of the Tomb Raider dzikiej furii. Ale kiedy Sony zapowiada swoje exc dwie generacje (!) przed premierą to słychać tylko wezwania do sypania kwiatów pod nogi Japończykom że gra wyszła

       Ukryj odpowiedzi()
 4. kolgejt
  13:48 10.01.2017
  kolgejt

  Tylko God of War ze slasherów … Ja mam nadzieję że Hellblade ujrzy światło dzienne w 2017

 5. 14:15 10.01.2017
  dziuga666

  kolejny dowód na indolencję ms. nie dość że nie mają exc. bo exc. to gra która wychodzi tylko na jedną platformę jak nioh na ten przykład to do tego nawet gry „swojej” skończyć nie potrafią. na marginesie dodam tylko że miałem x360, mam xo, a abonament na xlive płacę od 2010 r. chociaż i tak wiem, że dostanę tonę minusów buhhahhhahhahahahahahaahahah

  Ukryj odpowiedzi()
  • 18:17 10.01.2017
   mistrz

   A pamięta Pan/Pani płacze jak QB miał nie pojawić się na steamie.?? Najpierw źle gry wykupione przez M wychodzą poza Xboxem- bo nie ma exc. Ale jeżeli chcą ograniczyć dystrybucję do swojej platformy (W10) to też źle. Czyli źle jak nie ma exc i jeszcze gorzej jak są.

   W 10 należy moim zdaniem traktować jako platformę. O platformie decyduje architektura systemu a nie rodzaj komponentów wykorzystanych. Gdyby tak było należałoby uznać że kubek porcelanowy jest kubkiem a kubek plastikowy już nie. Czym więc jest kubek plastikowy jeśli przyjmiemy że kubkiem nie jest

   Ukryj odpowiedzi()
   • 18:40 10.01.2017
   • 14:51 11.01.2017
    dziuga666

    nie pamiętam, może dlatego że mam tylko konsolę i tylko na konsoli gram może dlatego że qb nie grałem i grać nie będę. pamiętam za to definicję, pewnie że nie legalną, exc, wg której gra wychodzi li tylko na daną platformę, czyli ps, xo, nitendo albo pc. ms tę zasadę łamie więc dla mnie wszystko co wychodzi na w10 nie jest exc ms.

    Ukryj odpowiedzi()
    • 08:52 12.01.2017
     mistrz

     Zdefiniuj „platformę” bo mój poprzedni post właśnie tego dotyczy- definicji pojęcia platformy

     Ukryj odpowiedzi()
     • 15:28 12.01.2017
      dziuga666

      platformą do gier jest:
      konsola ms
      konsola sony
      konsola nitendo
      pc
      wszystkie inne konsole.
      definicja exc.
      gra która wychodzi i w którą można grać jedynie na jednej platformie.

      Ukryj odpowiedzi()
      • 19:16 12.01.2017
       mistrz

       Twoja definicja nie jest definicją tylko wymienieniem ale to szczegół. Dużo poważniejsze jest to że jesteś niekonsekwentny. Korzystasz z różnych kryteriów. . Raz jest to producent a raz architektura systemu. Będąc konsekwentnym powinieneś albo uznać ekosystem Windowsa 10 jako platformę (co oznacza, że cały płacz o brak exc na XO nie istnieje). Jeśli natomiast korzystasz z kryterium producenta nie powinno tam być platformy „PC” zamiast tego powinieneś wymienić jako oddzieln platformy np. Laptopy HP, Laptopy Asus, Laptopy ACER, komputery stacjonarne z kartami NVidia, komputery stacjonarne z kartami Radeon itp..

       Co do definicji exc „można grać tylko na jednej platformie” rozumiesz jako „jest legalnie dopuszczalne” czy „jest fizycznie wykonalne”. Podpowiadam, że w tym drugim przypadku definicja nie ma desygnatów

       Ukryj odpowiedzi()
       • 12:21 13.01.2017
        dziuga666

        definicja zakresowa, poprzez wymienienie. zapraszam do podręcznika od logiki. jeśli to ciebie uspokoi zastąp słowo pc słowem windows 10 i inne systemy wykorzystywane na komputerach osobistych. fizycznie wykonalne bo że legalnie to chyba rozumie się samo przez się. jak to nie. desygnat: grą eexclusive nazywamy grę w którą można grać tylko na jednej platformie. szkodę że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem a czepiasz się że brakuje słowa.

        Ukryj odpowiedzi()
        • 14:02 14.01.2017
         mistrz

         Nie zrozumiałeś. Moim zdaniem podział platform ze względu na różne kryteria (konsole po producentach a PC po architekturze sprzętowej) jest błędem bo nie masz jednego „wyróżnika”. Przykładowo: to tak jakby dzielić klocki na klocki zielone, klocki czerone i klocki kwadratowe. Bez sensu bo nie wiesz czy dzielisz je ze względu na kształt czy na kolor.

         Jeżeli rozróżniamy platformy po producentach to Xbox One i Windows 10 powinny stanowić jedną platformę. Zresztą tak właśnie zrobiłeś w pozostałych przypadkach. Pod pojęciem konsole Nintendo rozumiesz chyba Wii Wii U wszystkie ideracje 3dsów i jako jedną platformę, nie?

         Jeśli chodzi o gry exc to jeśli „może” uznamy za fizyczną możliwość to exc nie istnieją ponieważ każdą grę da się uruchomić na PC za pomocą emoulacji. Dlatego ważne jest rozstrzygnięcie czy kryterium tutaj jest legalność czy fizyczna możliwość

 6. 17:23 10.01.2017
  s.p.

  Jakby to Nier miał wychodzić na X i został anulowany to bym się smucił. A tak to krzyżyk na drogę. Craptowna 3 i przyszłe gry od Remedy też możecie anulować szkoda plastiku na DVD

 7. 20:35 10.01.2017
  kubekherbatyzm

  Nowy God of War to nie slasher tylko turbo emotion father cinematic experience. Pamiętajmy o tym.