Zmien skórke
Logo Polygamii

Nie wiem czy Demokracja 3 to dobra gra, ale polskie wydanie ma bezbłędne

Fajne gadżety z gier są fajne, ale czasem nawet czarnobiała książeczka może dać więcej radości niż ręcznie malowana figurka.

Figurka za kilkaset złotych czy figura za kilka tysięcy. Breloczki, płyty ze ścieżkami dźwiękowymi – to wszystko jest cenione przez fanów, ale też nie oszukujmy się, mało oryginalne. Bo ile można pomieścić w domu tych gadżetów, powiesić sobie na ścianie map czy ponaklejać na piórnik/laptopa/walizkę (niepotrzebne skreślić) nalepek? Cdp.pl myśli chyba podobnie i przeprowadziło kapitalną akcję promocyjną Demokracji 3. Gry-zagadki, nie grałem w „jedynkę” ani „dwójkę”, właściwie nie wiem czego się po niej spodziewać, ale patrząc na bogate wydanie „edycji (nie)parlamentarnej” autentycznie mam ochotę pobawić się w polityka.

W pudełku poza płytką DVD, steamowym kluczem i instrukcją znajduje się bowiem wydana w formie trzydziestopięciostronicowej książki konstytucja. Świetny pomysł, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń ze szczytów władzy, gdzie dokumentem tym coraz mniej niektórzy politycy zdają się przejmować. To jednak nie koniec, bo w pudełku z grą jest też wydrukowany… niewydrukowany wyrok trybunału konstytucyjnego. „Ten” wyrok, o który cały czas jest w mediach tyle szumu. Słusznie czy nie, nie mnie to oceniać, ale cdp.pl idealnie dostosowało się do obecnej sytuacji. Mowa o wydaniu gry wideo, naklejki więc też muszą być. Zamiast nudnych logosów są jednak napisy #najgorszysort, #dobrazmiana?.

wyrok

Nasza redakcja mocno się podzieliła w kwestii tego wydania. Ja nie mogę przestać się śmiać, Maciu z Bartkiem uważają natomiast, że niepotrzebnie wpycha się politykę do gier wideo. Ale mówimy przecież o grze wideo o polityce, żart jest więc udany. Choć ja lubię tego typu wycieczki nawet w niezwiązanych z polityką grach czy filmach, również animowanych. Wspomnienie afery podsłuchowej w Ratchet & Clank było jednym z nielicznych momentów, w których naprawdę się w kinie zaśmiałem.

Oczywiście z tego typu aluzjami czy generalnie przekładaniem oryginalnych kwestii na nasze lokalne konteksty nie można przesadzać, ale ten dialog z filmu czy opisywane wydanie Demokracji to dla mnie perełki na miarę mięsnego jeża i Natanka z Diablo III. Czyli rzeczy, o których będziemy pamiętać dłużej niż o grach, z których pochodzą.

Paweł Olszewski

Więcej na temat:

 1. 16:46 26.04.2016
  gnysek

  Żart dobry pod warunkiem, że dla przeciwnej opcji też by były jakieś nalepki, nie wiem „Wina Tuska” albo „Taki mamy klimat” 😉

  Ukryj odpowiedzi()
 2. Pongo
  16:59 26.04.2016
  Pongo

  Jest to ryzykowne zarówno z marketingowego, jak i z prawnego punktu widzenia. Z marketingowego dlatego, że można w ten sposób zrazić do siebie około 1/3 społeczeństwa, natomiast z prawnego dlatego, że obecny rząd jest wyjątkowo mściwy i może utrudniać życie przedsiębiorcom na wiele sposobów (poczynając od zwykłej kontroli skarbowej aż na niekorzystnych regulacjach skończywszy).

  W każdym razie mnie się pomysł bardzo podoba. Pierwszy raz mam ochotę kupić grę, w którą nie mam ochotę grać :D.

 3. Kalimdor
  17:40 26.04.2016
  Kalimdor

  Fajna edycja 🙂 Oslo co do stwierdzenia źle bo polityka w grach to wysyłam do samoedukacji bo polska ‚szkoła’ nie nauczy niczego prócz narodowych bzdetów. Politykę prowadzę jak tylko otworze buzię albo napiszę jedno zrozumiałe słowo.

  Powinna być też i trzecia strona przykładowo z hasłami: „nie warto było”, „polaki robaki cebulaki” oraz „jak będzie w akapie?”

 4. 17:46 26.04.2016
  soulsonist

  Kiedys wydwca dzieciecego pisma Kaczor Donald tez chcial zbic kapital robiac wydanie tego magazynu z okladka insporowana wyborami predzydenckimi w bodajze 2005 r. Ani zysku ani chwaly mu to nie przynioslo, Tu jest podobnie, ani to nie bedzie „kultowe” ani zapamietane, ot kolejny janusz biznesu.

  Ukryj odpowiedzi()
 5. Lord Bart
  18:59 26.04.2016
  Lord Bart

  Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania!

  Kapitalny pomysł, bardzo na czasie i celny. No i odważny, bo jak Zbyszek z Antkiem to zobaczą to się może różnie skończyć…

  Ukryj odpowiedzi()
 6. szpynda
  02:37 27.04.2016