Zmien skórke
Logo Polygamii

Gry na PS4 podziałają lepiej na PS4 Pro. Nawet te bez specjalnych patchy od deweloperów

Sony odblokowuje moc PS4 Pro dla wszystkich gier, a nie tylko tych, które mają dedykowane PS4 Pro patche.

Jeszcze w piątek pisaliśmy w Rozchodniaczku o tym, że właściciele PS4 dostaną w końcu możliwość wykorzystywania zewnętrznych dysków twardych w celu rozszerzenia pamięci konsoli. Jak się okazuje, to nie jedyna niespodzianka, jaką Sony szykuje na najnowsze uaktualnienie firmware’u PS4.

Pierwsze doniesienia o opcji nazwanej „Boost Mode” pojawiły się na forum NeoGAF. Jeden z jego użytkowników wrzucił screenshota z japońskiej bety uaktualnienia. Można na nim było zobaczyć następujące wyjaśnienie tej funkcji:

W niektórych przypadkach możliwe jest cieszenie się usprawnieniami rozgrywki takimi jak większa liczba klatek na sekundę w tytułach wydanych zanim PS4 Pro (seria CUH-7000) trafiła do sprzedaży. Jeżeli natkniesz się na jakiekolwiek niespodziewane zachowania podczas rozgrywki, wyłącz tę opcję.

Wkrótce w sieci pojawiła się też angielska wersja obrazka.

Niedługo później Sony oficjalnie potwierdziło istnienie tej opcji serwisowi The Verge.

Jest to o tyle ciekawe i warte podkreślenia, że dotychczas na lepsze działanie czy wygląd gier na PS4 Pro można było liczyć wyłącznie w przypadku tytułów, przystosowanych do działania na tej wersji konsoli. Teraz Sony da dodatkowo możliwość „odblokowania” mocy szybszego procesora i karty graficznej dla wszystkich gier.

Aktualnie w przypadku uruchamiania gier bez dodatkowych funkcji dla Pro konsola automatycznie przetaktowuje się w dół. Efektywnie zmienia się wtedy po prostu w zwykłą PS4. Z jednej strony pomaga to uniknąć ewentualnych problemów, z drugiej – eliminuje jakąkolwiek przewagę tego urządzenia.

Dobrze więc, że teraz Sony da graczom wybór.

Oczywiście wpływ tej opcji będzie różny w zależności od gry. W niektórych, szczególnie tych, które miały problemy z wydajnością, efekt może być znaczący. Na szczegóły trzeba poczekać do premiery firmware’u. Ten póki co dostępny jest w becie dla wybranych.

Dominik Gąska

Więcej na temat:

 1. 14:07 05.02.2017
  MrDraiger

  Kupiłem swojego slima w okolicy premiery Pro. Zastanawiałem się nad droższą wersją, ale znając dzisiejsze podejście developerów: zarobić jak najwięcej jak najmniejszym kosztem; to sobie Pro odpuściłem, myśląc, że mało która gra dostanie patch. Gdyby ten feature był gotowy wraz z premierą Prosiaka, zdecydowanie bym go kupił. A tak, pozostaje mi jedynie pluć sobie w brodę.

  Ukryj odpowiedzi()
  • 15:14 05.02.2017
   Marvox

   Szczerze to i tak mogłeś się pokusić bo od poczatku generacji gry na zwykłym ps4 się cieły 😛 to w PRO troche nadzieja, ze moze sie przestana ciac ;).

  • wombat
   17:18 05.02.2017
   wombat

   Nawet jeżeli mało która stara gra dostanie patch dla pro, to wszystkie nowe gry (tzn. wypuszczone po premierze sprzętu) muszą obowiązkowo posiadać tryb ‚pro’ aby przejść certyfikacje Sony – więc trochę dziwne rozumowanie z Twojej strony.

   Ukryj odpowiedzi()
   • 17:48 05.02.2017
    MrDraiger

    wombat, zabij mnie, ale tego nie wiedziałem. Myślałem, że to będzie wolna amerykanka, jak komuś się zachce, to zrobi dwie wersje, a jak nie, to będzie tylko wersja na podstawowego plejaka.
    Nie mam pojęcia jak przegapiłem tę informację 🙁

 2. Simplex
  20:41 05.02.2017
  Simplex

  „konsola automatycznie przetaktowuje się w dół”

  Nie tyle przetaktuje (czyli zmniejszy taktowania zegarów), co wręcz wyłączy ok połowę GPU (tryb „Legacy”).