Zmien skórke
Logo Polygamii

PublicystykaDostałeś pod choinkę PlayStation 4? Oto 10 przydatnych funkcji, których możesz nie znać

Konsola Sony skrywa w sobie więcej niespodzianek niż możesz się spodziewać.

Facebook Twitter Google Wykop
Zabezpiecz się przed rozpoczęciem zabawy

Ataki hakerów i doniesienia o tym, że z firmy A wyciekło ileś tam danych klientów to w dzisiejszych czasach już niestety standard. Lepiej więc dmuchać na zimne, przezorny zawsze ubezpieczony i takie tam. W tym celu Sony od niedawna pozwala ustawić dwustopniową weryfikację podczas logowania na konto.

Na czym to polega? Przy próbie wpisania się do systemu oprócz loginu i hasła należy podać jeszcze kod, który zostaje wtedy wygenerowany i wysłany na telefon. Zdecydowanie radzimy taki zabieg. Zapewnianie sobie spokojniejszego snu rozpoczniecie tutaj.

PS4 działa z różnymi headsetami

Nie musisz koniecznie mieć sprzętu od Sony. Nada się wszystko, co wykorzystuje USB albo jacka (Dual Shock 4 ma gniazdo do tego drugiego). A jeśli podłączycie headset i odpalicie mikrofon…

PS4 można obsługiwać komendami głosowymi

Tak, jeśli lubicie rozmawiać ze swoim sprzętem, to tutaj znajdziecie coś w sam raz dla siebie. Upewnijcie się, że po wejściu w (Ustawienia) > [System] > [Ustawienia obsługi głosem] macie zaznaczoną ptaszkiem opcję [Obsługuj PS4 głosem]. Jest? W takim razie powiedzcie do mikrofonu „PlayStation”, a potem podążajcie tropem wyświetlanych komunikatów. Listę dostępnych komend znajdziecie w opisanej wyżej zakładce w [Polecenia obsługi głosem]. Pamiętajcie tylko, żeby mówić wyraźnie!

Konsola ma swoją aplikację mobilną

I to nie jedną. Ta nazwana PlayStation to niezbędnik, na którym sprawdzimy naszych znajomych, obejrzymy czyjś stream, przewertujemy trofea, zedytujemy profil, zajrzymy do sklepu…

No, wiele operacji możemy tam przeprowadzić. Połączymy się nawet zdalnie z naszą konsolą, by na przykład rozpocząć ściąganie gry. Jeśli natomiast lubisz gawędzić ze swoimi kolegami i koleżankami, możesz być zainteresowany wyposażeniem telefonu w PS Messages (taki Messenger dla PlayStation) i PlayStation Communities, dzięki któremu w wygodny sposób odwiedzisz Społeczności.

Wszystkie aplikacje są oczywiście darmowe i znajdziecie je na Apple Store czy Google Play.

Zalety spoczynku - ładowanie pada, ściąganie aktualizacji

Wspomniałem wyżej o zdalnym ściąganiu. Warto przy okazji wspomnieć, że PlayStation 4 umożliwia wprowadzenie konsoli w stan spoczynku.

Aplikacja PlayStation

Oznacza to, że sprzęt będzie zużywał minimalną ilość energii, zachowując jednocześnie wiele przydatnych funkcji. Przede wszystkim automatycznie ściągnie nam aktualizację czy grę, naładuje pada, jeśli go podłączymy… No i ta przyjemność, kiedy konsola wybudza się kilka sekund a zapauzowaną wczoraj grę od razu możemy kontynuować.

Tryb ninja

Pamiętacie, jak jeszcze na Gadu-Gadu ustawialiście sobie profil na „Niewidoczny”, żeby uniknąć osób, z którymi bardzo, ale to bardzo nie chcieliście rozmawiać? Cóż, tutaj istnieje podobna funkcja. Zniknąć możecie już podczas logowania, wciskając przycisk OPTIONS i wybierając [Zaloguj się ze statusem online [Niewidoczny]]. Jeśli już natomiast jesteście zalogowani, wywołajcie menu podręczne i wybierzcie [Status online] > [Niewidoczny].

A może przeszkadza Wam nie tyle to, że inni widzą, co robicie, tylko to, że mają dostęp do Waszych trofeów i poziomu? Cóż, wszelkie ustawienia prywatności – co komu pokazywać, a co za wszelką cenę chować pod bluzą – znajdziecie, wchodząc w opcje, a potem – uwaga, szok – [Zmień ustawienia prywatności].

Konfiguracja przycisku Share

To akurat funkcja, która jest zbawienna dla recenzentów gier. Ale doceni ją też z pewnością wielu wirtualnych turystów. Już tłumaczę: screeny na PS4 robimy za pomocą przycisku SHARE. Odpala się wtedy system konsoli i wybieramy opcję zapisu zrzutu ekranu. Jest jednak sposób, by cały proces stał się kilka razy szybszy i nie przerywał nam gry.

O, takie ładne screeny szybciutko można robić

Co należy zrobić? Wcisnąć SHARE, co przeniesie nas do stosownego menu, potem wcisnąć OPTIONS i wybrać [Ustawienia udostępniania] > [Funkcja przycisku SHARE]. Tam możemy zaznaczyć, by po wciśnięciu SHARE konsola automatycznie robiła screena bez wyrzucania nas z gry. Niezwykle przydatna funkcja, z której – wstyd się przyznać – podczas pierwszych recenzji na PS4 nie zdawałem sobie sprawy. Ciągłe wywalanie do menu nie przeszkadzało, dopóki nie zobaczyłem, o ile wygodniej może przebiegać cały proces…

Gra zdalna - z PS4 na Vitę/PC

Teściowa przyjechała i zajmuje telewizor? Rodzice zaprosili znajomych na wieczór filmowy? Spokojnie, niekoniecznie oznacza to, że nie możecie już grać na Waszej konsoli. Istnieje bowiem opcja gry zdalnej na PS4 za pośrednictwem PS Vity lub – od niedawna – PC.

Na PS Vicie potrzebna jest aplikacja Łącze PS4. Szczegółowe instrukcje jak odpalić konsolową grę na kompie znajdziecie natomiast tutaj.

Całkiem niezły powód by odkurzyć tę konsolkę, co?
Share Play

PlayStation 4 pozwala na namiastkę wspólnego kanapowego grania, nawet gdy Twój kompan siedzi na kanapie oddalonej o setki kilometrów od Twojej. Wszystko dzięki funkcji Share Play. Umożliwia ona pokazywać Twój ekran gry znajomemu, a nawet oddać mu kontrolę nad Twoją postacią albo pozwolić mu dołączyć się swoją, jeśli dany tytuł na to pozwala. Niezły bajer, o ile obie strony mają solidne łącza internetowe, bo w przeciwnym razie może być krucho. Wiem z doświadczenia. Więcej na temat tego, co umożliwia Share Play i jak go rozpocząć, przeczytacie w oficjalnym przewodniku.

"Sejwy" w chmurze

PlayStation 4 pozwala składować zapisy gier w chmurze, ale wymagany jest do tego PlayStation Plus. Jeśli jednak dużo kursujecie między miejscami, gdzie są konsole Sony, macie wygodny sposób zrzucania „sejwów” i kontynuowania przygody na cudzym sprzęcie. Sam korzystam z tej funkcji nieustannie.

O zakamarkach PlayStation 4 powiedzieć można jeszcze dużo. Pamiętajcie na przykład, że konsola nie obsługuje płyt Audio CD, co tak, owszem, jest mocno kuriozalne, albo że PlayStation Store ma też swoją wersję przeglądarkową (nie jest to takie oczywiste, bo przy starcie konsoli tego nie było). Pozostałe niespodzianki – zarówno pozytywne, jak i te rozczarowujące – odkryjecie już podczas codziennego użytkowania. Udanej zabawy!

 1. Sevven
  22:16 25.12.2016
  Sevven

  Nie znałem tej sztuczki z share, dzięki 🙂

 2. 12:37 26.12.2016
  madoc

  A jak ktoś nie dostał pod choinkę PS4, to co ma zrobić?

  Ukryj odpowiedzi()
 3. Paweł Olszewski
  12:40 31.12.2016
  Paweł Olszewski

  Sam nie wiem do końca jak to działa, ale po podłączeniu PS4 z Bravią da się obsługiwać konsolę pilotem od TV. Super wygodne przy Spotify, aplikacji YT czy Netfliksie, polecam.

  Ukryj odpowiedzi()