Zmien skórke
Logo Polygamii

Disney zerwał umowę z PewDiePiem przez obraźliwy, antysemicki żart [Aktualizacja]

Zapłacenie dwóm chłopakom za trzymanie tabliczki z napisem "Śmierć wszystkim Żydom" okazało się przekroczeniem granicy.

[Aktualizacja]

PewDiePie obrywa jeszcze mocniej. Nie tylko stracił partnerstwo z Maker Studios, ale i, w pewnym sensie, z samym YouTubem. Drugi sezon jego serii Scare PewDiePie, przeznaczonej wyłącznie dla subskrybentów YouTube Red, został anulowany. Kanał Kjellberga zniknął również z Google Preferred, platformy gromadzącej materiały najpopularniejszych twórców i ułatwiającej im znajdowanie sponsorów.

Auć. Ciekawe jak taki obrót spraw wpłynie na działania największego YouTubera na świecie? PewDiePie jest już tak duży, że pewnie poradziłby sobie bez wsparcia platformy, która go „wychowała”. Ma w końcu kontakty, zasięgi, popularną markę, najróżniejsze projekty w rodzaju własnych gier czy wydanej książki… Raczej nie zginie w dziczy. Ale sprawa z tym zbyt mocnym antysemickim żartem z pewnością da mu solidnie popalić.

[Oryginalny wpis]

Felix Kjellberg, znany szerzej jako PewDiePie, jest człowiekiem, który od wielu lat wzbudza wśród ludzi skrajne emocje. Jedni widzą tylko rozkrzyczaną, pozbawioną polotu ikonę nowej generacji, inni pod przykrywką szczeniackich wygłupów dostrzegają wrażliwego chłopaka, który ma swój charakterystyczny styl, łeb na karku i kilka ciekawych rzeczy do powiedzenia. Choć zaliczam się do drugiej grupy, muszę przyznać, że w przypadku opisywanej niżej sytuacji omsknęła mu się noga.

Mowa o materiale z 11 stycznia, który zniknął już z jego kanału. PewDiePie eksperymentuje w nim ze stroną Fiverr, gdzie można znaleźć usługi freelancerów w każdej dziedzinie. Absolutnie w każdej. Obok grafików są choćby osoby, które za pieniądze zagrają z tobą trzy partyjki Hearthstone’a albo przebrani za Jezusa Chrystusa powiedzą do kamery, cokolwiek im napiszesz. Wszystko może stać się tutaj usługą. PewDiePie postanowił więc sprawdzić granice tamtejszych wolnych strzelców, samemu nieopacznie jedną przekraczając.

Przeszukując odmęty Fiverra, znalazł dwóch chłopaków, którzy za odpowiednią opłatą wymalują na swoim ciele dowolną wiadomość i będą tańczyć z nią w dżungli. Taaak… Jeśli dziwnie Wam było to przeczytać, uwierzcie, mi było dziwnie to pisać. W każdym razie PewDiePie złożył zamówienie na komunikat „Śmierć wszystkim Żydom”, będąc przekonanym, że to nie przejdzie i końcem końców wszyscy pośmieją się z jego dziwacznych, kontrowersyjnych życzeń. Gdy wtem…

Tak, zamówienie zostało zrealizowane. Trzeba przyznać, że sam Kjellberg był zszokowany i widać, że poczuł się z tym niezbyt dobrze. Ale mimo to z jakiegoś powodu postanowił uwzględnić to w swoim wideo, pewnie chcąc pokazać absurd tego, co za kilka złotych można kupić w internecie. Źle jednak ocenił sytuację, bo materiał szybko zrykoszetował.

Po pierwsze zleceniobiorcy z Fiverra zostali początkowo zbanowani przez władze serwisu. YouTuber stanął jednak w ich obronie, sytuacja się rozjaśniła, a poszkodowani przeprosili i odzyskali swoje konta.

Po drugie Maker Studios – sieć partnerska należąca do Disneya – rozwiązała z PewDiePiem umowę. Jak mówi reprezentant firmy:

Choć Felix zdobył rzeszę fanów, będąc prowokacyjny i prześmiewczy, w tym wypadku wyraźnie przekroczył granicę, co zaskutkowało niestosownymi materiałami

Liczba mnoga bierze się stąd, że PewDiePie w ciągu ostatnich miesięcy kilkukrotnie żartował z Żydów i Hitlera. Dla YouTubera to nie pierwszyzna, niewybredny humor to faktycznie jego smykałka, ale miarka najwidoczniej się przebrała. Maker Studios, a więc i Disney, postanowiło zdecydowanie odciąć się od tego typu komunikatów. Jak w rozmowie z The Wall Street Journal zauważył Jonathan Vick z Anti-Defamation League (Liga Przeciwko Zniesławieniu):

Zwykłe umieszczanie tego typu komunikatów wprowadza je coraz bardziej i bardziej do mainstreamu

Trudno się z tym nie zgodzić. A materiały PewDiePie’a mają do kogo trafiać – jego kanał liczy aktualnie ponad 53 miliony subskrybentów. Teraz, bez partnerstwa z Maker Studios, sieci partnerskie zaczną pewnie licytację, żeby skusić Kjellberga do zawiązania współpracy. YouTuber już od dawna nie musi martwić się brakiem zainteresowania, choć jego wizerunek mógł tym razem trochę oberwać. Na tyle, że Felix postanowił wystosować oświadczenie:

(…) Próbowałem pokazać, jak szalony jest współczesny świat, szczególnie niektóre z sieciowych usług. Wybrałem coś, co wydawało mi się absurdalne – to, że ludzie na Fiverr powiedzą wszystko za pięć dolarów.
Wydaje mi się, że muszę się teraz do tego odnieść i sprostować jedną rzecz: w żaden sposób nie wspieram jakichkolwiek nienawistnych postaw

Tworzę wideo dla mojej publiki. Materiały, które produkuję, uznaję za rozrywkę, a nie miejsce na poważne, polityczne komentarze. Wiem, że moja publika to rozumie i dlatego wchodzi na mój kanał. Choć nie taki był mój zamiar, rozumiem, że te żarty ostatecznie są obraźliwe.
Bez względu na to jak śmieszna wydaje mi się wizja tego, że miałbym wspierać tych ludzi, każdemu kto jest niepewny mojego punktu widzenia w kontekście ugrupowań opartych na nienawiści, chciałbym powiedzieć: nie, w żaden sposób nie wspieram tych ludzi.
Dzięki za przeczytanie

PewDiePie popełnił błąd, publikując tamto wideo i teraz trochę oberwał. Materiał zniknął z jego kanału, ale wiadomo – w internecie nic nie ginie, więc wyżej możecie obejrzeć niefortunny film. A jeśli chcielibyście przekonać się, że największy YouTuber świata to nie tylko obraźliwe żarty, Hitler i krzyczenie do kamery, warto obejrzeć choćby jego szczery materiał o wymuszonym optymizmie na YouTubie:

Patryk Fijałkowski

Więcej na temat:

 1. 14:01 14.02.2017
  blantman

  Polyplotek w natarciu. Co to ma wspólnego z graniem i grami?

 2. Sasilton
  14:47 14.02.2017
  Sasilton

  Żyjemy w czasach gdzie w Ameryce najgorszym słowem jest słowo nigga, często nazywanym też „n-word”, więc trochę nie dziwie się że żart „Hitler nie zrobił nic złego” nie przeszedł.
  Nie dziwię się, ale też smuci to, czym stał się zachód w tych czasach.

  Jeden z czarnych youtuberów też się czepia pewdiepia ze ten w kilku filmikach powiedział słowo „nigga”.

 3. LordGabriel
  14:48 14.02.2017
  LordGabriel

  Kiedyś przeprowadził udaną prowokacje przez co oskarżono go o rasizm (nie słusznie, a on na to liczył), teraz sam się zaorał antysemityzmem (raczej słusznie i ,,po publiczkę” jak to mawiać raczył plebs) … Tylko co mnie obchodzi (jako zatwardziałego gracza) co robi jakiś prankster co czasami gra na wizji

 4. Dantius
  14:57 14.02.2017
  Dantius

  Klasyka. Nawet na naszym polskim YT’bowym podwórku zdarzały się podobne „wpadki”. Pamiętacie „Projekt Gr@żyna”? Paru YT’berów zjechało Panią Grażynę do suchej nitki nie przebierając w słowach np. Rojo. Wybuchła afera, filmik został skasowany, YT’ber pojechany, przeproszenia i koniec. Tak jest i tutaj. Choć uważam PewDiePie za bardziej „ogarniętego” YT’bera od wspomnianego Roja (PewDiePie nie stara się chociaż grać pod publikę), jako osoba publiczna i numero uno na YT powinien zwracać uwagę na to co robi. Już nie wspomnę nawet o treściach moralnych, etycznych itp. ale musi wiedzieć, że wszystko co robi jest uważnie obserwowane przez media, internet itp. jako iż jest bardzo popularny. Osoba taka jak on, musi planować każde swoje poczynanie w necie by przypadkiem nie stracić, jak w tej sprawie, kolejnego sponsora.

  Ukryj odpowiedzi()
 5. 16:11 14.02.2017
  pear

  To właśnie lewacka cenzura i zamykanie ust ludziom. Disney nie powinien móc w ogóle zerwać współpracy z powodu takiej pierdoły! Oby dowalili im za to pozwem i żeby się nie wypłacili!!1

  Ukryj odpowiedzi()
  • 18:18 14.02.2017
   inf.in.it

   Jako „lewacka szmata” zapewniam Cię, o nieszczęsne, rozhisteryzowane niebożę, że tu nie o opcje polityczne chodzi, ale o zwykłą ludzką przyzwoitość i zdrowy rozsądek.

   Ukryj odpowiedzi()
   • 20:17 14.02.2017
    pear

    Oczywiście trollowałem i przyznaję ci pełną rację. Aż żal mnie ogarnia, że mój komentarz z oznakami ostrego niedogrzmocenia mózgowego doczekał się przynajmniej dwóch plusów, zapewne od ludzi, którzy łapią potężne bóle dolnych części ciała na „Polish Death Camps”, ale „zabić wszystkich Żydów” już spoko.

    Ukryj odpowiedzi()
    • LordGabriel
     23:37 14.02.2017
     LordGabriel

     @inf.in.it i @pear obaj daliście się nabić/zniewolić w amerykańską butelkę i ich schematów myślenia co dodam, ,że bardzo uproszczonego myślenia na dwie frakcje, przez co nie dostrzegacie odcieni szarości jaką zafundowała nam nasza kultura. Ten co gadał o sobie ,,lewacka szmata” jest w stanie sam się przyjąć na siebie upokorzenia by zrealizować czy za legitymizować słuszność swoich poglądów. Jednoczenie wykazać ,że to druga strona jest zła określając go tak jest pełna nienawiści i radykalizmu. Tylko ,że rzeczą nadrzędną jest godność człowieka i prawo do życie wicia itd, więc do czego się jeszcze posuniesz, by być przeciwstawny wobec tych, których określasz jako przeciwną stroną ? Czy może ,,wróg mojego wroga” stanie się dla ciebie twoim przyjacielem, poświecisz się ,bo ktoś cie zaprogramował by postępować ? Jak aby nie stałeś się radykałem w nieznaczącej dla ciebie politycznej grze, gorzej podziałowi społecznemu. Ja go określiłem mianem debila PewDiePiem jest dziecinny, głupi i wykazał się nieprzyzwoitością. I to twierdzenie jest rozsądne i apolityczne. Ten solejki pear twierdzi, że ktoś kto dąży do przestawienia prawdy o winie Niemiec z ich obozami koncentracyjnymi jest już antysemitą, bo można ich utożsamić z patriotami , i ty ponownie wychodzi radykalizacja. Bo twierdzi się patriota musi być zaangażowany politycznie, przytoczył by tu przykład rekonstruktorów rycerskich i innych (nie zangarzownych politycznie z różnych światopoglądami) ale przecież pear jest trollem nie jest nastawiony na argumenty tylko na swój torllowski głos. Tylko na przypisywanie komuś łatki. Wiec powiem nie bądźcie trybami w podziałach, może poczytajcie wiedźmina ze zrozumieniem i pograjcie też ze zrozumieniem.

     Ukryj odpowiedzi()
     • 05:38 15.02.2017
      pear

      „twierdzi, że ktoś kto dąży do przestawienia prawdy o winie Niemiec z ich obozami koncentracyjnymi jest już antysemitą”

      Nigdzie tak nie napisałem, ani nawet nie zasugerowałem. Jedyne co chciałem zrobić to wykpić hipokryzję „samodzielnie myślących” jednostek takich jak ty.

      Wyśmiałem hipokryzję sporej, z moich obserwacji na wielu portalach w sieci, garści ludzi, dla których pisanie o „polskich obozach” to największa zbrodnia, tymczasem wielu z nich nie widzi nic złego w pisaniu „zabić żydów”, bronią takie zachowania tłumacząc to wolnością słowa (którym to terminem posługują się tylko wtedy, gdy chodzi o ich własną wolność, najczęściej do obsmarowania innych- w drugą stroną chcą tę wolność nagle ograniczać), przesuwając tym samym granicę tolerancji dla coraz większego zbydlęcenia w społeczeństwie.

      „Polskie obozy” to dezinformacja i ignorancja, której trzeba przeciwdziałać i ją prostować i nigdzie nie twierdziłem, że to coś złego. Pochwalanie „palenia żydów/lewaków/pedałów/’kogokolwiek innego kto stał się dzisiaj wrogiem guru'” to zezwierzęcenie.

      Ukryj odpowiedzi()
      • Ukryj odpowiedzi()
       • LordGabriel
        13:24 15.02.2017
        LordGabriel

        szapaqlec ty też dajesz się nabić w amerykańską butelkę, radykalizmu i podziałów. Chcesz iść w uproszenia i schematy utożsamiać np tradycjonalizm z prawicą a prawice z radykalizmem? Jeżeli ktoś twierdzi ,że dobrze jest pojechać kogoś kto podpina się pod inicjatywę ,która nie jest jego i tylko w marginalnym stopniu przejawia jego poparcie, bo zgoła ma poglądy ,które nie zasługują na poparcie społeczne i jednocześnie utożsamiając inicjatorów z tymi nie zasługującymi na ich poparcie to sorry robisz z siebie dyletanta na własne życzenie. Jeżeli też każdy w ten sposób będzie myślał i postępował to żadne inicjatywy nie będą mieć charakteru pluralizm a będzie przyciągać tylko zwaśnione strony. I jeżeli widzisz intencje kogoś kto popiera jakąś inicjatywę nie szczerze i wiesz ,że to nie jest jego inicjatywa to czemu nie oddzielić ,,ziarno od plew” tylko iść na skróty i ułatwić destrukcje i podziały. Za skompilowane jest to dla ciebie? Nie potrafisz do sedna ,bo zbyt uogólniasz ?

      • LordGabriel
       12:46 15.02.2017
       LordGabriel

       Ha ha bardzo śmieszne naprawdę, tylko wciąż twoje działania nawet nie gówno burzy można określić jako schematyczne i uproszczone szczególnie na radykalizujące. Bo kwalifikuje tych od palenia ,, żydów/lewaków/pedałów” do tych samych co utożsamiają się ze zgoła przeciwnymi wartościami. Teraz możesz sobie robić sprostowania ,,garść ludzi” gdy wejdzie tu mniej ludzi niż wczoraj, sam przez to wpisałeś się w to ,,zbydlęcenie” (mimo ,że ten termin uważam nie adekwatny co do ludzkiej natury i sam termin chamstwo zawiera wszystkie patologie o czym można było się przekonać np po historii ZSRR), bo odpowiadasz im ich retoryką. Ujmując w ten sposób tej większości, którym ta garść przeszkadza. Gdybym szedł tą drogą mogę twierdzić ,że żadne twoje słowa nie mają wartości, bo za każdym razem się z nich wycofujesz co następnie skłoniło by mnie do twierdzenia ,że jesteś tchórzem a następnie hipokrytą co składa się na trolla a przecież troll to przecież frustrat. Ale wybacz to tylko uproszenie tak one działają, spotkałem wielu co tak postępowało, czy to legitymizuje mnie wyciąganie takich wniosków względem ciebie ?

 6. Vries
  16:24 14.02.2017
  Vries

  Kolejny polityczny syf na polygami, w stylu agorowskim trzeba dodać. Disneya razem w z PewDiePie mam w głebokim poważaniu, nie po to tu przychodzę by te bzdety czytać. Trzymajcie się tematyki portalu – GIER.

  Ukryj odpowiedzi()
 7. Aimagylop
  16:53 14.02.2017
 8. 18:09 14.02.2017
  inf.in.it

  YouTube zareagował prawidłowo. Ludziom, którzy nie rozumieją, jaką siłę rażenia mają słowa, a mówią do milionów, powinno się wyłączać mikrofon. Chłopak zasłużył na perm bana – w ramach nie kary (nie miał chyba złych intencji), ale prewencji, która może komuś – tak, tak! – uratować życie.

  Notabene to aż niewiarygodne, że okazał się takim głupcem. Chyba poczuł się zbyt pewnie i stracił poczucie skali.

 9. 14:53 15.02.2017
  dziuga666

  tak to jest jak z gościa którego jedyną umiejętnością jest granie w gry robi się gwiazdę i wzór do naśladowania dla młodzieży.