Zmien skórke
Logo Polygamii

Żegnamy mikrotransakcje w Cieniu Wojny

Witamy inne usprawnienia. Zastanawiamy się, dlaczego tak późno.

„Dlaczego u licha Monolith zdecydowało się na ruch zamieniający ich fantastyczną grę w tak mozolne i monotonne „grindowisko”? Prawdopodobnie po to, żeby skusić mniej ambitnych, a bardziej kasiastych graczy na zakup skrzynek zawierających kapitanów oraz inne „bajery”. Same loot chesty można kupować za walutę uciułaną w grze. Ba, można też w ogóle po nie nie sięgać. Problemem jest wyłącznie fakt, że deweloper w bardzo cwany sposób zaprojektował jeden z ważniejszych segmentów swojej gry tylko po to, by trzepać hajs na mniej wytrwałych graczach.”

To nie ja. To Paweł Piekart w naszej recenzji drugiego Śródziemia. Gry przecież niezłej, ale niemalże zniszczonej przez samo środowisko graczy za sposób, w jaki wyciągała łapę po więcej. Rozpoczęła „skrzynkową jesień” i po wielu miesiącach została zapamiętana właśnie za to. A nie za to, że poza mikrotransakcjami była przyzwoitym szpilem z górnej półki produkcyjnej. Ale wiecie – „lepiej późno niż wcale”. Warners Bros. Interactive wypuścił darmową aktualizację, która… usuwa wewnętrzny sklepik (tego paskudnego orka). Tak po prostu. W notce wydawcy brakuje mi wytłumaczenia, w jaki sposób wynagrodzą wydane pieniądze tym, którzy je rzeczywiście wydali. Niemniej wciąż – pstryk – zapominamy o całym Markecie. Żadnego „przepraszamy”.

Tej drastycznej zmianie towarzyszą także inne, bardziej standardowe. Popracowano nad zawartością gry, odczuwalnie poprawiono część „endgame’ową”, umożliwiono dalsze rozbudowywanie własnych fortów oraz armii po zakończeniu kampanii fabularnej, zwiększone maksymalne poziomy, szybciej się teraz nabija punkty doświadczenia za misje Nemesis, w grze jest więcej legendarnych orków, a jak komuś to nadal za mało, to znajdzie nawet nowe ciuszki dla protagonisty. Ot, to właśnie rozumiemy przez „standardowe”. Pstryczek w nos dla wszystkich, którzy wymaksowali pozycję jesienią.

Zauważcie, że czasem ta nasza narzekanina przynosi niesamowite efekty. Większość bohaterów medialnej (i nie tylko, bo sprawie zaczęli przyglądać się nawet politycy) awantury drugiej połowy 2017 roku bardzo gorzko pożałowała tego nachalnego pchania się w skrzynie i psujące zabawę mikrotransakcje. Battlefront II, Need for Speed: Payback, Cień Wojny, Forza Motorsport 7. Za kilka lat – być może – pamiętać o ich początkowych wersjach będą wyłącznie ci, którzy mieli nieprzyjemność towarzyszyć im w dniu premiery. I po raz kolejny zaczynam się zastanawiać, jaki (o ile w ogóle) jest sens kupowania dzisiaj pozycji AAA w dniu jej „pierwszego” startu?

5
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
4 Komentarze
1 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PentaStar
Użytkownik

W sumie jest całkiem niezły powód, by do gry wrócić. Przynudnawy endgame był nie do przeskoczenia dla mnie, ale może teraz ma to jakiś większy sens…

Btw. Nadal chciałbym móc wcielić się w Orka i z tym całym systemem nemezis budować własny oddział. Może kiedyś (przy 3 części?) Monolithowcy uznają, że to jest słuszny kierunek dla jakiegoś rozszerzenia.

znubi
Użytkownik

czyli gra wyszła z early access. teraz trzeba poczekać aż całość można kupić za mniej niż 100 zł (teraz jest na steamie za 360 zł ahahahahah) i mozna wtedy grac

Bartosz Witoszka
Redaktor

Niezbyt miło z ich strony, że nie dali żadnego wytłumaczenia. No, ale cieszmy się, bo może im się za niedługo odwidzi i skrzynki wrócą.

TurboGad
Użytkownik

“W notce wydawcy brakuje mi wytłumaczenia, w jaki sposób wynagrodzą wydane pieniądze tym, którzy je rzeczywiście wydali.” Ale co im mają wynagradzać? Przecież kupione orki i inne akcesoria nie zostały odebrane, a o tym, że sklep zamknie swoje podwoje to informują od maja i to informują w grze i poza nią. Oczywiście, najważniejsze dla ludu grającego, cierpiącego niewyobrażalne katusze psychiczne (a może i i fizyczne) z powodu samego faktu istnienia lootboxów to jest najważniejsze w najnowszej łatce. Podniesienie level capa, dodanie skilli i ekwipunku czy skrócenie Shadow Wars to informacje drugorzędne. PS Czytam notatki do patcha i niestety nie widzę… Czytaj więcej »

Simplex
Użytkownik

Co za skandaliczne zignorowanie ludu grającego, cierpiącego niewyobrażalne katusze psychiczne (a może i i fizyczne) z powodu samego faktu zepsutego osiągnięcia.

Popularne wpisy

Popularne Gry