Zmien skórke
Logo Polygamii

Z goglami VR na cmentarz

Wirtualna rzeczywistość wkracza na zupełnie inny poziom.

Pracownicy cmentarza Babaoshan w Pekinie (Beijing) zdecydowali się użyć technologii VR do edukacji osób, które odwiedzają ich przybytek. To znaczy, tych, którzy go też opuszczają. Odbyło się to podczas dni otwartych pod koniec marca (można było obejrzeć krematorium, porozmawiać z pracownikami oraz, właśnie…).

Gogle udostępnione w Babaoshan przedstawiają symulator śmierci. W ten sposób pracownicy cmentarza chcą okazać wsparcie dla osób bliskich zmarłym, ale ma to też inny cel – ukazanie wartości życia.

Co czeka osoby, które przywdzieją hełm wirtualnej rzeczywistości? Obserwujemy świat z perspektywy człowieka pracującego w biurze. Nagle czuje się on gorzej, ekran ciemnieje. Widać pochylonych nad bohaterem ratowników medycznych, którzy próbują wznowić akcję serca. Przenosimy się do sali szpitalnej. Wokół stoją członkowie rodziny, a po ich twarzach widać, że spodziewają się najgorszego. Potem następuje oddzielenie duszy od ciała, a przed oczami bohatera przewijają się najważniejsze wspomnienia z życia. Na razie nie wiadomo, czy każdy użytkownik ujrzy tę samą śmierć, czy może program przewiduje personalizację.

Drugie doświadczenie VR dostępne w Babaoshan przedstawia szczegóły pracy ze zmarłymi, przygotowania do pochówku i wszelkie towarzyszące temu rytuały. Pod tym względem Chińczycy nie są oryginalni, gdyż podobny projekt rozwijany jest też w Japonii.

Doświadczenie VR udostępnione w Babaoshan wywołało sporo kontrowersji, ale wielu użytkowników uznało to przeżycie za bardzo pouczające.

Więcej na temat:

10
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
1 Komentarze
9 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Cruzer969
Użytkownik

Całkiem ciekawa koncepcja. Jak narazie VR lepiej sprawdza się jako narzędzie edukacyjne, niż coś na czym można grać.

Simplex
Użytkownik

Jako osoba grająca w VR pozwolę się nie zgodzić z tą opinią. Jak pograsz w fajne gry w VR to przyznasz mi rację.

Cruzer969
Użytkownik

Czekam na takie 🙂 No tak, wybacz, zapomniałem, że jesteś przewrażliwiony na tym punkcie 😉 Od niedawna się tu udzielam

dura134
Użytkownik

Nurtuje mnie pewne serdeczne pytanie odnośnie Twojej osoby. Czy Ty wibjasz jakiegoś real life aczika że komentujesz każdy artykuł ukazujący się na poly?

Cruzer969
Użytkownik

Kocham achievementy. Nie każdy. Jak coś mi się podoba, to chcę o tym napisać. 😉 Chyba po to są komentarze. Zawsze można zrobić Redakcji darmową korektę, albo napisać, że na niczym się nie znają, nic tylko korzystać 😛 I nie tylko na Polygamii się udzielam 😉

wojto
Użytkownik

Zwłaszcza upatrzyłeś sobie Joannę… Zakochałeś się? 😉

Cruzer969
Użytkownik

Tej historii nie chcesz znać 😛 To jest… Asiu chcesz coś dodać? 😀

Simplex
Użytkownik

Ok, to wymień te wszystkie gry VR w które grałeś.

Cruzer969
Użytkownik

Farpoint spróbowałem u kolegi i kilka gierek ze Steam, głównie machanie mieczem. Było ok, ale źle się po tym czułem. Nie musisz się unosić, Jeśli tobie VR sprawia radość cieszę się. 😉

Popularne wpisy

Popularne Gry