Zmien skórke
Logo Polygamii

Właściciele praw do Macrossa pozywają Harebrained Schemes i wszystko związane z BattleTechem

Battletech
Ciekawe, że posiadające prawa do Macrossa i Robotecha na Zachodzie Harmony Gold dopiero teraz przypomniało sobie o licencjach.

Kto nie lubi mechów? Potężne, chodzące czołgi siejące postrach i zniszczenie na polu walki. Pilotowane przez elitę, ważące setki ton, napędzane reaktorami atomowymi bestie. Charyzma to typowo ludzka cecha, ale uważam, że parę maszyn też ją ma. Mustang Shelby GT, Nissan GT-R, Land Raider, Tytan klasy Imperator oraz Atlas ze świata BattleTech. Pamiętacie ten filmik z anulowanego MechWarriora 5? W którym nagle zza budynku wyłania się potężny mech i przerabia bohatera trailera na żyletki? Oglądając to od razu poczułem szacunek. Nie do pilota, a właśnie do maszyny.

A potem pojawiają się japońskie resoraki. Wychudzone, potrafiące wystrzelić milion rakiet, z których żadna nie trafia. Prowadzone przez niedojdy, które w czasie walki pogrążają się w filozoficznych rozważaniach i głębokich, wewnętrznych monologach. Nie wiem, dlaczego jakikolwiek zachodni twórca chciałby wzorować na nich swoje projekty, ale takie sytuacje miały miejsce w przeszłości.

Kiedy FASA Corporation stworzyła w 1984 roku grę planszową Battledroids, kupiła od firmy Twentieth Century Imports licencję na wykorzystanie w projektach maszyn niektórych modeli z, między innymi, Macrossa. Od swojej drugiej edycji Battledroids znane jest właśnie jako BattleTech, modele zostały, ale okazało się, że Twentieth Century Imports niespecjalnie miało prawa do udzielania jakichkolwiek licencji na ich wykorzystanie. Te były na Zachodzie w posiadaniu firmy Harmony Gold, która która postanowiła pozwać Fasę w 1996 roku. Firmy doszły do porozumienia poza sądem, a na jego mocy modele podebrane z Macrossa zniknęły z BattleTecha.

Mija 13 lat, w Sieci pojawia się wspomniany już trailer MechWarriora 5. Harmony Gold znowu podejmuje kroki prawne, w których domaga się usunięcia materiału, ponieważ wykorzystuje on jednego z macrossowych Mechów – Tomahawka Destroid. Finalnie prace nad piątką zostały anulowane, choć oficjalnym powodem było, że nie sprosta ona oczekiwaniom graczy.

Zamiast tego, w 2013 roku, pojawia się MechWarrior Online od Piranha Games. Oparta na modelu free-to-play, całkiem przyjemna gra sieciowa, która jednak zostawia niedosyt i potęguje apetyt na pełnoprawną piątkę. Wiemy, że ta powstaje, choć konkretów za wiele nie mamy. Powstaje też turowa strategia BattleTech od Harebrained Schemes. Na gameplayu z E3 widać, że gra zapowiada się naprawdę dobrze i jak tylko wyjdzie, na pewno spędzę z nią długie godziny.

Tylko czy ukaże się tak szybko, jak bym sobie tego życzył? Harmony Gold najwyraźniej przypomniało sobie o licencji i pozwało Harebrained Schemes oraz twórcę BattleTecha, Jordana Weismana, o wykorzystanie modeli z Macrossa bez zgody spółki, która teraz domaga się zaprzestania wykorzystywania objętych prawem autorskim materiałów i zadośćuczynienia od pozwanych. Mało tego, pozew dotyczy też Piranha Games, której strona internetowa ma wykorzystywać wspomniane modele.

Pozew został złożony do sądu w marcu tego roku, ale dopiero teraz dokopał się do niego jeden z użytkowników forum BattleTecha od Harebrained Schemes. W dokumencie znajdują się konkretne przykłady naruszenia praw autorskich i faktycznie w przypadku MechWarriora Online widać wyraźne podobieństwa (zdjęcie wyżej i po prawej). Ciężko natomiast doszukać się ich w nadchodzącej grze, co każe sądzić, że Harmony Gold próbuje coś ugrać na popularnym tytule. W końcu BattleTech uzbierał na Kickstarterze prawie 3 miliony dolarów od niemal 42 tysięcy wspierających.

Faktycznie, bardzo podobne…

Co to wszystko może oznaczać dla przyszłości gry, czy właściwie gier? Jeśli firmy zawrą ugodę, skończy się pewnie na usunięciu naruszających licencję modeli mechów. Gorzej, jeśli sprawa trafi do sądu, a ten przyzna rację Harmony Gold. Wtedy w grę wchodzą duże odszkodowania, a nawet zakaz sprzedaży produktu.

Bartosz Stodolny

Więcej na temat:

4
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
3 Komentarze
1 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PentaStar
Użytkownik

Znowu? To już się ciągnie chyba od prawie dwóch dekad…

mirek83
Użytkownik

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo Harmony Gold, wbrew temu co twierdzi w rzeczywistości nie posiada praw do projektów maszyn, postaci itp., a jedynie prawa do dystrybucji samego serialu. Ale to już temat rzeka.

pear
Użytkownik

Trzymam kciuki za Harebrained Schemes, które pokazało, że potrafi dostarczyć udane gry. Patrzę na te porównania grafik i nie widzę plagiatu. Owszem, są podobne, ale jak inaczej można przedstawić humanoidalnego robota?

To tak jakby ktoś miał patent mniej więcej na wygląd samochodu i pozywał inne, które posiadają podobną konstrukcję.

Popularne wpisy

Popularne Gry