Zmien skórke
Logo Polygamii

Valve wreszcie dodaje tag LGBTQ+ na Steamie

Gier na razie jest pod nim niewiele, ale to się jeszcze zmieni.

Pod tagiem LGBTQ+ znajdują się teraz gry, które w mniejszym lub większym stopniu poruszają wątki związane z mniejszościami seksualnymi. Znajdziemy tam więc m. in. świetne The Red Strings Club, które gorąco polecam. W grze pojawia się bardzo piękny i wzruszający wątek głębokiej miłości łączącej dwójkę przyjaciół, a także bardzo, bardzo fajna ścieżka dźwiękowa, w skład której wchodzi między innymi ten oto wyjechany w kosmos kawałek:

Co poza tym świetnym indyczkiem? Jakieś 100 innych produkcji, w tym Gone Home czy Dream Daddy: A Dad Dating Simulator. Ale na pewno z czasem będzie ich przybywać.

Zmiana w bibliotece Steama nastąpiła dzięki jednemu z developerów. Yitz, twórca ręcznie rysowanego erpega Nepenthe, ujawnił Kotaku, że napisał wiadomość w sprawie wprowadzenia taga. Chciał go zastosować w swojej najnowszej grze. Przedstawiciel Valve odpisał mu najpierw tak:

Jesteśmy otwarci na zatwierdzanie tagów, rozpatrując każdy przypadek indywidualnie; wtedy możemy mieć pewność, że dane cechy przekładają się na przynajmniej kilka gier. Jeśli masz na myśli coś, czego nie ma jeszcze w publicznych tagach, prosimy o danie nam znać w dziale dyskusji Steamworks.

Yitz podjął też temat w rozmowie ze swoimi znajomymi z branży należącymi do społeczności LGBTQ+, zastanawiając się, czy wprowadzenie takiego rozróżnienia nie wywoła więcej problemów niż korzyści. Koniec końców stanęło na tym, że w wątku zabrał głos pracownik Valve i powiedział, że tag „LGBTQ+” został już dodany.

Zastanawiam się, jak to odbierają ludzie, którzy identyfikują swoją tożsamość seksualną z którąś z mniejszości seksualnych. Wydaje mi się, że to dobrze, że Steam daje taki sygnał i otwarcie zauważa istnienie tej ogromnej społeczności. A z bardziej technicznej strony, dzięki temu możliwość wyszukiwania gier poruszających tę tematykę będzie łatwiejsza – zwłaszcza że w ostatnim czasie Steam usunął możliwość dodawania własnych tagów, przez co niektórzy deweloperzy nie mogli samodzielnie wprowadzać oznaczenia. Inna sprawa, że na ten moment tagów są setki, a o tym, że steamowa platforma to studnia bez dna nikomu nie trzeba przypominać. Tagi mogą wprowadzić jakikolwiek porządek.

Z drugiej strony osobny tag może też, niestety, wiązać się z pewną stygmatyzacją ze strony niektórych. Miłość to miłość, gry to gry, ale i tak wiadomo, że zawsze znajdą się osoby, które skrytykują działanie Valve.

Temat mniejszości seksualnych w grach w ogóle jest niezwykle ciekawy i ważny. Na łamach Polygamii na przykład pojawił się już jakiś czas temu tekst Weroniki, która okiem osoby homoseksualnej opisywała jak postrzega reprezentację LGBT+ w grach wideo. Podsumowując swoje przemyślenia napisała tak:

Oceniajmy jakość danego przedsięwzięcia, a nie sam fakt jego zaistnienia. Nie pozbędziemy się odmienności ze świata, nie zamkniemy się w szklanej kapsule, aby nie mieć do czynienia z tymi, którzy się od nas różnią. Nikt też nikogo nie zmusi do pokochania całego świata. Ale czasem naprawdę wystarczy nie nienawidzić i nie robić krzywdy tym, którzy nie robią jej nam.

Tatiana Kowalczyk

Więcej na temat:

18
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
10 Komentarze
8 Odpowiedzi
12 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aimagylop
Użytkownik

Oj niedobrze, miłościwie nam panująca dobra zmiana zablokuje teraz Steama.

soulsonist
Użytkownik

Uff, teraz juz moge umrzec szczesliwy.

archikens
Użytkownik

Jako osoba homoseksualna uważam, że nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Nie wiem jak dodanie takiego taga miało by cokolwiek w ogóle zmienić. Co do samych gier – dopóki są dobre to może nie być w nich gejów i lesbijek. Nie ma nic gorszego niż wrzucanie na siłę, czegoś co nazywa sie “reprezentacją”.

Lord Bart
Użytkownik

Marzę hehehe żeby zagrać w Dream Daddy. Może na sejlu uda się złapać jakiegoś tatuśka? 😉

Bartosz Witoszka
Użytkownik

Take me!

ks.Ignacy
Użytkownik

Sodoma i Gomora ! Totalna degrengolada ! Nawet gry zostały spaczone chorą polityczną poprawnością ! Nadejdzie czas oczyszczenia, Pan powróci i ześle karę na bezbożników i zboczeńców.

soulsonist
Użytkownik

Niesmieszny troll jest niesmieszny…

skyr
Użytkownik

No nareszcie. Łatwiej teraz będzie filtrować treści, które lepiej omijać szerokim łukiem.

bezloginu
Użytkownik

czekam na tag ‘blondynki’

Sasilton
Użytkownik

A gdzie “incest” się ja pytam.

Lord Bart
Użytkownik

Desperate Housemilfs biere od hehehe ręki XD

kano777
Użytkownik

Red Strings Club miało jakieś motywy LGBT? Grałem jakoś na początku roku i zupełnie tego nie pamiętam. Choć może to dlatego, że po jakimś czasie zacząłem przeklikiwać te wszystkie góry tekstu bez czytania, w nadziei że może w końcu doczekam się jakiegoś normalnego gameplay’u.

kabotyn
Użytkownik

111

Popularne wpisy

Popularne Gry