Zmien skórke
Logo Polygamii

The Sinking City - jak przy tworzeniu gier powstają narzędzia przydatne w naszym świecie

Frogwares chce ułatwić pracę wszystkim projektantom cyfrowych miast.

Cyfrowe miasta coraz bardziej przypominają rzeczywiste. Nie są li tylko zlepkiem pikseli, które stanowią tło dla zmagań głównego bohatera. Nadaje się im charakter, duszę, tę iskrę, która powoduje, że pełen akcji Deus Ex z wyboru gracza zamienia się w spacerownik. Do dziś z rozrzewnieniem przypominam sobie majestat Jerozolimy w pierwszym Assassin’s Creed. Jednak stworzenie cyfrowego miasta to dla deweloperów wiele godzin ciężkiej pracy.

Na potrzeby swojego dużego projektu, The Sinking City, studio Frogware opracowało generator miast działający na silniku Unreal Engine 4. W trakcie pracy z nim stwierdzili jednak, że jest to narzędzie o sporym potencjale i postanowili sprawdzić go w nieco innym projekcie. W ciągu 8 godzin zamierzają mianowicie wykreować całą dzielnicę istniejącego w rzeczywistości miasta. Wybór fanów padł na Stambuł.

Wprawdzie architektura Oakmont i Stambułu nieco się różni, ale to tylko kosmetyka. Chodzi o sprawdzenie, jak generator poradzi sobie z odwzorowaniem układu budynków i ulic.

Jak przebiegały testy? Zaczęło się od pobrania tekstury z Google Maps i zaimplementowania jej do Unreal Engine. Kiedy położenie ulic jest już znane, trzeba je w odpowiednich miejscach zwęzić lub poszerzyć, podnieść ich poziom itd. Na filmie ujrzymy jedną z osób stojących za opracowaniem generatora, Katerinę Frolovą, która jest architektem i projektantem poziomów. Opowie w nim, jak dużym ułatwieniem jest narzędzie stworzone przez Frogwares. Dzięki niemu praca, której wykonanie zajmuje tygodnie, może być zrobiona w kilka godzin. Posłuchajcie:

Wirtualna dzielnica Stambułu była gotowa w 6 godzin. Mapę można na bieżąco modyfikować.

Ekipa z Frogwares zapowiedziała, że udostępni narzędzie za darmo, musi tylko zastanowić się nad odpowiednim formatem i interfejsem. Jak powiedział dyrektor Frogwares, Wael Amr:

Jak tylko wyjdzie The Sinking City, możemy udostępnić naszą technologię za darmo, tak by każdy deweloper, instytucja a nawet pasjonat mógł z niej skorzystać. Narzędzie to okazało się nieocenione w procesie tworzenia naszej gry i mogę sobie tylko wyobrazić, co wykreują przy jego pomocy inni.

 

Więcej na temat:

3
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
2 Komentarze
1 Odpowiedzi
3 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MlodyO23
Użytkownik

Świetny pomysł. Patrząc teraz, że prawie każda kolejna gra to coraz większy snadbox to bardzo przyspieszy pracę nad stworzeniem świata. Ciekaw jestem właśnie czy obszary niemiejskie również da radę odwzorować.

Cruzer969
Użytkownik

Dobre narzędzie, może znacznie ułatwić projektowanie miast i dzielnic. Dużym wyzwaniem przy tworzeniu dużego miasta jest oddanie życia w nim. Np. wiarygodne ścieżki po których poruszają się NPC, tak by miasto nie było pocięte w bezsensowny sposób. Znacznie ułatwiłoby to wczucię się w dane miasto i po części udało by się zatrzeć granicę pomiędzy tym czego doświadczamy w grze i życiu. Ciekawe, czy uda im się spopularyzować tę metodę. Oby!

Popularne wpisy

Popularne Gry