Zmien skórke
Logo Polygamii

Star Wars Jedi: Upadły zakon ma męskiego protagonistę, bo Rey jest kobietą

Dziwny powód, ale okej.

W wywiadzie udzielonym Game Informerowi reżyser Star Wars Jedi: Upadły zakon, Stig Asmussen, ujawnił kilka informacji na temat bohatera gry, Cala Kestisa. Okazuje się, że równie dobrze Cal mógł być kobietą, gdyby nie to, że żeńska protagonistka występuje już w Gwiezdnych Wojnach – mowa oczywiście o Rey.

Podjęliśmy taką decyzję, ponieważ w tamtym momencie [ujawnienia protagonisty nowej trylogii – przyp. red.] Rey była na fali w Gwiezdnych Wojnach, więc o wiele więcej sensu miało dla nas obranie męskiego głównego bohatera.

Co ciekawe, ekipa zastanawiała się też nad tym, czy nie obsadzić w roli protagonisty kosmity, ale koniec końców zrezygnowano z tego pomysłu, zakładając, że trudniej byłoby graczom się z nim utożsamiać. To wydaje mi się trochę bezsensowne, ale okej – powiedzmy, że rozumiem, co nimi kierowało. Asmussen powiedział pod koniec podcastu:

Chcieliśmy mieć poczucie, że między graczem a bohaterem jest prawdziwe, ludzkie połączenie.

Natomiast to co mnie zastanawia jeśli chodzi o powody rezygnacji z postawienia na bohaterkę to to, że decyzją kierowały czynniki zewnętrzne. Płeć bohatera też jest przecież bardzo ważnym elementem fabuły, często przekłada się na to, jak dana postać jest odbierana, albo wiadomo, otwiera jakieś furtki fabularne. Nie wiem, czy to dobra droga – dostosowywanie swojej wizji artystycznej w taki sposób. Poza tym ciężko mi sobie wyobrazić, żeby posiadanie dwóch kobiet w uniwersum w głównych rolach było w jakikolwiek sposób niekorzystne.

Tatiana Kowalczyk

Więcej na temat:

7
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
4 Komentarze
3 Odpowiedzi
6 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
s.p.
Użytkownik

Standardowe EA czują problem ale nie wiedzą jak się za niego zabrać. Myślą że problemem jest jakie chromosomy ma główny bohater. Problem tutaj jest że bohater wygląda jakby tych chromosomów miał za dużo. Łatwiej by mi było się z kosmitą utożsamić

skyhawk
Użytkownik

Pani Redaktor, czegoś nie rozumiem… Dlaczego takie “dostosowywanie” miałoby być złą drogą? Asmussen przyznał, że decyzję podjęli w momencie gdy ogłoszono, że to Rey jest protagonistką, czyli ładnych kilka lat temu gdy Disney kupił prawa do SW, a równolegle (mniej-więcej) EA przejęło pałeczkę do gier na licencji. Wniosek jest taki, że wszystko było jeszcze wtedy na stole, każdy pomysł był w powijakach. Nikt nie podmienił bohatera w środku cyklu produkcyjnego. Wizja powstała wokół bohatera, którego z góry zdefiniowano. A pójście w stronę męską zarówno w kwestii wizerunkowej jak i marketingowej to bardzo dobre posunięcie. Dlaczego? Dla szarego zjadacza chleba –… Czytaj więcej »

Aimagylop
Użytkownik

Kim jest ten koleś i dlaczego tutaj ma krótkie brązowe włosy a w filmie długie czarne?

skyhawk
Użytkownik

Coś w ten deseń, tutaj chodzi jednak o pokrywające się premiery nowego filmu i nowej gry. W przypadku Battlefronta było o tyle prościej, że główny protagonista nie był Jedi.

W przypadku starszych filmów – wizerunki już się utarły w głowach. Rey to najświeższy produkt.

Ragnar
Użytkownik

Bardzo dobrze, że jest facet. Wszędzie wciskają te niedowartościowane baby i na siłę je promują.
W filmach chyba najbardziej się to objawia. Na pewno kupię Fallen Order.

nixram
Użytkownik

Nie mam nic przeciwko kobietom czy mężczyznom w rolach głównych. Przykre jednak jest to, że ktoś w ogóle próbował jak zwykle podważyć fakt płci głównego bohatera. Brawo za “artykuł”. Teraz czekamy na artykuł o orientacji seksualnej oraz o “gender”, które główny bohater sobą reprezentuje. Następnie proszę sprawdzić, dlaczego nasz bohater jest widzącym, słyszącym i mówiącym człowiekiem, a nie głuchoniemym, niewidomym psem.

AeroSmiter
Użytkownik

Pani redaktor na siłę doszukuje się umniejszania roli kobiet w grach.
Chyba naprawdę chcecie stracić czytelników.
Od dwóch tygodni znowu zacząłem odwiedzać polygamia.pl ale jeżeli takie teksty tu nadal będą umieszczane to wychodzę.
P.S Lara C. jest tylko jedna.
Pozdrawiam Panią redaktor.

Popularne wpisy

Popularne Gry