Zmien skórke
Logo Polygamii

Sprzedaż Switcha, Splatoon 2 i Arms - w Nintendo lecą korki od szampana

Jest bardzo dobrze, po prostu.

Nim w przypadku Nintendo będziemy mogli pisać o “spokojnej sytuacji”, firma zmierzy się jeszcze z wieloma stresującymi miesiącami. Switch walczyć będzie (moim zdaniem) do przyszłorocznego E3 – wtedy ostatecznie zobaczymy, jak maluje się przyszłość tego sprzętu. Czy zewnętrzni wydawcy przyjdą, czy “wielkie N” będzie tańczyć do końca w pojedynkę (a jeśli tak, to ile ma na to sił). Czy nowe produkcje nadal będą pojawiały się tak regularnie, jak w obecnym roku. Czy konsola będzie dalej miała silne znaczenie w mediach. Ale na razie… jest dobrze. Dla kogoś, kto w taki sposób kontynuuje swoją egzystencję po utopionym Wii U, to chyba nawet bardzo dobrze.

Zacznijmy od Splatoon 2. Na rynku brytyjskim (czyli tym “reprezentującym” Europę) najświeższa produkcja poradziła sobie bardzo dobrze. W zeszłym tygodniu sprzedawała się jak ciepłe bułeczki, przegrywając wyłącznie z Crash Bandicoot N. Sane Trilogy. Nie znamy dokładnych liczb, lecz analitycy zapewniają, że biją one na głowę sprzedaż pierwowzoru w 2015 roku. Inaczej w Japonii, gdzie Inklingi stają się już elementem popkultury. Strzelanka Nintendo tylko w ciągu pierwszych trzech dni sprzedała 671 tysięcy egzemplarzy. Dla porównania – w analogicznym okresie “jedynka” zgarnęła zaledwie 156 tysięcy. A i tak była największym nowym stacjonarnym IP na tamtym rynku od czasów Wii Sports. Czyli nie ma wątpliwości, że kałamarnice będą hitem. Zasłużyły sobie na to już dwa lata temu.

Bardzo dobrym wynikiem może pochwalić się także Arms. Na całym świecie sprzedano 1,18 miliona kopii specyficznej mordoklepki. Jak na zupełnie nowe IP, przy promocji którego obrano niewłaściwą strategię (zamiast chwalenia głębi systemu, mami się widzów sterowaniem ruchowym, nieobowiązkowym przecież), to liczba przekraczająca już magiczną barierę sześciu zer zasługuje na pochwałę. Mnie szczególnie uspokaja, bo mijają kolejne tygodnie, a ja nie potrafię tej produkcji odłożyć. Życzę jej, by na stałe wpisała się do kalejdoskopu Ninny. A rosnąca baza użytkowników zapewni kolejne duże aktualizacje.

No i Switch sam w sobie. Tutaj mamy nie wynik sprzedaży, a liczbę rozesłanych do dystrybutorów jednostek. 4,7 miliona konsol. Wciąż z planem powiększenia tej liczby do dziesięciu milionów przed zakończeniem roku fiskalnego, czyli do marca 2018 roku. Pomiędzy 1 kwietnia a 30 czerwca rozeszły się niemal 2 miliony sprzętów. Odrobinę wolniej niż po premierze, ale a) nadal stabilnie; b) pamiętać należy o sprzeczkach z Apple o części fabryczne (przez które produkcja nie jest tak szybka, jak pragnąłby wydawca). Największym hitem wśród gier pozostaje wciąż Zelda (3,92 miliona), ale Mario Kart 8 Deluxe już depcze jej po piętach (3,54 miliona).

Następne takie zestawienie dopiero za kwartał. Dzisiejsze nowiny są uspakajające. Nintendo pewnym krokiem idzie do przodu. W zanadrzu ma kolejne spore premiery (Mario + Rabbids: Kingdom Battle, Pokken Tournament DX), a potem najważniejszy tytuł sezonu jesiennego – Super Mario Odyssey. Jeżeli sprzedaż sprzętu nie zwolni do świątecznej gorączki, założony w marcu cel osiągną z palcem w odpływie. A stamtąd już krótka droga, by wymazać wstydliwy wynik Wii U.

Adam Piechota

Więcej na temat:

4
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
2 Komentarze
2 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sasilton
Użytkownik

Wyszły już nowsze rewizje Switcha, czy nadal produkują wersje premierowe?

Eerion
Użytkownik

Jeszcze ważna rzecz.
Pokemon RPG zapowiadane na Switcha w raporcie kwartalnym ma datę wydania “2018 or later”.
Ważnym elementem jest to, że chodzi tutaj o rok fiskalny.
Rok fiskalny 2018 Nintendo trwa od 1 kwietnia 2017 roku do 31 marca 2018 roku.
Co oznacza, że jest brana pod uwagę premiera nowych pokemonów do końca marca!

Dla porównania Metroid 4 ma datę “TBA”
Nie wiem jak dla was, ale dla mnie to dość ważna informacja. Oznacza to, że nowe Poki są prawdopodobnie dużo bliżej, niż ktokolwiek się spodziewał.

Eerion
Użytkownik

A nie, w tym przypadku niestety posługiwali się rokiem kalendarzowym.
To lipaaaa (PS – kiedy będzie opcja edycji postów? 😀 )
Fajnie było marzyć.

Popularne wpisy

Popularne Gry