Zmien skórke
Logo Polygamii

Red Dead Redemption 2 pojawia się na PC i…

...nie jest to najbardziej udana premiera Rockstara.

Jak pisał Dominik we wczorajszym Rozchodniaczku, Red Dead Redmption 2 po roku ekskluzywności na konsolach Sony i Microsoftu zawitało na komputery osobiste, ciesząc tym graczy na całym świecie, którzy, podobnie, jak nasz czytelnik Lord Bart, cierpliwie czekali. Coś jednak mocno musiało pójść nie tak, bowiem użytkownicy narzekają na wiele błędów związanych z optymalizacją czy nawet uruchamianiem się gry.

Może zabrzmię teraz jak fanboy konsol (nie jest nim, bo raz, że żadnej nie mam na własność, a dwa, do gier używam laptopa), ale graniu na komputerze zawsze towarzyszy pewien dreszczyk emocji. “Czy gra mi pójdzie?”, “Jak muszę zmienić ustawienia, żeby grało się płynnie?”, “Czy moje sterowniki są na pewno aktualne?” – każdy – albo przynajmniej większość – z nas przez to przechodził i na pewno mamy jakieś anegdotki z tym związane. Właśnie, jak chcecie się czymś podzielić, to nie krępujcie się, moja będzie na samym końcu.

Takiego dreszczyku na pewno nie chcieli odczuwać gracze, którzy za pełną cenę i nowopowstałej platformie wydawcy zakupili Red Dead Redemption 2, którzy już przy pierwszym kontakcie z grą zetknęli się z problemami. Produkcja w ogóle się nie uruchamia lub pojawia się błąd o nagłym zatrzymaniu procesu. W niektórych przypadkach pomaga uruchomienie gry jako administrator lub wyłączenie programu antywirusowego i innych aplikacji działających w tle.

Kolejnym problemem jest intro, w trakcie którego gra wyłącza się lub zawiesza komputer. Tutaj – i na problemy z ogólną optymalizacją – ma pomóc aktualizacja sterowników graficznych. Firma Nvidia przygotowała aktualizację dedykowaną Red Dead Redemption 2 tuż na premierę gry, ale pomocne może okazać się również przełączenie na DirectX. Oczywiście dotyczy to posiadaczy kart z serii GeForce, który dotychczas korzystali z API Vulkan.

Oczywiście, że nie zadziało to u wszystkich i na razie pozostaje czekać na aktualizację gry. Stan portu dziwi tym bardziej, że przecież ostatnia duża gra Rockstara wydana na komputery osobiste (GTAV) była w doskonałym stanie, a do tego oferowała tryb pierwszoosobowy, co była dużą nowością w serii.

Bartek Witoszka

A, no tak, historia. Podczas uruchamiania GOGa bardzo często aplikacja dostawała tak zwanej pętli i tutaj, po wielu godzinach grzebania i kontaktu z pomocą techniczną, pomogła aktualizacja sterowników graficznych. Podobnie miałem z Discordem, dlatego od teraz co tydzień zaglądam do “GeForce Experience” i sprawdzam, czy nie pojawiło się nic nowego.

Więcej na temat:

5
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
3 Komentarze
2 Odpowiedzi
5 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kodek
Użytkownik

Dość mnie rozśmieszyło to że mała aktualizacja do RDR2 wyszła ledwie 6 godzin po premierze, która prawdopodobnie ocaliła moje doświadczenie z grą, zero problemów prócz kiepskiego audio (sporo audio popów). Trzeba im przyznać że byli gotowi na naprawę problemów, ale żeby po roku czekania wciąż wydać coś takiego…
A co do używania DirectX zamiast Vulcan, muszę przyznać, po kilku testach benchamrku, DirectX wychodził znacznie stabilniej niż Vulcan (mniej losowych spadków klatek), ale ogólnie to brak różnicy w osiągach. Ciekawe dlaczego gra rusza domyślnie z Vulcan.

Deniryer
Użytkownik

U mnie jest odwrotnie, gdy przełączę się na DX12 to gra nie chce się zamknąć, benchmark się nie odpala i gra działa w windowed borderless full-screen. W samej grze w DX12 mam spadki do 1fps co oznacza, że w tym momencie są ładowane tekstury do VRAM, który jest zapełniony tylko w połowie (4 z 8GB)… na Vulkanie mam 5,6GB in-use w 1080p. Na vulkanie jestem wstanie odpalić grę na presecie Ultra min 40Fps, maks ~~70-72 – kilka tweatków eg. wolumetryczne dym, światło, cienie oraz coś jeszcze było na High. Wszystko idzie na 3900x 4.2GHz + 1070 2GHz. Mnie bardziej zastawania,… Czytaj więcej »

Nikodemsky
Użytkownik

Dzisiaj wyszła łatka poprawiająca problemy z launcherem, niestety o optymalizacji gry ani słowa 🙂

Aimagylop
Użytkownik

Jak to powiedział Wielki Poeta Todd Howard:
– it just works.

LorDex
Użytkownik

łap plusa 😀

Popularne wpisy

Popularne Gry