Zmien skórke
Logo Polygamii

Ranking działających w Polsce firm IT z wysokim miejscem CD Projektu. Wiedźmin 3 superhitem eksportowym

Dzięki wysokiej sprzedaży Wiedźmina 3, CD Projektowi udało się wejść do pierwszej 20. największych firm IT, działających na terenie Polski. Duży sukces? Poczekajcie, aż przeczytacie, które miejsce zajęli w kategorii zysków z eksportu.

Zestawienie 100 największych firm z branży IT co roku przygotowuje ITwiz. Jak donosi TVN24bis, na pierwszych miejscach królują w nim rzecz jasna międzynarodowi potentaci i dystrybutorzy sprzętu czy oprogramowania. Podium należy więc do ABC Data (3,2 mld przychodu), ACTION (2,7), AB (2,6), Komputrownika (2,1) i Lenovo (1,9). Co ciekawe, lider zmniejszył swój wynik w stosunku do ubiegłego roku o 7 proc. Jak udało mu się więc uzyskać pierwsze miejsce?

Wszystko to w wyniku podziału dotychczasowego numeru 1 w Polsce, firmy HP, na dwie niezależne spółki. HP Inc Polska i HP Enterprise Polska uzyskały osobno 1,6 i 1,59 mld przychodu, zajmując tym samym 7. i 8. lokatę zestawienia.

W pierwszej 20. CD Projekt może się pochwalić zdecydowanie największą zmianą na plus w stosunku do roku ubiegłego. W zestawieniu za rok 2014 polska firma widniała z 34,5 mln przychodu. W minionym roku udało jej się zaś wypracować przychód na poziomie 698 mln złotych, co oznacza wzrost o 1926% i 18. miejsce w zestawieniu.

Jeszcze lepiej jest w zestawieniu obejmującym eksport. Jak podają twórcy raportu, prawie 95. proc. całej sprzedaży CD Projektu pochodzi z Zachodu. Jeżeli więc potrzebujecie jeszcze dowodu na to, że Wiedźmin 3 jest prawdziwym hitem eksportowym – oto on. Całkowite przychody z eksportu CD Projektu Red w 2015 roku wyniosły 665 mln złotych, co czyni z tej firmy lidera zestawienia. Druga firma, Wincor Nixdorf, osiągnęła wynik niemal o połowę słabszy (360 mln).

Całą wartość polskiego rynku IT szacuje się na 10,8 mld dolarów w skali roku. CD Projekt z 698 mld złotych przychodu stanowi już jego istotną część i gracza, z którym z pewnością należy się liczyć. Gratulujemy!

Dominik Gąska

Więcej na temat:

8
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
4 Komentarze
4 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Simplex
Użytkownik

“W minionym roku udało jej się zaś wypracować przychód na poziomie 698 mld”

Aha, czyli CDP wypracował przychód prawie dwa razy większy niż wydatki budżetu państwa polskiego? Tak się tylko upewniam.

Rif-
Użytkownik

Komuś się miliony z miliardami poryćkały 😉

Ekzuzy
Użytkownik

Mnie zastanawia, jak 665 mln złotych może stanowić 95% kwoty 698 mld złotych? 😛

soulsonist
Użytkownik

coz…. moze po prostu rozwiaz ponizsze rownanie a sam poznasz odpowiedz

jezeli
698 = 100%
to
665 = Y ?
w zwiazku z tym:

698Y = 100 x 665
A zatem:
Y = ??

Spoiler:
Y = 95,27220630372493 %

angh
Użytkownik

A moze przeczytalbys artykul, albo przynajmniej post, na ktory odpowiadasz?:)

soulsonist
Użytkownik

Ehh racja, no ale rownanie pierwsza klasa! 🙂

Simplex
Użytkownik

“Całą wartość polskiego rynku IT szacuje się na 10,8 mld dolarów w skali roku. CD Projekt z 698 mld złotych przychodu stanowi już jego istotną część ”

Faktycznie, CD Projekt z 698 mld PLN/175 mld dolarów przychodu stanowi istotną część całego rynku wartego 10,8 mld. A nawet jego wielokrotność!

angh
Użytkownik

“Komputrownik” hue hue 😉

Popularne wpisy

Popularne Gry