Zmien skórke
Logo Polygamii

Quantic Dream wytacza procesy dziennikarzom

Firma Davida Cage’a reaguje na zarzuty o toksyczność.

W styczniu tego roku trzy publikacje – francuski dziennik Le Monde oraz serwisy internetowe Mediapart i Canard PC – stworzyły we współpracy ze sobą artykuły na temat klimatu w firmie Quantic Dream. 

Opisywały przypadki zachowań nie tylko balansujących na granicy między zwykłą głupotą a seksizmem czy rasizmem, a wręcz ją przekraczających. Można tu wspomnieć chociażby sytuacje włamania do firmy, po którym Cage – gdy obejrzał nagrania z monitoringu – spytać miał swojego pochodzącego z Tunezji pracownika, czy przestępca jest jego krewnym. 

Wspomniane publikacje opisują więcej podobnych w tonie przypadków, Cage jednak natychmiast wszystkim zaprzeczył. Jako argument na swoją obronę przywoływał też fakt, że współpracował z Ellen Page czy Jesse Williamsem – znanymi z aktywności na rzecz społeczności LGBT i praw człowieka – więc sam nie może być homofobem czy rasistą (jakby to miało jakikolwiek sens). 

Około miesiąca po publikacji artykułów Quantic Dream nazwało je elementem kampanii oszczerstw i zapowiedziało działania prawne. Teraz wygląda na to, że firma Cage’a przeszła od slow do czynów. 

Jak dowiedział się podczas pobytu w Paryżu Jason Schreier z Kotaku, dwie z trzech odpowiedzialnych za artykuły o Quantic Dream publikacji – Le Monde i Mediapart – doczekały się pozwów. Trzecia była wprawdzie wcześniej celem gróźb prawnych ze strony firmy, ale do niczego więcej na razie nie doszło.

Jak zaznacza Kotaku, jest to najprawdopodobniej pierwszy w historii branży gier wideo przypadek, gdy firma pozywa prasę za stawiające ją w negatywnym świetle artykuły. 

Publikacjom i dziennikarzom pozostaje teraz zebranie materiałów i udowodnienie, że ich dziennikarskie śledztwa zostały przeprowadzone z należytą starannością. William Audureau z Le Monde jest przekonany, że się to uda. 

Artykuł został napisany bez przekłamań, jako rezultat dobrze udokumentowanego, wnikliwego śledztwa, z zachowaniem zasady, według której należy wysłuchać obu stron. Jesteśmy pewni naszych informacji. 

Napisał w prywatnej wiadomości Schreierowi. 

Dominik Gąska

Więcej na temat:

3
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
3 Komentarze
0 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
soulsonist
Użytkownik

smutny swiat… wszystko jest rasizmem albo seksizmem albo faszyzmem…

Bartosz Witoszka
Redaktor

“Można tu wspomnieć chociażby sytuacje włamania do firmy, po którym Cage – gdy obejrzał nagrania z monitoringu – spytać miał swojego pochodzącego z Tunezji pracownika, czy przestępca jest jego krewnym. ” Pewnie David powiedział to w żartach, albo nawet o tym nie myślał, a ktoś wyrwał zdanie z kontekstu i jest afera. Czemu ludzie szukają dziury w całym?

czaczi87
Użytkownik

Jeśli to tylko oszczerstwa to QD musi się bronić. Jeśli natomiast jest to prawda, raczej na pewno negatywnie odbije się to na sprzedaży Detroit.

Po głębszym doczytaniu się stwierdzam, że to chyba jednak nie są oszczerstwa:
https://www.canardpc.com/373/strange-atmosphere-quantic-dream

W skrócie, ktoś tam ma ostro zrytą banię.

Popularne wpisy

Popularne Gry