Zmien skórke
Logo Polygamii

Problem seksizmu w Riot Games zakończony wypłatą odszkodowań dla pokrzywdzonych kobiet

Mowa o 10 miliona dolarów, które zostaną rozdzielone między około tysiąc kobiet.

Truizm: temat seksizmu nie jest niczym nowym i dotyka wielu branż czy dziedzin naszego codziennego życia. Wydawać by się mogło, że ten mroczny okres mamy już za sobą, ale co jakiś czas temat wraca jak bumerang, a słowa potępiające tego typu praktyki płyną z różnych stron. Jako że branża gier wideo jest jeszcze stosunkowo młoda, kwestie takie jak crunch, łamanie praw pracowników (nierzadko także ich wyzysk, co jest przykryte słowami “praca dla pasjonatów”) czy właśnie seksizm ciągle wymagają dyskusji. I słusznie, bo nie ma nic gorszego niż zamiatanie czegoś pod dywan.

W listopadzie 2018 roku Jessica Negron i Melanie McCracken, była i aktualna parcowniaca Riot Games, wystosowały pozew przeciwko firmie, gdzie powodem było złe traktowanie i jawna dyskryminacja tylko dlatego, że obie były kobietami. Oczywiście sprawa dotknęła całej firmy i poszkodowanych były znacznie więcej, a punktem zapalnym było dziennikarskie śledztwo Kotaku, które ujawniło problem. Włodarze firmy postanowili załagodzić sytuację i w marcu 2019 roku zatrudnili specjalistkę, której zadaniem było egzekwowanie równego traktowania kobiet oraz mniejszości. 

Tutaj warto zauważyć, że 80% wszystkich zatrudnionych w Riot Games to mężczyźni, a zdaniem Negron kobiety ubiegające się o stanowisko w firmie były odrzucane i to nie ze względu na niewystarczające doświadczenie i umiejętności – nie pasowały do wizji firmy. W wyniku braku zauważalnych zmian w maju 2019 roku pracownicy postanowili zorganizować strajk. Słowo pracownicy nie zostało użyte bez powodów, bowiem na znak solidarności do kobiet postanowiło dołączyć kilkunastu mężczyzn, którzy wsparli swoje koleżanki.

Sprawa zakończyła się w sierpniu tego roku, kiedy to kalifornijski sąd uznał, iż w firmie faktycznie doszło do dyskryminacji na tle płciowym, jednak nie podano wtedy szczegółów ugody. Wczoraj na łamach New York Timesa ukazał się krótka notka dotycząca całej sprawy – wynika z niej, że Riot Games musi wypłacić 10 milionów dolarów około 1000 kobiet, które były zatrudnione w firmie od listopada 2014 roku. Kwota odszkodowania będzie uzależniona między innymi od stanowiska czy formy zatrudnienia.

Z tego co widziałem na Polygamii nikt wtedy nie pisał o całym zajściu, dlatego postanowiłem opisać całość. Szkoda, że musiało do niego dojść, ale miejmy nadzieję, że będzie to przestroga dla innych studiów, w których dochodzi do tego typu praktyk. Zresztą, kobiety w giereczkowie ogólnie nie mają lekko, a w grach sieciowych, jak Overwatch, moje znajome często spotykają się z tekstami typu: “Idź do kuchni, gdzie Twoje miejsce”.

Panowie, nie bądźmy bucami.

Bartek Witoszka

Więcej na temat:

4
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
4 Komentarze
0 Odpowiedzi
4 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
s.p.
Użytkownik

“Szkoda, że musiało do niego dojść, ale miejmy nadzieję, że będzie to przestroga dla innych studiów, w których dochodzi do tego typu praktyk.” tak jak kobieta będzie chciała się u ciebie zatrudnić to sprzedaj firmę i wystosuj przeprosiny na twitterze przed samobójstwem. IT w stanach to czysta radość

Lord Bart
Użytkownik

I tak trzymać.

Sasilton
Użytkownik

Chyba ty.

evilkorniszon
Użytkownik

Niestety brakuje najważniejszej rzeczy, mianowicie tego na czym ów “seksizm” polegał. To jest kluczowa informacja dla całego artykułu. To, że pracodawca nie chce kogoś zatrudnić bo nie podoba mu się z “gęby” to już jego sprawa. Fakt, że 80% pracowników firmy to mężczyźni sam w sobie nie jest dziwny, patrząc na to kto głównie interesuje się grami i programowaniem. Po całej ściemie jaką było “gamergate” i paru innych rzeczach należy bezwzględnie podawać na czym owe złe traktowanie kobiet polegało. Inaczej wytwarza się atmosfera typu – durne baby nie chciały pracować i zrobiły aferę żeby wyłudzić kasę, a wielka firma nie… Czytaj więcej »

Popularne wpisy

Popularne Gry