Zmien skórke
Logo Polygamii

"Nu, pogodi, Twitch!" - w Rosji zablokowano Twitcha

W Rosji Internet już nigdy nie będzie taki, jak go pamiętaliśmy.

Roskomnadzor (czyli rosyjska federalna służba nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i masowego przekazu ) to ostatnio najczęściej wymieniany z nazwy urząd Rosji.

Wszystko zaczęło się od decyzji sędzi Julii Smolinej z Tagańskiego Sądu Moskwy o natychmiastowej blokadzie komunikatora Telegram na terytorium Rosji (13 kwietnia 2018). Prawnicy komunikatora złożyli odwołanie od decyzji.

O co poszło i dlaczego służby chcą blokady aplikacji? Twórca Telegramu, Paweł Durow, odmówił przekazania służbom kluczy kryptograficznych do deszyfrowania korespondencji przesyłanej za pomocą messengera, tłumacząc to konstytucyjnym prawem do prywatności użytkowników, poza tym, według jego słów, spełnienie żądań FSB jest technicznie niemożliwe.

Kilka dni po ogłoszeniu werdyktu o blokadzie messengera, Roskomnadzor rozpoczął regularną walkę z Telegramem – walkę mającą na celu całkowite wyparcie go z rosyjskiego internetu. W krótkim czasie zdążył zablokować ponad 18 milionów adresów IP. Szef służb, Aleksandr Żarow, powiedział, że decyzja sądowa zobowiązuje właścicieli VPN-ów i serwisy pośredniczące, by przestały oferować techniczną możliwość dostępu do komunikatora. W ten sposób poniekąd rykoszetem dostały portale oraz serwisy, na które migrował Telegram – np. takie jak Amazon Web Services czy Google Cloud – oraz gry bazujące na dostępie do serwerów: Gran Turismo Sport, PUBG, Fortnite, Guild Wars 2, Splatoon 2, Battlefield i wiele innych. Wszystko dlatego, że Telegram zmieniał adresy IP użytkowników, aby obejść blokady służb.

22 kwietnia Rosjanie zaczęli napotykać problemy przy korzystaniu z Google. Wiadomo było, o co chodzi, więc użytkownicy zalali Roskomnadzor powodzią skarg. Nie zatrzymało to służb w blokowaniu.
23 kwietnia pojawiły się problemy z  Gmailem oraz YouTube, a ten ostatni znalazł się w rejestrze zakazanych stron.

Potem Roskomnadzor potwierdził blokadę Twittera, tłumacząc ten fakt dalszą działalnością Telegramu. I tak spirala szaleństwa zaczyna zataczać coraz szersze kręgi i wczoraj został zablokowany Twitch.

Co dalej? Strach myśleć.

 

Więcej na temat:

9
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
4 Komentarze
5 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bartosz Witoszka
Redaktor

To ja współczuję Rosjanom. Ale pewnie znając ich, znajdą jakieś obejście tego, albo w końcu zrobią coś z obecną władzą.

Avalanc
Gość

Nie współczuj. U nas będzie to samo tylko Kaczyński sobie przypomni o istnieniu czegoś takiego jak internet. Załatwią inne sfery życia publicznego to i tutaj się wezmą za robotę.

Bartosz Witoszka
Redaktor

Może zostawmy swoje poglądy polityczne dla siebie 😉

dziuga666
Użytkownik

a dlaczego? temat dotyczy przecież polityki. ja tam rosjanom nie współczuję, mają na co się godzą.

Bartosz Witoszka
Redaktor

Ponieważ, to nie jest serwis, który skupia się na wymianie poglądów politycznych. Takich jest dużo w Internecie, radzę poszukać.

dziuga666
Użytkownik

a ja radzę czytać ze zrozumieniem, bo kolega Avalanc napisał polityczny komentarz pod… politycznym artykułem.

C.C. Stellar
Użytkownik

Czyli twórcy legalnych w Rosji komunikatorów jak np. Whatsapp, czy Messenger już dawno umożliwili władzy backdoora. 🙂

wiaderny
Użytkownik

To to dobra wiadomość, tylu rakowych graczy mniej… 😛

Baner77
Użytkownik

Ciekawe czy wprowadzą zakaz Xboxów.

Popularne wpisy

Popularne Gry