Zmien skórke
Logo Polygamii

Nioh 2 czy nowe Ninja Gaiden?

Sam nie wiem za co trzymać kciuki.

Team Ninja może odetchnąć. Tomonobu Itagaki chwilowo nie będzie mieć argumentów, by “jeździć” po studiu, któremu wcale nie tak dawno jeszcze przewodził. Wydany tylko na PS4 Nioh rozszedł się na całym świecie w ponad milionie sztuk (dane z lutego). Po recenzjach (w tym i mojej) każdy jest mądry, ale przed nimi – na dwoje babka wróżyła. To wcale nie musiał być hit. Zwłaszcza, że startował w konkurencji, w której przystępność i schlebianie gustom mas ma bardzo niski priorytet.

nioh-two-column-01-ps4-eu-13jul16Ale się udało. Bańka nabywców to jedno, drugie to tytuł najlepiej sprzedającej się na zachodnich rynkach gry Koei Tecmo. W rozmowie z MCV Yasutomo Watanabe stwierdził krótko:

To triumfalny powrót studia do tego, co robi najlepiej.

Chwalił nie tylko przetłumaczenie gry na 15 języków (w tym polski), ale też otwartość przy jej tworzeniu i zbieranie informacji dzięki testom alpha i beta. A co dalej?

Jeszcze przed premierą Nioh Tom Lee z Team Ninja na łamach IGN twierdził, że ewentualny sukces Nioh byłby bramą, przez którą wrócić mogłoby Ninja Gaiden.

Ninja Gaiden jest dla nas bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą, marką. Ale póki co musi być w cieniu aż zdecydujemy się po nią sięgnąć. Gdy czas będzie odpowiedni, wróci.

Podobnie wypowiada się teraz Watanabe:

Póki co nie mamy nic do ogłoszenia, ale mam nadzieję, że będę mógł podzielić się dobrymi wiadomościami, gdy będziemy gotowi.

Zero konkretów. A Team Ninja jest w sytuacji, w jakiej nie było od dawna. Z jednej strony Nioh okazał się hitem i przywrócił studio na właściwe miejsce w hierarchii. Więc czemu nie pociągnąć tego dalej. Z drugiej – wielu graczy chciałoby powrotu Ninja Gaiden. Wszak to jedna z dwóch (obok Dead or Alive) marek, dzięki którym w ogóle kojarzymy nazwę studia.

Osobiście widzę w Nioh ewolucję Ninja Gaiden i zadziwiająco (wracając do gry dalej jestem pod wrażeniem) grywalny mariaż z serią Souls. Więc nie obraziłbym się za Nioh 2 w perspektywie kilku lat i… remaster Ninja Gaiden z pierwszego Xboksa szybciej.

Maciej Kowalik

Więcej na temat:

3
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
2 Komentarze
1 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dziuga666
Użytkownik

lepiej nowe ng, przynajmniej będzie na xo

simpson
Użytkownik

tak i przy okazji piec się załapie 😉

ZeusEx
Użytkownik

Nioh ma bardzo solidny silnik (i w dodatku skalowalny pod 60fps lub wysoką rozdzielczość – za co im chwała) oraz świetną mechanikę walki. Na czymś takim można tworzyć naprawdę dobre gry. Osobiście wolałbym jakiś nowy tytuł. Z sequelami jest ten problem, że ciężej w nich o zachowanie świeżości, łatwo wpaść we wtórność.

Popularne wpisy

Popularne Gry