Zmien skórke
Logo Polygamii

Nintendo w końcu zrobiło coś dobrze? Akcje firmy szybują w górę po premierze Pokemon Go

Wydanie komórkowych Pokemonów okazało się dla Nintendo strzałem w dziesiątkę. Premiera Pokemon Go wywołała gwałtowny wzrost ceny akcji firmy.

O tym, że Nintendo powinno w końcu zacisnąć zęby i wkroczyć ze swoimi produkcjami na rynek mobilny, mówiło się przez lata. Branżowi specjaliści, komentatorzy i analitycy widzieli w tym główną szansę japońskiej firmy na pozostanie w ścisłej światowej czołówce. Inni dziwili się, czemu tak długo im to zajmuje, czemu „ojcowie Maria” tak mocno przywiązani są do własnych platform i nie chcą wyjść ze swoimi kultowymi markami na szeroki rynek tabletów i smartfonów.

Nintendo w końcu ugięło się i w marcu tego roku wypuściło swoją pierwszą produkcję mobilną. Miitomo, coś w rodzaju sieci społecznościowej dla fanów japońskiego giganta, okazało się jednak umiarkowanym sukcesem. Nie na to czekali gracze, nie na to czekali również inwestorzy. Powszechna stała się opinia, że jeżeli Nintendo naprawdę chce namieszać na rynku mobilnym, będzie potrzebowało czegoś większego.

Tym czymś miało być i najwyraźniej okazało się Pokemon Go. Produkcja łącząca Pokemony z grą rzeczywistości rozszerzonej Ingress (chodzimy i szukamy miejsc w prawdziwym świecie) zbiera pochlebne opinie wśród pierwszych użytkowników. Na razie dostępna jest w wybranych regionach (USA, Australia, Nowa Zelandia), gdzie szybko wspina się na pierwsze miejsce najchętniej pobieranych pozycji.

Premiera w kolejnych częściach świata będzie dopiero miała miejsce, ale już teraz spodziewany jest tam równie duży sukces. I to właśnie z tego powodu akcje Nintendo skoczyły na tokijskiej giełdzie aż o 10%, osiągając wynik najwyższy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Giełda zareagowała tak, bo po raz pierwszy dostała argument za tym, że plany Nintendo faktycznie się ziszczą. Firma zamierza do końca obecnego roku podatkowego (czyli do marca 2017) wydać jeszcze cztery gry komórkowe i zwiększyć swój zysk operacyjny o 1/3 do 450 milionów dolarów.

Wygląda więc na to, że po miesiącach i latach pomyłek i potknięć japoński gigant w końcu zrobił coś dobrze. Pytanie tylko, czy tego właśnie oczekiwali jego fani. Szczególnie nieciekawie może się zacząć robić wtedy, gdy Nintendo NX nie spełni pokładanych w nim nadziei… Na razie pozostaje wiara w to, że tak zasłużona dla elektronicznej rozrywki firma nie da się zredukować do dotychczas obcej dla siebie niszy. I gratulować sukcesu na nowym polu.

Dominik Gąska

Więcej na temat:

9
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
3 Komentarze
6 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
fartuess
Użytkownik

Podobno już są pierwsze ofiary śmiertelne, także “w końcu zrobili coś dobrze”

Maciej Kowalik
Użytkownik

To akurat bzdura.

Sevven
Użytkownik
fartuess
Użytkownik

http://android.com.pl/news/67776-pokemon-go-ofiara-skutki/
Nie weryfikowałem – dlatego pisałem “podobno”. Aczkolwiek sam przypadek z ludźmi włażącymi na posterunek policji jest już dziwny.

hadxmen
Użytkownik

Serio ktoś ma czuć odpowiedzialność za takich kretynów?

Ekzuzy
Użytkownik

Wiem, że to miała być prowokacja i dałem się złapać :-P. Akurat Nintendo dużo rzeczy zrobiło dobrze – Mariany, Mario Karty, Zeldy i praktycznie większość ich gier. Z Wii też im się udało dotrzeć do mnóstwa ludzi. Zresztą, wszystkie ich konsole są dobre i mają dobre gry, co najwyżej nie wszystkie się dobrze sprzedają ;-).

Roztargniony
Użytkownik

Obawiam się, że to niestety nie prowokacja. Tajemnicą poliszynela jest fakt, iż część redaktorów Polygamii nie pała zbytnią sympatią do Nintendo.

Sasilton
Użytkownik

Jest to jedna z nielicznych stron gdzie widzę recenzje gier z WiiU i 3DSa, więć to chyba nie prawda że nie lubią Nintendo.

Roztargniony
Użytkownik

Pozwolę sobie zacytować samego siebie – “CZĘŚĆ redaktorów Polygamii nie pała zbytnią sympatią do Nintendo”.

Popularne wpisy

Popularne Gry