Zmien skórke
Logo Polygamii

PolecamyNintendo Switch – wrażenia z praskiej prezentacji konsoli

Przybyłem. Zobaczyłem. Zagrałem. No to też napisałem, nie będę samolubny.

Facebook Twitter Google Wykop

Tyle miesięcy czekania. Wydarzenia takie, jak to w Pradze, zabierają całą magię towarzyszącą największym, najjaśniejszym momentom naszej branży – premierom nowych konsol. Cały dzień ogrywałem największe switchowe tytuły wiosny, obmacałem nie jednego, a kilkanaście Switchy, przy moich pierwszych minutach z Breath of the Wild obecna była wszędobylska pani, której zdawało się chyba, że przyjechałem tam przypadkowo, same konsole zaś przygotowane były już do otwarcia na lud, jakie nastąpi dzień później, a zatem przymocowane do stoisk i opancerzone jak koń z Obliviona. Tak będę wspominał swoją prawdziwą inicjację z nową konsolą. Chociaż jasna sprawa, że zdołałem odciąć się choć na kilka godzin od tego wszystko. Skoncentrować w stu procentach na tym, po co przyjechałem. Na Nintendo Switch.

Odpowiadając na najważniejszą moim zdaniem zagadkę: nie, Switch nie będzie raczej taką rewolucją, jaką pragnie z niej zrobić charyzmatyczny wydawca. “No tak, panie mądraliński, ale skąd pan takie wielkie tezy wysuwa?”. Ze łba swego zakutego i serca, które choć zawsze gotowe bronić Nintendo, nie potrafi przerzucić się na bezsensowny, ultrasowy rytm. Powody widzę dwa, ale znacie je nie od dzisiaj. To nie jest potężna maszyna. Oglądając owoce jej bebechów na gigantycznym telewizorze, od razu można zobaczyć technologiczny kompromis. No i za szybko debiutuje. Chciałbym, by ta premiera nie miała nic wspólnego z zamykaniem i otwieraniem roku finansowego, lecz biblioteka startowa nie pozostawia żadnych złudzeń. Nie mylicie się – to identyczny przedsmak, jak kilka lat temu z Wii U. A jednak o dużo stabilniejszy żywot nowej konsoli jestem spokojny. Nie musi być rewolucją, by być rewelacją.

Switch nie będzie raczej rewolucją

Jak bardzo poręcznym sprzętem jest Switch, napiszę Wam dopiero po premierze, gdy będziemy mieli własny egzemplarz. Obudowy i kable mocujące ze stoiskiem uniemożliwiają dokładny osąd. Wydaje się naprawdę lekki. W kilka sekund powala na kolana tablet od Wii U, choć mniejsze gabaryty oznaczają również brak tylnych uchwytów, które zamieniały dziwacznego klocka w zaskakująco dobrego pada. Jest także dużo bardziej elegancki. Nie grzebiąc w porównaniach, to jak przeskoczenie z oryginalnego DS-a na Vitę. Gdyby nie Joy-Cony oraz ich przewodnia idea, odważyłbym się nawet napisać, że to najbardziej “apple’owski” sprzęt w historii Wielkiego N. Wizualny szczebelek wyżej od New 3DS-a w wariancie XL.

Rozmiary mają znaczenie. Dwa razy. Wyświetlacz Switcha to po prostu bomba. Jest spory, ale dzięki temu robi piorunujące wrażenie. Ten magiczny moment, gdy całe kilometry Hyrule nagle przeskakują do przenośnego ekraniku, będzie powtarzany wszystkim znajomym do upadłego w każdym domu, do którego w marcu trafi konsola. Praski maraton nauczył mnie, że każda (no, poza Ultra Street Fighter II) pozycja prezentuje się lepiej na wyświetlaczu Pstryczka. Jeżeli z telewizora straszy brak anti-aliasingu lub niedoskonała rozdziałka, problemy znikają wraz z wyciągnięciem sprzętu ze stacji dokującej. Pamiętacie czasy, gdy Nintendo spierało się o dominację na rynku przenośnym z Sony? To byłaby ich prawdziwa odpowiedź na Vitę. Ale nie, losu Vity też Switchowi raczej nie wróżę.

Dalej – Joy-Cony. W różnych kombinacjach. Tak, są małe, odrobinę za małe na mój gust. Co ciekawe, poczułem to wyłącznie wtedy, gdy grałem na Conach przymocowanych do uchwytu (popularnego w sieci “pieska”), zbyt wąskiego, by zastąpił prawdziwego pada. Pozytywniejsze wrażenie odniosłem przy kompletnym zestawie przenośnym, a nawet – o dziwo – trzymając kotrolery luzem. Wiadomo, że na razie Nintendo robi zasłonę dymną dla tych maleństw, a już kilka solidnych meczyków w Fifce lub NBA rozwieje wszelkie wątpliwości, czy można na tym ograć “prawdziwą” produkcję. Przy Bombermanie, Arms czy Snipperclips wystawiam jednak kciuka w górę. Darujmy sobie dłuższe odloty na temat HD Rumble. Superanckie wibracje poczujecie tylko przy 1-2-Switch, gdy przyjdzie Wam policzyć kulki (pani, z którą grałem, jak gdyby zawstydzona była tą konkurencją). W przypadku całej reszty to zaledwie kosmetyka. Choć osobiście nie przypominam sobie prawdziwie przenośnej platformy z “fabrycznymi” wibracjami. To już coś.

O Pro Controllerze krótko: jest fantastyczny. Prawie tak wygodny, jak pad od One’a. Jeżeli planujecie ograć Breath of the Wild klasycznie przed telewizorem, nie zastanawiajcie się ani chwili nad dodatkowym zakupem. Długie sesje na “piesku” będą raczej nieporównywalnie mniej komfortowe.

To byłaby ich prawdziwa odpowiedź na Vitę

W Pradze na ludzi z branży czekało w grywalnej wersji dziewięć tytułów: The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Mario Kart 8 Deluxe, 1-2-Switch, Snipperclips: Cut it out, together!, Ultra Street Fighter II, Super Bomberman R, Arms, Just Dance 2017 oraz Splatoon 2. O sporej części z nich i tak będzie na Polygamii wiele w następnych tygodniach, o niemal wszystkich już coś dotychczas było, więc nie zamierzam każdemu poświęcać osobnego akapitu. Wspomnę o tych, które mnie wyjątkowo zaskoczyły. Albo zaniepokoiły. Switch nie tylko ma problem z rozmiarem listy gier początkowego okresu, ale – niestety – również z niektórymi grami per se.

Strachem napędza mnie to, co na razie zobaczyłem w Zeldzie. Ogromny świat nie wystarczy, jeśli rozgrywka w jego granicach nie dostarczy prawdziwych emocji. Zwłaszcza świat, który nie jest tak piękny, jak oczekiwałem. Nie wiem, czy dostaliśmy wcześniejszą wersję tytułu – tak podejrzewałem, choć ludzie na zeldowych stanowiskach szli w zaparte, że to już półkowa gra. Gryzie się to jednak z doniesieniami zachodnich serwisów, które Breath of the Wild ogrywają od jakiegoś czasu (podkreślam, gdybyście myśleli, że polskie media są leniwe) i o koszmarnych spadkach animacji lub fatalnej jakości teksturach już nie wspominają. Nie chciałbym w recenzji tego tytułu musieć tłumaczyć, czy i co technicznie zgrzyta. A nawet gdybym tego robić nie musiał – Hyrule jest zagadką. Może skończyć jako najwspanialsza piaskownica w historii Nintendo. Może skończyć jak Xenoblade Chronicles X.

Hyrule jest zagadką – może skończyć jak Xenoblade Chronicles X

Podobnym niepokojem napełniają mnie Super Bomberman R oraz Splatoon 2. Pierwszy dlatego, że nie domaga wizualnie. Spodziewałem się w takiej produkcji sześćdziesięciu klatek na sekundę, ale widocznie mam wygórowane oczekiwania. Drugi – ponieważ to, co widziałem, w ogóle nie zasługuje na “dwójkę” w tytule. To powinien być Splatoon Deluxe. Nowa broń, nowe specjale, ale stara oprawa (nie jestem pewny, choć wydaje mi się, że na telewizorze nawet odrobinę słabsza niż w “jedynce”), stara mapka do zabawy, stare… w sumie wszystko stare. Rozumiem, że to IP czeka długa przyszłość, należy je najpierw “sprzedać” większej publiczności. Niemniej przy oryginale spędziłem tyle czasu, iż nie wystarczy mi kilka nowości, które zmieściłyby się do byle łatki.

1-2-Switch. Przypięto mi już etykietkę hejtera. A nie bawiłem się najgorzej. Sprawdziłem trzy minigierki z ogólnych dwudziestu siedmiu. Każdą można powtórzyć z pięć razy bez nagłego odczucia braku sensu, przy każdej jest sporo śmiechu. Czy to wystarczy, by wyłożyć na nią równowartość “prawdziwego” tytułu? Prawdopodobnie nie. Pewne jednak, że pierwsza wieloosobowa sesja procentowa z tym tytułem przejdzie do historii jako jedna z najdziwniejszych w dziejach ekipy. Widok skupionych dziennikarzy, którzy balansując Joy-Conami i “wczuwając” się w wibracje próbują odgadnąć ile kulek toczy się w środku, był dość komiczny. O dojeniu krowy może nawet nie będę wspominał.

Na koniec Arms. Ależ to emocjonująca pozycja! Nigdy bym się nie spodziewał, że coś ze sterowaniem pamiętającym czasy klasycznego Wii mogłoby mnie wygrać. Pozycja jest pstrokata, wyraźna, a do tego ma wystarczającą głębię, by ozdobić niejeden wieczór z dobrym kumplem. Żyroskopy ani razu w moim przypadku nie odczytały niepoprawnie wykonanego gestu, skakałem na lewo i prawo, posyłałem w stronę kolegów z innych redakcji sprężynopiąchy, robiłem chwyty i specjale. Nie miałem dość, najchętniej rozwałkowałbym każdego obecnego na sali. Dodajcie do tego płynny tryb sieciowy i rzeczywiście – macie następcę Splatoona w kategorii “nikt się nie spodziewał, że to będzie przyszła maskotka Nintendo”.

Na resztę wrażeń związanych z grami musicie poczekać do następnych tekstów. Dziś idzie o mały wstęp. Pierwszą reakcję. I ta… jest pozytywna. Ale tak umiarkowanie pozytywna. Myślałem, że biorąc Switcha do własnych rąk pozbędę się wszystkich wątpliwości. Konsolka potrzebuje jednak prawdziwych testów, w normalnych warunkach.

Potrzebujemy wiedzieć, ile waży, ile wytrzymuje bez dostępu do prądu, jak radzić sobie będzie w sieci. Jeżeli zaś rozważacie zakup w marcu, poczekajcie na recenzje Breath of the Wild, bo przecież to z tym tytułem, nie oszukujmy się, powiązane będą wszystkie marcowe zakupy.

W Switchu widzę gigantyczny potencjał. Który – strzelam – tym razem zostanie lepiej wykorzystany. Ale przede wszystkim z takiego powodu, że zabraknie innego następcy powoli tulonego do snu 3DS-a, więc sprzęt po prostu trafi do graczy. Dostanie następne Pokemony, następną Zeldę z odgórną kamerą, następnego Monster Huntera. Dalej pójdzie z górki. Oznacza to jednak, że w tym roku skrzydeł jeszcze nie rozwinie. Wielką ofensywę przewiduję od zimowej premiery Super Mario Odyssey. Ale hej, naprawdę uważam, że powtórki z Wii U już nie będzie.

FAQ, czyli o to pytać już nie musicie

I to serio tak działa, że klik – wyciągasz i o, masz na tablecie Breath of the Wild?

Tak, naprawdę. “Przełączenie” trwa kilka sekund i jest szalenie satysfakcjonujące. Sam nie wiem w sumie dlaczego.

I Joy-Cony też tak luźno schodzą, jak pokazywali na reklamach?

Ach, tego to już nie wiem. Z niezrozumiałych dla mnie powodów nie mogłem z żadnego przemacanego Switcha ściągnąć kontrolerów. Fajnie za to leżą NA Switchu, nic nie lata, nie ma luzu.

Doszedłeś w Zeldzie do jakiegoś dungeona?

Nie. Pograłem równo dwadzieścia minut. I specjalnie, czego nie potrafiła zrozumieć dziewczyna, która opiekowała się moją sesją, zignorowałem pierwsze zadanie. Pohasałem po łąkach, ściąłem kilka drzewek i spektakularnie (tak sądzę) walczyłem z licznymi przeciwnikami. Nie bądźcie źli. Pismak growy też człowiek. Ja też czekałem kilka lat, by w to zagrać. I nie chcę sobie psuć całej przygody na zatłoczonym pokazie.

Która gra spodobała ci się najbardziej?

Powiedziałbym, że Mario Kart 8 Deluxe, ale to nie fair, bo Mario Kart 8 zawsze był fenomenalny. Zeldę ocenia się po dwudziestu godzinach, nie minutach, toteż nie biorę jej pod uwagę. Najbardziej zaskoczyło mnie… Arms. Samemu mi w to trudno uwierzyć.

Doiłeś krowę?

Doiłem. Nie wiem, kto był bardziej zaniepokojony tą sytuacją: ja czy dziewczyna, z którą w dojeniu konkurowałem.

Nintendo zasysa. Po co o nich piszecie?

Bo nie zasysa. Nintendo ma trochę inne podejście do naszej pasji niż konkurencja. Gry to miłość, w której poligamia nie dość, że jest legalna, to jeszcze postrzegana jest z szacunkiem. Warto zatem poszerzać swój sprzętowy harem i nie być bucem.

Na resztę pytań z chęcią odpowiem w komentarzach.

Adam Piechota

9
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
3 Komentarze
6 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sasilton
Użytkownik

Przeczytałem “Perskiej prezentacji”.
To by było coś.

Sasilton
Użytkownik

A co do samej konsoli i gier.
Nadal mam problem z tym że ta konsola jest tak po rozczłonkowana.
Tu pad, tu jeden joy, tu drugi, obok podstawka pod joye, tu je wsuwasz do Switcha i zaraz wysuwasz,
Trochę tego dużo.
Obawy co do Zeldy miałem od początku, ale nie sądziłem że technicznie będzie aż tak słaba.

Generalnie konsola nie dla mnie, bo u mnie i tak by była ciągle podłączona do TV.
Cena tez nie zachęca, bo do 1500zł trzeba doliczyć ze 100zł na kartę SD, 300 na pada i kolejne prawie 300zł
na Zeldę.

pear
Użytkownik

Fakt, z cenami standardowo polecieli. Ale ta firma już tak ma- dać mniej za więcej. Oni serio uważają się za growy odpowiednik Apple. Bezpodstawnie.

SirMike
Użytkownik

Z tego co usłyszałem na kilku zagranicznych podcastach to rzeczywiście Zelda ma problem z płynnością. Ciężko znaleźć jednak kogoś komu by to bardzo przeszkadzało. Nie wiem za bardzo z czego to wynika. Czy rzeczywiście chrupnięcia są na tyle rzadkie czy po prostu fanowi serii ciężko przyznać, że nie do końca jest fajnie.

Adam, a mam jeszcze pytanie co do samego sprzętu. Czy zauważyłeś jakieś znaczące różnice w wydajności po przełączeniu się z telewizora na przenośną wersję danej gry?

Dante22
Użytkownik

Na kanale gameXplain jest porównanie zeldy w wersji stacjonarnej oraz przenośnej i z tego co zauważyłem tylko stacjonarna wersja ma problemy.

Sponsi
Użytkownik

Trzy podstawowe kwestie: 1. Czy będzie można uruchomić przeglądarkę WWW? 2. Czy będzie można oglądać filmy? 3. Czy będzie można wbić się na dysk tej konsolki przez kabelek, w Windowsie. Jeśli któraś odpowiedź brzmi “nie” – w Europie nie wróżę sukcesu.

dex4er
Użytkownik

1) Mam przeglądarkę w komputerze, telefonie, tablecie, telewizorze (w lodówce jeszcze nie) i teraz zastanawiam się po co mi byłaby dodatkowo w konsoli. Zapewne nie będzie, bo to oczywisty wektor ataku na oprogramowanie konsoli (tak też włamano się do PS4). 2) Na starcie nie, ale później chyba będzie YouTube, Netlfix czy Amazon Prime. Z karty SD pewnie nigdy nie będzie. 3) Chyba żartujesz. dysk na 100% jest zaszyfrowany. Za to można podłączyć microSD. Czym się różni Europa od USA w tym przypadku? Może miałeś na myśli Europę Wschodnią albo Centralną, gdzie ta konsolka faktycznie wydaje się zbyt droga w stosunku do tego… Czytaj więcej »

Sponsi
Użytkownik

1. Dobrze, cieszę się. A dla mnie – tak, przydałaby się. Zamiast tabletu, bo tabletu nie mam.
2. Ouuu… (patrz: nie mam tabletu)
3. Ouuuu x 2…
Czyli nie pohasamy nawet jak na PSV…
Europa raz, że zawsze japońskie twory inaczej “rozumie”, a dwa, że no… no właśnie, te ficzery IMO są ważne w Europie. Nie miałem na myśli naszej Europy – ale faktycznie, patrzę na ceny – masakra. Giery widzę też ceny nexgenowe – 200-250zł. Ja strzelam, że jednak nie będzie aż takim hitem. Może i OK się przyjmie, ale nie, że hit. No ale własnie, gdzie te gry i po ile?