Zmien skórke
Logo Polygamii

Moder NieR: Automata poprawia grę, ale blokuje piratów

I co ciekawe, zbiera za to trochę batów. [rym niezamierzony]

Moder Kaldaien znacząco pomaga pecetowej społeczności zebranej wokół Automaty. Pisaliśmy już o tym, że jego mod FAR sprawia, że gra działa dużo, dużo lepiej. M.in. oferuje rozdzielczość 1080p i podwyższa liczbę klatek (nawet z 30 do 50-60). Przydatne, co? Ale na wstępie, przy instalacji, FAR robi coś jeszcze: sprawdza, czy masz legalną kopię gry.

Nier: AutomataJeśli grasz w Automatę, jak Bozia przykazała, bez problemu zainstalujesz mod, ale jeśli korzystasz z pirackiej wersji, po prostu zostanie ona zablokowana. Wtedy nie da się już nawet uruchomić samej gry, chyba że wywali się FAR-a z dysku. Prosty mechanizm nie pozwala zatem piratom cieszyć się znacznie lepiej zoptymalizowaną grą. Niektórzy sugerują jednak, że taka ingerencja moda zakrawa o złośliwe oprogramowanie, ale Kaldaien podkreśla, że FAR nie robi nic poza zablokowaniem pirackiej kopii. Czy to coś złego?

Mimo to na forum Steama uniosła się wrzawa. Dyskusja na temat słuszności tego, co robi moder i czy jest to legalne, zaczęła się zaogniać i w rezultacie Kaldaien dostał nawet tymczasowego bana. Podobno za to, że nazwał kogoś “zidiociałym piratem”. Nie jest to też pierwszy tego typu mod Kaldaiena, ale wcześniejsze może nie były aż tak popularne jak FAR, który czyni cuda z Automatą. Przy okazji Tales of Berseria, przy którym też dłubał, pisał:

Nier: AutomataPiraci otrzymują kopię gry, z którą nie działają moje mody (…) Gdyby reszta moderskiej społeczności podzielała takie podejście, być może pomoglibyśmy trochę sytuacji [piractwa – przyp. red.]. W którymś momencie piraci będą zmęczeni tym, że nie mogą ulepszać swoich gier. Znam wielu piratów, którzy chcieli zagrać w Tales of Zestiria, ale odstraszało ich to, że na pirackiej wersji nie mogą zdjąć limitu 60 FPS-ów. Dlatego albo kupowali grę, albo się odpieprzali. Dokładnie w to celowałem 🙂

Przy okazji wrzawy związanej z Automatą wypowiada się już jednak w nieco inny sposób. Na NeoGAF-ie narzeka na “toksyczną społeczność Steama” i pisze:

Moje środki antypirackie nie mają tak naprawdę nic wspólnego z osobistymi poglądami na temat tej praktyki. Nie akceptuję jej, nie mam najlepszego zdania o ludziach, którzy piracą, ale nie robię tego po to, by ich ukarać. Te środki są po to, by chronić mnie przed udziałem w modyfikowaniu materiałów objętych prawem autorskim (…) Piraci – (…) kompletnie nie interesuje mnie, co robicie, tak długo jak nie jestem z tym powiązany

Nier: AutomataDo tego dochodzi jeszcze kwestia techniczna – Kaldaien nie musi użerać się z problemami ludzi, którzy grają na piracie. Nie ma natomiast problemu z tym, że jego kod źródłowy jest brany i modyfikowany przez innych, na przykład po to, by taki FAR mógł zadziałać na nielegalnych wersjach gry.

Jeśli chcecie użyć kodu do nielegalnych rzeczy, nie krępujcie się i modyfikujcie go sobie sami

Czyli trochę walczy z piractwem, a trochę zabezpiecza się przed potencjalnymi problemami. Jakie nie byłyby jego pobudki, blokowanie modów przed piratami to z pewnością pożyteczna praktyka. I rzeczywiście na szerszą skalę mogłaby pewnie przyczynić się w jakimś stopniu do walki z piractwem. Samego moda potrzebujący mogą znaleźć tutaj.

Patryk Fijałkowski

Więcej na temat:

6
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
5 Komentarze
1 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mimochodem
Użytkownik

akurat piratom to chyba powinno być wszystko jedno, bo repack fitgirl ma w sobie fara.

Sasilton
Użytkownik

No nie wiem. Mod który blokuje jakieś aplikacje brzmi trochę niepokojąco. Dziwne że antywirusy nie wykrywają go jako wirus.
niektóre spolszczenia tez nie chodzą z piratami. Nic nie blokują, tylko wyskakuje error że nie wykrywa gry.

dabro90
Użytkownik

Ogolnie, artykul troche wprowadza w błąd. Z tego co czytałem, mod nie blokuje samej gry, po prostu uruchamiając gre przez launcher tego moda musisz zaakceptowac licencje. W przypdaku pirackiej wersji, akceptowanie licencji skutukuje otworzeniem się jej ponownie i tak w nieskończonośc.

Kalimdor
Użytkownik

Mod jest jego i może z nim robić co zechce.

Sevven
Użytkownik

Oj biedni piraci, jak mi ich szkoda.

rorkdcr
Gość
rorkdcr

samo modowanie w ten sposób prawdopodobnie łamie licencje, więc to tylko dobra wola Square Enix/Eidos że go nie gonią. To że powinni wysłać mu skrzynkę szampana to inna bajka.
Szczekanie piratów uważam za głupie i bezpodstawne, jedną z “zalet” piractwa jest to że nie należy ci się absolutnie nic, z racji tego że nic nie zapłaciłeś twórcom, wiec każdy z tych szczekających na forum steama( to jest samo w sobie zabawne swoją drogą) zasługuje na lepe na otrzeźwienie i wyrównanie biegunów etycznych.