Zmien skórke
Logo Polygamii

Ministerstwo finansów zostało zawiadomione o niezgodności Fify 19 z ustawą hazardową

EA Polska między wierszami potwierdza prawdziwość tej informacji.

Kością niezgody okazały się (bez zaskoczenia) skrzynki z łupem. Wcześniej “nie” loot boksom powiedziała między innymi Belgia, a 2K Games apelowało nawet do graczy, by opowiedzieli się za tak “fajnym rozwiązaniem”. Wszystko wygląda na to, że do walki z cyfrowym hazardem włączy się również Polska. Na razie stało się tylko tyle, że do ministerstwa finansów wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Niezgodny z ustawą hazardową ma być mechanizm z trybu Fifa Ultimate Team, gdzie korzystając ze zdobywanych w trakcie rozgrywki kart budujemy swój własny, coraz mocniejszy skład. O zawiadomieniu poinformowana została redakcja Komputer Świata, a stoi za nim kancelaria prawna Transtica. Prawnicy mieli wątpliwości związane szczególnie z tym, że wykorzystywane w FUT-cie punkty kupuje się normalnie w salonach z grami lub przez Internet, a sklepy nie weryfikują wieku nabywców podczas gdy hazard teoretycznie zarezerwowany powinien być dla pełnoletnich.

Prawnicy podnoszą też zarzut o zbudowanie ekonomii gry na płatnych bonusach, przez co grający, którzy nie dopłacają do zabawy, nie dostają wymiernych nagród. Nie wiadomo oczywiście, jak skończy się cała sprawa, ale temat wart jest wspomnienia, bo to jedna z pierwszych oznak walki z loot boksami w Polsce i być może szansa na to, że wreszcie ktoś w Polsce zajmie się tematem również z globalnego punktu widzenia.

Bo Fifa 19 oczywiście święta nie jest, ale też trudno mówić tu o najbardziej rażącym zniszczeniu gry przez wprowadzenie mikrotransakcji. Tak tylko cicho zasugeruję, że zeszłoroczny Payback byłby nawet lepszym obiektem badawczym…

Co ma w tej sprawie do powiedzenia EA Polska? Firma zapewnia fanów o tym, że mechanizmy kontroli rodzicielskiej istnieją, że koncern wierzy w zgodność swoich gier z normami etycznymi i inne ładnie brzmiące rzeczy. Na nieistniejące problemy takim tłumaczeniem natomiast się nie reaguje.

Krzysztof Kempski

Więcej na temat:

7
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
3 Komentarze
4 Odpowiedzi
6 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sasilton
Użytkownik

PiS i gry wideo. Co może pójść źle?

dex4er
Użytkownik

No dobrze, ale czym to w takim razie się różni od nalepek z piłkarzami, które dzieciaki kupują w marketach przy kasie? Też tam dostaje się losowy zestaw.

gseed
Użytkownik

To tez jest straszny wyciągasz kasy od najmłodszych i już dawno powinno się tego zakazać.

Simplex
Użytkownik

Co to znaczy “wątek zamknięty”? Dlaczego nie mogę odpowiadać na posty użytkownika “mercx” (chciałem mu bić brawo bo mądrze pisze)?

mercx
Użytkownik

czytania ze zrozumieniem jeszcze u was w podstawówce nie przerabiali?? model nabywania kart w trybie FIFA Ultimate Team w FIFA 19, a nawet reklama tego trybu, narusza przepisy ustawy hazardowej. EA wpaja młodym ludziom model, w którym za pieniądze można kupić wszystko, a jednocześnie sukcesy w grze są bardzo słabo nagradzane. Wszystko to jest stworzone po to, aby zwiększyć sprzedaż punktów Fifa i zakupu losowych paczek, które mają znamiona loterii. Kupując paczki papierowych kart w sklepie nie bierzesz udziału w loterii, bo to są karty kolekcjonerskie, które możesz sobie wsadzić… w album.. Natomiast wydając realne pieniądze na elektroniczne karty graczy… Czytaj więcej »

mercx
Użytkownik

istnieje tzw. Czarny rynek „coinsów” gdzie możemy zakupić od innych konsumentów drugą walutę używaną w grze. Jest to tak popularne iż powstały witryny internetowe sprzedające coinsy (co jest niezgodne z regulaminem gry FIFA sporządzonego przez EA Sports). Jako przykład podaję tu witryny www takie jak: fifacoins.pl, futcoins.pl czy fifacoin.com. Bez problemu aukcje z „coinsami” znajdziemy też w serwisie internetowym allegro.pl Mamy więc do czynienia z realnymi pieniędzmi i realnym hazardem. Z gry korzystają tez być może przede wszystkim dzieci poniżej 15 roku życia. EA Sports nie wypracowała żadnego mechanizmu który chroniłby małoletnich obywateli naszego kraju przed hazardem. Mało tego. Płatności… Czytaj więcej »

cantorre
Użytkownik

Czy w redakcji znajduje się tylko jeden screen z gry?
Pytam, bo co wpis o fifie, to ilustrowany screenem Neymara dośrodkowującego prawą nogą z lewej strony.
Jest jakiś zakaz pokazywania innych screenów?

Popularne wpisy

Popularne Gry