Zmien skórke
Logo Polygamii

Microsoft kupuje Obsidian Entertainment

A na dokładkę - inXile.

Zgodnie z niedawnymi plotkami, Microsoft kupił Obsidian Entertainment. Studio odpowiedzialne za dwie części Pillars of Eternity, Fallouta: New Vegas czy Knights of the Old Republic 2 dołącza do dość szybko powiększającego się ostatnio grona wewnętrznych developerów Microsoftu. Ogłoszono to podczas imprezy X018 w Meksyku.

To z pewnością dobra wiadomość dla samego Obsidianu, który przez lata swojej działalności jako niezależne studio nie raz borykał się z problemami finansowymi. Jak na ironię, ostatnie z nich związane były z anulowaniem dużej konsolowej produkcji, tworzonej właśnie dla Microsoftu. To wtedy na powierzchni utrzymała Obsidian kickstarterowa zbiórka na Pillars of Eternity.

Pillars of Eternity 2

No ale dzisiejszy Microsoft to trochę inna firma, wyraźnie zdeterminowana, by konkurować z Sony na polu tworzonych wewnętrznie gier. W tym studio tak doświadczone jak Obsidian z pewnością pomoże.

Jednocześnie producent Xboksa poinformował o zakupieniu innego erpegowego developera – firmy inXile. Dowodzony przez Briana Fargo zespół stworzył m.in. gry Wasteland 2, Torment: Tides of Numenera i Bard’s Tale 4.

Tym samym całkowita liczba należących do Microsoftu developerów wzrosła do 13. Nowe studia, wśród których znalazło się parę miesięcy temu również Ninja Theory (Hellblade, Enslaved) i PlayGround Games (seria Forza Horizon) z pewnością pomogą następnej generacji Xboksa z grami na wyłączność.

Dominik Gąska

Więcej na temat:

14
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
6 Komentarze
8 Odpowiedzi
9 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mistrz
Użytkownik

To co teraz napisze to ewidentnie scenariusz z kategorii “pomarzyć można”. Microsoft większość swoich gier wydje na PC. Do tego Xboxy dostają wsparcie dla myszy i klawiatury. Marzeniem byłoby że Microsoft kupuje od Ubi markę Might and Magic i daje któremuś ze swoich syudiów do roboty kolejnych “Hirołsów” albo wysyła Philla do Rosji w celu negocjacji z Nival (HoMM 5 to bardzo dobra gra). Studio które to robi dostaje budżet i robi to jako swój główny projekt.

Bo Ubi niestety ukatrupiło Hirołsów

moby04
Użytkownik

Mysz i klawiaturę Xboxowi dali… niestety. Ale czemu chciałbyś żeby firma mająca na koncie śmierć Age of Empires brała na siebie kolejną strategię?

mistrz
Użytkownik

Nie rozumiem czemu “niestety”. Z mojego punktu widzenia im więcej opcji dla developera tym lepiej. Dzięki temu będą mogły na Xboxa wyjść gry które wcześniej nie mogły. Problem z HoMM w erze Ubisoftu polegał na tym, że oni wiedzieli że nie zrobią z tego kolejnego GTA. Nie da się sprzedać pierdyliona milionów kopi HoMM. Postanowili więc że po taniości będą robić cokolwiek, przykleili na to znaczek “Hirosi” i ile się sprzeda to się sprzeda. I tak się opłaci bo koszty produkcji zwrócą się po sprzedaniu 5 sztuk. HoMM potrzebuje teraz średniego developera który dostanie budżet i będzie mu się skupić… Czytaj więcej »

madoc
Użytkownik

Przecież Herosi i tak nie żyją, nawet Microsoft im teraz nie zaszkodzi.

krissu88
Użytkownik

Ja jestem w trakcie ogrywania H7 i uważam, że gra jest świetna.

mistrz
Użytkownik

Być może. H7 Nie miałem w rękach. Od H6 odrzucił mnie UPlay. Mam wrażenie że przez to zabezpieczenie gra jest jakaś ociężała. Samo uruchomienie gry na W10 też wymagało kombinowania. Jakoś nie mogłem znaleźć ani H6 ani 7 w wersji ze wszystkimi dodatkami i bez denerwujących zabezpieczeń. Troszkę szkoda bo do części 5 były takie wydania

krissu88
Użytkownik

Hmm to dziwne, bo ja nie miałem problemów z uruchomieniem H6 na W10, ale to bez znaczenia, bo w tej grze było wiele nietrafnych rozwiązań że nie ma czego żałować. A jeśli będziesz miał okazję nabyć H7 to daj jej szansę, bo moim zdaniem jest bardzo dobra. Fajny rozwój postaci i ogólnie gameplay bardziej podobny do H3/H5.

ZmanieryzowanyTim
Użytkownik

Obsidian jeszcze rozumiem, ale po co im InXile? Studio, które ostatnimi czasy zaliczyło dwie poważne wpadki finansowe. Może po prostu było bardzo tanie?

mistrz
Użytkownik

Może kupili ich dla patentów. Tak samo jak kiedyś Nokię

daget24
Użytkownik

Ah ta monopolizacja rynku gier.

Lord Bart
Użytkownik

Nie wiem co o tym myśleć, więc bezpieczniej będzie zasmucić się i przyglądać z obawą na efekty.

madoc
Użytkownik

Ja się oburzyłem, tak na wszelki wypadek.

gseed
Użytkownik

A ja się bardzo cieszę. Jestem staroświecki, lubie exy, bo to one robią klimat platformy. Do tej pory poza Forzą nie widziałem powodu dla kupna Xa. A sama Forza to dla mnie za mało (to nie te czasy kiedy kupowało się PSX albo PS2 dla Gran Turismo), takze fajnie jeśli pojawi się kolejny powod i sobie pudło wreszcie sprawie. Poprzednie generacje były super, bo zawsze warto było mieć wszystkie platformy, aby doświadczyć ich w pełni (chyba najlepsza była 6 gen, każda konsola to był inny świat). W tej generacji ten X to tak na doczepkę niestety…

MataDor
Użytkownik

Uuuu, szkoda, to gier Obsydiana już nie będę raczej kupował. Wszystkie gry spod szyldu M$ omijam dalekim łukiem od blisko 10lat, a przed ich platformami cyfrowymi do sprzedaży gier to niech mnie Bóg broni

Popularne wpisy

Popularne Gry