Zmien skórke
Logo Polygamii

Metro Exodus zostało oskarżone przez rosyjską telewizję o rusofobię

Wszystko przez upadający pomnik Lenina.

Tę historię już skądś znamy, nie? Wychodzi Company of Heroes 2, a Rosjanie oburzeni są przedstawionym tam obrazem Armii Czerwonej. Wiecie, rozkaz “ani kroku wstecz”, strzelający komisarze i ogólny wniosek, że przecież walczący tam żołnierze nie byli zwykłymi tchórzami. Pora jednak na kolejną burzę, tym razem związaną z grą… Metro Exodus. Którą swoją drogą oceniłem bardzo wysoko, chwaląc za wiele aspektów i fajne splecenie narracji z bardziej otwartymi lokacjami. Czym developerzy z 4A Games podpadli rosyjskiej publicznej telewizji?

Przed zajrzeniem do materiału źródłowego długo zastanawiałem się, o co może chodzić w nagłówku… W growym świecie dawne państwa i tak już przecież nie istnieją, a bohaterowie są Rosjanami z krwi i kości… Kontrowersje wytworzyły się natomiast wokół jednej misji z gry, w której mijamy posąg Lenina. Chociaż gra nie nakazuje nam jego zniszczenia, w ramach Easter Egga figurę Lenina możemy przewrócić, co wyróżnione zostanie osiągnięciem “dekomunizacja”.

Co bardzo rosyjską telewizję zabolało, bo dawny przywódca Związku Radzieckiego wciąż cieszy się dużą czcią. W końcu mauzoleum Lenina na utrzymanie zabalsamowanych zwłok swojego przywódcy w nienaruszonym stanie wydaje rocznie 200 tysięcy dolarów. Zablokowanie procesu rozkładu wymaga oczywiście regularnych zmian odzieży, a także usuwania bakterii. Czarę goryczy przelał też fakt, że studio wywodzi się z Ukrainy, której relacje z Rosją są w ostatnim czasie dość napięte…

Telewizja posunęła się nawet do absurdalnych stwierdzeń, że reklamowanie gry w mediach i portalach społecznościowych jest dodatkowo wyrazem tego, że zachodowi taka ideologia wręcz pasuje. Pożaru gasić nie zamierzał sam Dmitrij Głuchowski, który poczuł się wyróżniony tym, że telewizja zainteresowała się jego twórczością i cieszy się z powodu ich wkurzenia. Jak pokazuje współczesna historia pełna tajemniczych postrzałów, polonu w herbacie i innych niewyjaśnionych katastrof, pan Dmitrij wykazuje się w swoich słowach sporą odwagą…

Krzysztof Kempski

Więcej na temat:

2
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
1 Komentarze
1 Odpowiedzi
2 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pear
Użytkownik

Czciciele Lenina, oficjalnie i głośno płaczący po ZSRR, w kraju bida z nędzą, mordy polityczne, propaganda rodem z ich ukochanego systemu, korupcja over 9000, a najśmieszniejsze w tym wszystkim to, że mianują siebie ostoją normalności w Europie. To jest zabawne, smutne jest z kolei to, że niektórzy w to wierzą.

LorDex
Użytkownik

nie od dzisiaj wiadomo, ze Rosja to stan umyslu 🙂

Popularne wpisy

Popularne Gry