Luty bez prądu

Luty bez prądu

marcindmjqtx
01.03.2011 11:30, aktualizacja: 25.01.2019 13:48

Jedno jest pewne - to może być bardzo ciekawy bezprądowy rok w grach fabularnych. Zarówno na papierze, jak i w sieci. Tak przynajmniej wychodzi, jeśli wróżyć z lutowych fusów.

Nowy rozgrywający?

To był - i wciąż jest - najbardziej gorący news początku roku. W sieci swoje podwoje otworzyło nieznane wcześniej wydawnictwo Galmadrin, za którym kryją się Dawid Pawlica i Artur Szulakowski. Emocje wzbudziła zamieszczona na stronie ankieta, w której gracze mogli typować system do publikacji. Lista proponowanych tytułów wygląda naprawdę imponująco, a znalazły się na niej m.in. nieśmiertelna Ars Magica 4ed., pełna honoru Legenda Pięciu Kręgów 4ed., trzeci „planszówkowy” Warhammer, obsypany nagrodami Pathfinder czy szósta edycja Zewu Cthulhu.

Nie ma się co oszukiwać - dawno nie było w Polsce regularnie publikowanego, zagranicznego mainstreamowego systemu. Tym większa ekscytacja graczy i mnóstwo pytań do wydawcy. Ten na razie unika jednoznacznych deklaracji, ale niebawem ma „puścić parę” o planach i licencjach. A zatem robimy to, co gracze w Polsce mają wylevelowane na maksa - czekamy.

Raport z ostatniej chwili! Czekaliśmy i się doczekaliśmy. W chwili, gdy piszę te słowa, na moją skrzynkę przyszło powiadomienie ze strony Galmadrina (Galmadrinu?). Wyniki ankiety powinny być znane o północy z 28 lutego na 1 marca. Jak zapewnia wydawca, zostaną wzięte pod uwagę przy tworzeniu planu wydawniczego.

Offline/Online Na początku lutego swoje podwoje zamknął serwis społecznościowy mistrzgry.pl, założony przez Rafała Olszaka, autora systemu RPG „Robotica”. Portal miał stanowić alternatywę dla innych serwisów poświęconych grom fabularnym, ale niestety - jak wynika z wypowiedzi Olszaka - nie wytrzymał zderzenia z rynkowymi realiami. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że użytkownicy nie stracili na dobre swoich zamieszczonych na portalu tekstów.

Sieć nie znosi jednak próżni. W połowie miesiąca pod banderą Kuźni Gier ruszyła długo szykowana strona Wolsungeria.pl. Za jej prowadzenie odpowiedzialni są współautorzy dodatków do popularnego „Wolsunga”, co gwarantuje solidny poziom materiałów. Serwis skierowany jest do fanów steampunkowego RPG, którzy co tydzień powinni znajdować na stronie coś do urozmaicenia swoich sesji. Dużym atutem serwisu jest jego oficjalny status. Oznacza to, że każdy artykuł jest zatwierdzany przez autora systemu, co ma zapobiec ewentualnym niespójnościom z drukowanymi dodatkami.

Światotwórz przez głosowanie Akcja Światotworzenia wkracza w etap, na którym szczególnie liczą się głosy graczy. Na stronie Gramela ostro o poparcie erpegowców walczy sześć settingów. W tej chwili na czoło wysunęły się „Frostberg” i „Krzyżowiec”, ale „Październik Żywych Trupów” trzyma kontakt z czołówką. Jeszcze macie czas, by wpłynąć na losy polskiego rynku RPG i sprawić radość obgryzającym paznokcie autorom.

W kolejce po planszówki PRL wiecznie żywy! Nostalgia lub niechęć do minionego systemu przyjmują różne formy. Tym razem, za sprawą IPN-u, tematyka minionej epoki wskoczyła na planszę w postaci gry „Kolejka”. Cały pomysł budził obawy, szczególnie jeśli brać pod uwagę żenująco nudne komiksy wykonywane na zamówienie Instytutu.

Jak się jednak okazało, Karol Madaj podołał zadaniu i stworzył grę zaskakująco ciekawą. To niemały wyczyn, jeśli wziąć pod uwagę temat. W pewnym momencie zainteresowanie tytułem było jednak tak duże, że obawiano się prawdziwego ogonka. Obecnie grę można jednak zdobyć bez większego problemu. Jeśli zastanawiacie się, czy warto pograć w oczekiwanie na „rzucenie cukru lub papieru toaletowego”, polecam obszerny materiał autorstwa projektanta.

Pracy na zamówienie podjęło się również wydawnictwo Kuźnia Gier. Zleceniodawca był jednak tym razem dość niecodzienny, gdyż krakowską firmę poproszono o stworzenie niekolekcjonerskiej karcianki osadzonej w realiach sieciowego RPG „Arena Albionu”. O samej grze - papierowej, nie elektronicznej - niestety wiadomo niewiele.

Sezon konwentowy otwarty! W lutym w Warszawie odbyła się druga edycja zjAvy, czyli konwentu-dziecka dużej, odbywającej się latem Avangardy. Na imprezie pojawiło się bardzo dużo osób, co niechybnie dowodzi, że fandomowicze są spragnieni integracji.

A do tej okazję będą mieli już za chwilę. Z marcowego kalendarium na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim piąty, powracający po przerwie, wrocławski Coolkon (4-6 marca) oraz poznański Pyrkon (25-27 marca).

Na tym pierwszym swoją oficjalną premierę będzie miał polski setting do Savage Worlds, czyli „Nemezis” (o którym więcej w zeszłym miesiącu). Na tym drugim będzie się pewnie działo tak dużo, że trudno będzie to ogarnąć jako jedna konwentoosoba. Warto więc wziąć kogoś ze sobą i bić rekord frekwencyjny na polskim konwecie.

Pobieralnia W oczekiwaniu na granie - pobieranie!

I słuchanie. W Uniradiu ruszyła audycja Radiosfera, w której poruszane są tematy okołofantastyczne i okołogrowe. Spektrum zainteresowań prowadzących jest naprawdę duże. Dlatego polecam na początek pobrać materiał, w którym podsumowano miniony rok. To tylko godzinka minus piosenki, czyli góra dwa kwadranse. Jeśli Wam się spodoba - dodajcie adres do Ulubionych.

I czytanie Rebelowe. Rebel Times po raz czterdziesty pierwszy. O wszystkim i jeszcze trochę.

I czytanie Portalowe. O RPGach, planszówkach, zapowiadanym bitewniaku Portalu i konwentach.

I jeżdżenie. Jak wsiąść na konia i z niego nie spaść na mechanice Savage Worlds.

In Memoriam Na koniec wiadomość bardzo smutna. 24 lutego zmarła nagle Jagoda 'Ailén' Jackiewicz wieloletnia organizatorka Pucharu Mistrza Mistrzów i żeglarskich konwentów. Pogrzeb Jagody odbędzie się w najbliższy piątek (4 marca) o godzinie 10:30 na Cmentarzu Bródnowskim w kaplicy domu pogrzebowego Styks, ul. Św. Wincentego 79 w Warszawie.

Z uwagi na to, że kwatera znajduje się w sporej odległości od kaplicy, po ceremonii trzeba będzie przejechać z miejsca na miejsce.

Maciej 'repek' Reputakowski

Redaktor naczelny polter.pl

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)