Zmien skórke
Logo Polygamii

Konsolowe RTS-y? Z tematem zmierzy się Sudden Strike 4

Co nagle to po diable, ale tym razem w tytule nie ma pomyłki. Seria powraca.

Gracze dzielą się na tych, którym wydaje się, że Sudden Strike ma coś wspólnego z Desert Strike, Jungle Strike czy Soviet Strike oraz tych, którzy wiedzą, że w przeciwieństwie do tamtych strzelanek, pierwszy tytuł jest RTS-em. Miło mi zakomunikować, że od teraz należę do tej drugiej grupy.

Sama zapowiedź Sudden Strike 4 pewnie wylądowałaby w Rozchodniaczku, gdyby nie jeden szczegół – Kalypso (wydawca) do spółki z Kite Games (developer) zapowiedziało tę strategię nie tylko na PC, ale również na konsolę. W tym wypadku na PS4. A to zawsze mnie ciekawi.

Żałuję, że nie udało mi się wypróbować bety Halo Wars 2, bo musiałem oddać redakcyjnego Xboksa One, ale czytałem, że mimo wszystko nie wszystko w sterowaniu padem wypada tam naturalnie. W poprzedniej generacji mieliśmy na konsolach kilka prób ożenienia tego kontrolera z RTS-ami, ale sukcesów na tym polu nie było. Nawet jeśli sam wiem, że sterowanie w C&C: Red Alert 3 w końcu dawało się przełamać i po bolesnych godzinach nauki, grało mi się na tyle dobrze, bym naprawdę uwierzył, że nadchodzą lepsze czasy dla strategów z padem w dłoni.

 

Nie nadeszły. I pewnie nie nadejdą, choć do znudzenia będę powtarzał, że dla takiego Total Wara przepisanie sterowania na pada nie byłoby niemożliwe – wszak tam kliki na sekundę nie są ważne. Ale rozumiem, że byłby to ryzykowny krok i przestałem się już łudzić.

Ale jest kolejna jaskółka. Nie powinno dziwić, że wydawcą jest w tym wypadku Kalypso, bo akurat ta firma nie bała się przenieść na konsole chociażby ostatnich części Tropico, należącego do gatunku, który na tych platformach jest niszą wśród nisz. Sudden Strike 4 nie będzie remakiem ani rebootem, a pełnoprawnym sequelem z trzema kampaniami, które pozwolą nam walczyć na frontach Drugiej Wojny Światowej jako Brytyjczycy, Amerykanie i Sowieci, prowadząc do boju ponad 100 różnych jednostek.

 

Pojawią się historyczne postacie, których umiejętności wpłyną na dostępne strategie. Gra będzie nagradzać nas za sprytne, taktyczne manewry. Punktami umiejętności oraz bonusami – np. historycznymi filmikami. Wygląda więc na to, że bardziej będzie liczyła się zimna krew i pomysłowość niż szybkie klikanie.

Premiera w drugim kwartale przyszłego roku. Czyli jakieś siedem lat od premiery ostatniej odsłony.

Maciej Kowalik

Więcej na temat:

3
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
2 Komentarze
1 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł Olszewski
Użytkownik

Zawsze mnie to zastanawia – skoro devi pozwalają wcielić się w Sowietów, to dlaczego nie ma opcji pogrania hitlerowcami…

Winch2005
Użytkownik

Jeśli dobrze pamiętam to w Sudden Strike 1 i 2 kampania Niemiecka była dostępna. Tak samo jak w późniejszym Blitzkriegu. Świetne gry jakich próżno teraz szukać. Ten Sudden Strike 4 to będą jakieś popłuczyny po tamtych tytułach.

Eschelius
Użytkownik

Jak to pewne rzeczy są przewidywalne. Jak tylko przeczytałem newsa o tej grze na innych serwisach to wiedziałem, że: – jest też na Poly – najważniejsze w newsie będzie to, że gra ma wyjść na PS4 – autorem bedzie Maciek Kowalik. Maciek, moze i by lepsze czasy dla RTSów, czy strategii w ogóle, na konsolach nadeszły, gdyby “nieco” (tak z 500 000 razy) więcej osób tak się tym przejmowało, jak Ty. I, szczerze, życzę Tobie, żebyś w miesiac – dwa po premierze nie musiał tutaj pisać żali, że nie masz z kim grać w multi na PS4 (wiadomo, ze to… Czytaj więcej »

Popularne wpisy

Popularne Gry