Zmien skórke
Logo Polygamii

Jasny Gwint! CD Projekt jest już wart ponad 6 miliardów złotych

Gwint
mat. prom.
Jeszcze trochę i firma faktycznie znajdzie się wśród 20 najbardziej wartościowych spółek Giełdy Papierów Wartościowych

Niecałe pół roku temu kapitalizacja, czyli giełdowa wartość spółki, CD Projektu wynosiła niecałe 4 miliardy złotych. Po dzisiejszym otwarciu wartość ta przekroczyła 6 miliardów złotych. Dla porównania, Energa i Enea – dwie spółki z branży energetycznej, w których większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa – są warte odpowiednio 4,1 i 4,5 miliarda złotych.

Jak czytamy w portalu Bankier.pl, poza CD Projektem, tak wysoką wartością mogą pochwalić się jedynie 23 spółki notowane na GPW. To, w połączeniu z faktem, iż akcjami firmy bardzo chętnie obraca się na giełdzie, powoduje, że w ciągu najbliższych miesięcy może ona trafić do indeksu WIG20 – czyli dwudziestu najwyżej notowanych na warszawskiej giełdzie spółek.

GPW CD Projekt notowania
bankier.pl

Na tak wysoki kurs akcji wpływ ma tym razem nie Wiedźmin, a Gwint. Po ogłoszeniu informacji o ostatniej aktualizacji karcianki, kurs spółki wzrósł do poziomu 61,32 zł (dane z 7 lutego), by dziś osiągnąć na otwarcie 64,80 zł.

Ciekawie wyglądają też rokowania na przyszłość. Analitycy z Erste Securities Polska przewidują, że kapitalizacja CD Projektu niebawem osiągnie poziom 7 miliardów złotych. Podobnie uważają ludzie z Domu Maklerskiego BZ WBK, którzy zalecają kupowanie akcji spółki. Z kolei Dom Maklerski mBanku zaleca sprzedaż akcji, bo choć według nich Gwint ma wygenerować około 130 milionów złotych obrotu w 2017 roku, możliwe są opóźnienia w premierze Cyberpunka 2077.

Pomimo nadprzeciętnych zdolności w obszarze tworzenia gier oraz uwzględnienia możliwych do zrealizowania lecz ambitnych prognoz, uważamy że wycena spółki jest nieuzasadniona.

CD Projektowi należą się gratulacje, bo sukces finansowy jest wynikiem świetnego podejścia zarówno do tworzenia gier, jak i całej społeczności graczy. Ale nie tylko ta firma z naszej branży świetnie radzi sobie na parkiecie.

Za akcje 11bit Studios trzeba dziś zapłacić 158,80 zł. Kiedy w sierpniu ubiegłego roku pisałem artykuł na temat poczynań giełdowych polskich deweloperów i wydawców, kurs wynosił nieco ponad 100 zł. Z kolei krakowski Bloober Team, który przygodę z giełdą zaczynał w 2011 roku na rynku New Connect, powoli przenosi się na “duży parkiet”, a jedna akcja spółki jest dziś warta 91 zł (22 zł w dniu debiutu).

Polskie studia na GPW
bankier.pl

Z tego wszystkiego tylko CI Games notuje delikatny spadek, spółka zanotowała też stratę za trzeci kwartał 2016 roku (dane odnośnie całego roku 2016 zostaną dopiero obublikowane). Nie jest to jednak specjalny powód do obaw, bo firma nie miała żadnej dużej gry od czasów wydanego w 2014 roku Lords of the Fallen. Pamiętajmy też, że w kwietniu premiera Sniper: Ghost Warrior 3, który jak na razie zapowiada się całkiem dobrze. Po jego premierze spółka powinna odbić stratę z lat ubiegłych.

Bartosz Stodolny

Więcej na temat:

7
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
4 Komentarze
3 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
darudesandstorm
Użytkownik

Bańka. Bańka, która wkrótce pęknie. Bańka, bo nie jest rzeczą normalną, żeby w ciągu 2 miesięcy wykręcić wzrost kapitalizacji na poziomie 23% biorąc pod uwagę okres działalności i segment w jakim działa CD Projekt.

Oczywiścię życzę CDP takiego sukcesu, który sprawi, że realna wartość spółki faktycznie będzie wynosiła ponad 6 miliardów złotych.

setup
Użytkownik

kasy na świecie jest teraz w bród. fundusze szukają takich perełek, porównują wycenę z innymi podmiotami i pompują kasę. do tego złotówka tania więc kupując za twardą walutę masz jeszcze taniej. a może ktoś się pokusi o (wrogie) przejęcie?
oczywiście zgadzam się, że wycena wzięta z sufitu, ale może rosnąć, aż do premiery CP2077 i dopiero wtedy kabuuum

Vries
Użytkownik

Wartość spółki na razie opiera się na Wiedźminie ( Gwint to jego część obecnie stanowiąca osobny byt ). Ale jeśli nie stworzą kilku innych marek gier które zdobędą solidną pozycję na rynku to zaczną powoli spadać. Na czym powinni się oprzeć? Dobrzy są w grach fantasy i gdyby to kontynuować to myślę że na polskich pisarzach: Kres z jego cyklem o Szerni i Alerze, Piekara z serią o inkwizytorze Madderdinie, może Szyndler z jego systemem RPG Kryształy Czasu.

moby04
Gość
moby04

Spółka CDP to nie tylko CDP Red Studio, więc twierdzenie, że wartość opiera się tylko na Wiedźminie jest chybione. Innym elementem w portfolio spółki jest choćby GoG oceniany jako największy konkurent Steama…

Lothers
Użytkownik

No i oczywiście Thorgal i Funky Koval. To są marki godne rozwoju.

zulombo
Użytkownik

Wszystko super, ale WIG20 nie jest zbiorem 20 najdroższych spolek akcyjnych w Polsce tylko zbiorem 20 firm najdroższych w pewnych kategoriach czyli np. kilka bankow, spolek medialnych itp

oleko12
Użytkownik

Czy mógłbym ten kluczyk ???