Jakie karty graficzne do 4K?

Strona głównaJakie karty graficzne do 4K?
11.10.2021 09:24
Jakie karty graficzne do 4K?
Jakie karty graficzne do 4K?
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany

Standard rozdzielczości 4K, czyli ponad cztery tysiące pikseli w poziomie na wyświetlaczu na stałe zagościł wśród monitorów komputerowych i telewizorów. Wielu producentów celuje już nawet w wyższe rozdzielczości. Czołowi wytwórcy kart graficznych do komputerów są gotowi na wyzwania związane z 4K. Przeczytaj, jakie karty graficzne do 4K się nadają i na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Sprawdź, jakie karty graficzne do 4K warto kupić

Nie wiesz, jakie karty graficzne do 4K na monitorze czy telewizorze będą odpowiednie? Na szczęście aktualna oferta producentów kart graficznych NVidia i AMD pokazuje, że większość dedykowanych kart obsługuje 4K. Także zintegrowane karty, moduły graficzne korzystające z pamięci RAM komputera oraz mocy obliczeniowej procesora w nowych sprzętach są w stanie obsłużyć tę rozdzielczość, choć niekoniecznie w sposób w pełni wydajny. Jak to sprawdzić? Decyduje o tym maksymalna obsługiwana rozdzielczość przez kartę, która powinna być zgodna z tą dla wyświetlacza. Standard 4K w zależności od proporcji ekranu dopuszcza wartości:

nazwa standardu

rozdzielczość

proporcje

Full Aperture 4K

4096 x 3112

1,32:1

Academy 4K

3656 x 2664

1,37:1

Digital cinema 4K DCI

4096 x 2160

1,90:1

Digital cinema 4K

4096 × 1714

2,39:1

Wartość 4K odnosi się do około 4000 pikseli szerokości obrazu, zaś ilość pikseli jest nawet ponad 4 razy większa niż w standardzie FullHD. Warto zauważyć, że aby faktyczne możliwości obrazu wysokiej rozdzielczości 4K były widoczne, ekran powinien być odpowiednio duży. 

Jakie karty graficzne do 4K?
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Jakie karty graficzne do 4K?

Co jeszcze jest ważne przy wyborze sprzętu do obsługi 4K?

Sprawdzając, jakie karty graficzne do 4K możesz wybrać, nie zapominaj o kompatybilności sprzętu. To kwestia podzespołów komputera, jego wydajności, ale także odpowiedniego wyświetlacza. Twoja nowa karta graficzna powinna:


  • być zgodna z posiadaną płytą główną, złączem i jego standardem, mocą zasilacza,
  • posiadać wyjścia graficzne - HDMI, DisplayPort w standardzie zgodnym z monitorem 4K,
  • mieć parametry dopasowane do Twoich potrzeb, scenariuszy użytkowania - wielkość i szybkość pamięci RAM, częstotliwość GPU, szerokość szyny danych.


Obecnie większość nowych kart graficznych obsługuje rozdzielczość 4K, a spora część z nich również wyższe rozdzielczości 8K. Istotna jest jednak wydajność karty, pozwalająca na wyświetlanie obrazu z odpowiednią do płynnego odbioru częstotliwością odświeżania. Zarówno karty opracowane przez firmę NVidia - linia GeForce, jak i AMD Radeon są gotowe już od kilku lat do wydajnej pracy z wysokimi rozdzielczościami, dlatego pozostaje jedynie wybór odpowiedniego monitora 4K.

Jakie karty graficzne do 4K?
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Jakie karty graficzne do 4K?

Gdzie szukać dobrych kart graficznych?

Rynek kart graficznych jest wyjątkowo dynamiczny. Co więcej, najlepsze modele mogą być trudno dostępne z uwagi na wysokie zapotrzebowanie. Jeżeli wiesz już, jakie karty graficzne do 4K będą Ci odpowiadać, odwiedź Ceneo.pl. Znajdziesz tam nie tylko najlepsze oferty na sprzęt komputerowy, ale także interesujące artykuły, rekomendacje specjalistów i opinie użytkowników. Razem z Ceneo.pl stworzysz idealny zestaw komputerowy dla swoich potrzeb. 

Artykuł sponsorowany
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie